Duyuru

??k?ş
Hen?z duyuru yok

Slaven Bilic

??k?ş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Aslı Tufan Tokadci tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
    ?ncelikle Schuster g?nderilmemi?tir,kendisi istifa etmi?tir.
    Yani senin bahsetti?in '' sizin zihniyetin g?nderdirdi?i '' arg?man? bombo? bir temele dayanmaktad?r.
    Kald? ki,ben hangi teknik adama k?stek olmu?um,Schuster'i be?enmemem onun alt?n? oydu?um anlam?na m? geliyor ?
    Be?enmiyorum,onun oynatt??? futboldan da hi? bir zaman kendimden ge?medim,bu onun alt?n? oydu?um,yahut k?relmi? bir zihniyete sahip oldu?umu mu g?steriyor ?
    Ligin ilk ma??n?n en iyilerinden olan ve galibiyet gol?n? atan Bobo'yu ertesi hafta 18 ' e almayan (Bobo'da niye 18'e al?nmad???n? bilmedi?ini s?ylemi?ti)
    Nobre'den 10 numara yapan,Quaresma,Guti,Fernandes,Simao gibi ayaklara ra?men pozisyon s?k?nt?s? ?eken.
    Geldi?i g?nden beri tak?m savunmas? ad?na tek iyi i? yapmayan Schuster benim g?z?mde hoca de?ildir,Real Madrid'i ?al??t?rm?? olmas? veya adam olmas? ilgilendirmiyor beni.
    ?stelik tarihimizin en iyi kadrolar?ndan birine sahipken, '' istedi?i transferler yap?lsayd? yeaa '' mant???n? bir ge?elim l?tfen.
    Aha buyrun Be?ikta? kadrosu,?u kadro Bilic ' in elinde olsa sevin?ten g?bek atar.

-------------------R??t?

Hilbert-------Ersan----Ferrari----?.?z?lmez.

----------------Aurelio-----Ernst

----Quaresma-------Guti--------Ekrem

----------------------Bobo

Cenk
    ?smail
    Necip
    Nobre
    Holosko
    Sivok
    Toraman

B?t?n bunlar?n ?st?ne devre aras?nda Fernandes,Almeida ve Simao transfer edilmi?.
    Almeida'y? Bobo'ya tercih edip,Fernandes'e do?ru d?zg?n ?ans vermemi? bir teknik adamdan bahsediyoruz.
    Ve sen hala diyorsun ki,istedi?i transferler olsayd? ??yle b?yle olacakt?,daha ne olacakt? Allah a?k?na ?

Fernandes'i kul?bede oturtup,Nobre'den 10 numara yapan,Almeida sevdas? y?z?nden Bobo'dan s?f?r verim alan,
    Her ma? kalemizde 5-6 net pozisyon vermemize ?are bulamazken,yan yana yap?lan 300 pas ve girdi?imiz 0 pozisyonlar? iyi futbol diye yutam?yorum ben.
    ?st?ne ?stl?k bir Fb ma?? var ki sorma gitsin,tak?m 10 ki?i kalm?? ama ?nde,Necip o dakikaya kadar Alex'e ad?m att?rmam??.
    Almeida ise her zaman ki gibi sahada yok,Aurelio'yu oyuna al?rken (Ki Aurelio stopere ge?mi?ti)
    Necip'i ??kart?p Almeida'ya dokunmamas? sonucu Alex'in art arda gelen golleriyle 4-2 yenilmi?tik.
    Schuster'?n gidi?iyle ilgili zerre vicdan azab?m yok,gitti?inede memnunum.
    Halada s?yl?yorum Bilic ; Schuster X 10 ' dur g?z?mde.

Selametle.

Tufan ben Schuster muhabbetlerini ge?mi?te ?ok yapt?m ?imdi bana d?n ma? oynanm?? gibi hamle hamle her?eyi yaz?p durma. ?slubunu da sevmiyorum ayr?ca s?rekli bir gayri ciddi dalga ge?er gibi halin var. Yok bombo? temelmi? de yok sen teknik direkt?re k?stek olursun demi?im de. Bombo? as?l senin sald?r? tarz?n abicim, kusura bakma. Kulland???n kelimelere dikkat et biraz. Ben senin zihniyetin falan demedim maval okumu?sun a??k?as?, genel bir muhabbetten bahsettim. Bunu sana uzun uzun anlatmam m? gerekiyor ? Hemen saym??s?n da saym??s?n sanki sana s?ylemi?im gibi. Benim olaya bak?? a??m yukar?lardaki tart??malarda var ?ok merak ediyorsan ayr?nt?s?n? oku. Bu teknik direkt?r sirk?lasyonuna kar?? ne gibi bir d???ncem oldu?unu anlars?n. Schuster in d?neminde sene ba?? konu?ulanlar?, istenen transferleri, ya?anan sakatl?klar?, y?netimin ve taraftar?n oynak hallerini, medyan?n sa?ma sapan ?eyler ?zerinden her zamanki gibi Be?ikta? ?n ?zerine oynamas?n?, tak?m i?i Toraman temelli ??kan kavgalar ve karma?alar?, devre aras? istenen transferlerin hi? birinin olmamas? ve asla istenmeyen Almeida ve ucuz diye al?nan Simao ?zerinden yapt???n analizine sayg? duymaktan ba?ka bir ?ey yapamayaca??m. Schuster in yanl?? tercihleri oldu?unu ben de s?yledim Fakat siz olaylar? sadece Schuster kaynakl? de?erlendiriyorsunuz. Bug?n olan transferlerde yok ?u ald?rd? yok o ald?rd? yok o istemedi bin tane ?eyden bahsediyorsunuz ama konu Schuster olunca o d?nemin her halt? Schuster e ba?lan?yor. Ben muhabbetleri, transfer d?nemlerini ?ok iyi hat?rl?yorum. Schuster in neler istedi?ini, kimlerin al?nmas?ndan ho?nut olmad???n? da ?ok iyi biliyorum. Be?ikta? a kar?? sahada oynanan sert oyunlar? ve masada oynanan kalle??e oyunlar? da. Sen i?ine bak Tufan bo? ver bu konuda senle tart??mayaca??m. Sa?ma sapan birbirimize sald?raca??z anla??ld? ??nk?. Sanki sana bir ?ey dedim hey allah?m ya bir de "karde?im" demi?im orda olay? anlars?n diye, sokay?m akl?ma. Oturmu? bir de kadro yazm?? ?z?lmez in kavgas?n? bilmez gibi, Bobo nun uzun s?re sakatl??? oldu?unu sallamaz gibi, Ferrari nin sisteme uymad???n? hat?rlamaz gibi, Ersan ?n sakatl???n? unutmu? gibi, Quaresma Guti nin 2-3 ma?ta bir olmad???n?(sakatl?k kart) bilmez gibi. A? ?n?ne Schuster d?nemi kadrosu neymi? yaz ordan tabi. Hi? d?? etkenlerin ama hi? birini hat?rlama. B?yle de?erlendirme olmaz.
    En son düzenleyen Onur Essizoglu; 05-11-2014, 11:47.

Yorum Yap

Schuster'in oynatt??? futbol ile uzun vadeli ba?ar? imkans?z gibi bir ?eydi.
      Bilic'in yerle?tirmek istedi?i felsefe ise hem ligde hem de Avrupa arenas?nda bizi uzun vadeli ba?ar?lara ta??yabilecek bir sistem.
      Biraz daha a?mak gerekirse; Schuster'in yerle?tirmeye ?al??t??? topa hakim olup oyunu rakibin yar? alan?nda oynama ve bunu sa?lamak i?in defans hatt?n? orta yuvarla?a yak?n bir ?izgide kurma felsefesi Avrupa'da bizi kevgire ?evirirdi. (Elinde Pique-Dante-Luiz-Ramos kalitesinde stoperler; Xaviesta, Alonso tarz? orta sahalar olamayaca??n? d???nerek) O sistem ?ok ?topik bir sistemdi ki yak?n tarihte Barcelona ve biraz da Arsenal d???nda ba?arabilen bir tak?m yok) 3-5 zay?f tak?m kar??s?nda g?ze ?ok ho? gelen bir futbolla kazan?r; biraz di?li bir tak?m denk geldi?inde 4'l?k olurduk ki olduk. T?rkiye ?artlar?nda, bizim ?artlar?m?zda ba?ar?l? olmas? imkans?zd?. Zaten ba?ar?l? olabilece?i bir tak?m da yok.
      Bilic ise tam da modern futbolun gereklerini yerle?tirmeye ?al???yor tak?ma. Disiplin-tak?m olma olgusu- savunma ve orta ikiliyi birbirine olabildi?ine yak?n tutup; rakip bask? yaparken alan daraltarak bo?luk b?rakmamak ve rakibi top kayb?na zorlamak. Kap?lan toplarla kanatlar? h?zl? kullan?p 3-4 pasta gol? bulmak. Tak?m halinde savunma, tak?m halinde dengeli h?cum. Avrupa'da i? yapan sistem uzun s?redir bu. Ligimiz i?in de olduk?a uygun bir felsefe. Sistem tam olarak oturdu mu? Kesinlikle hay?r. Bunda oyuncular?n ?zellikle mental eksiklikleri ile baz? mevkilerdeki oyuncular?m?z?n kalitelerinin yetersizli?i b?y?k etken. Fakat bu sistemin olmas? ad?na, yukar?da Schuster'in sisteminin olmas? i?in ihtiya? duyulan kalitede oyunculara gerek yok hi?. ?leri geri ?al??an bir sa? bek; Veli'nin yerine Melo tipi (d?n gece verdi?i bir pas vard?; Atiba ve Veli'ye 10 sene anlatsan yapamazlar, sa? ayak d??la orta 3'l?n?n g?be?indeki adamla bulu?turdu topu ve 3 Dortmundluyu oyundan d???rd?.) bir adam; ve mutlaka hava toplar?na hakim, yerden de topu Ronaldo-Zago kalibresinde oyuna sokabilen bir stoper. Bu 3'? ile Bilic'in yerle?tirmek istedi?i sistemin nas?l oturaca??n? ve yeni stad?m?zla lige nas?l ambargo koyaca??m?z? hep birlikte g?rece?iz in?allah.

Yorum Yap

[MENTION=27500]Arda ?elikmaden[/MENTION]

Schuster sistemini Getafe ile de uygulam??t?r. ?spanya da da y?l?n teknik direkt?r? se?ilmi?tir oynatt??? g?zel futbol y?z?nden. Bu y?zden Real Madrid e gidebilmi?tir zaten. Ama evet i?te olay sistemi oynatmak i?in ola?an ?st? oyunculara sahip olmak de?il do?ru d?zg?n bir lige sahip olmak. T?rkiye ligine o sistemin oturmas? i?in 2-3 sene sabretmek gerekecekti. Schuster de zaten 5 y?ll?k falan bir plan yapm??t? altyap? da bu plana dahildi. Ama hi? bir ?ey istedi?imiz gibi gitmedi. Sadece sistem kaynakl? de?ildi o sene ya?ananlar ?ok fazla d?? etken de oldu. Ben de Bilic in sisteminin T?rkiye ye daha uygun oldu?unu d???n?yorum ama o d?nem Schuster in ya?ad?klar?n? Bilic de ya?amaya b?alad? as?l s?k?nt? burada. Ben sanki Tufan a Schuster i be?enmiyor diye laf atm???m gibi alg?lad? ama benim ele?tirdi?im durum Schuster in be?enilmemesi veya Schuster in T?rkiye i?in uygun oldu?unu d???nmem falan de?il. Bilic gibi her a??dan uygun bir teknik direkt?r bile baz? kadro tercihleri ve ?lkede ya?anan futbol d??? anlams?z olaylar?n sahaya etkisi y?z?nden hemen yetersiz teknik adam seviyesine ?ekilebiliyor. Ben bu tarz ?eylerin Schuster in zaten zor olan yolunda daha da b?y?k engeller te?kil etti?ini ve Schuster in bu y?zden bu kadar k?t? bir durumda kald???n? s?ylemek istemi?tim. Schuster evet T?rkiye de hepimizin ke?ke dedi?i ama asla yap?lamayacak bir ?eyi yapmaya ?al??m??t?r ama Schuster in b?yle bir hoca oldu?u Xerez i y?netirken bile g?r?lebilirdi. Bu adam bu tarz futbol oynat?yor ve sen bu adamdan bu tarz futbolu T?rkiye de oynatmas?n? isteyerek bu tak?ma getirdin. Getirdiysen sabredeceksin. Ya da hi? getirmeyeceksin. Bizim yanar d?ner hallerimiz de medyaya ve y?netime sirayet ediyor. Tutarl? olmak zorunday?z ne istedi?imizi bilmek zorunday?z. Bir tane adam? yanl?? oynat?yor diye bir hocay? hemen hedeflerin oda?? haline getirmemek zorunday?z. Be?ikta? ?n y?llard?r kronik sorunlar? var. ?zg?ven ve tecr?be eksikli?i, son dakikalarda gol yemek, duygusal tepkiler vererek 1-2 galibiyette ??k??e ge?mek vs gibi bunlar?n ?stesinden gelebilmek i?in bu m?cadelenin ?nemli rollerinden biri de bizde. Schuster in felsefesi veya tercihlerinden ?ok Schuster in ya?ad?klar? beni ilgilendiriyor a??k?as?. Emin olun Bilic de farkl? ?eyler ya?am?yor. Siz do?ru g?rmenize ra?men gidi?at Schuster in ya?ad?klar?na do?ru ilerlemekte. Hay?rl?s?.

Yorum Yap

Onur day?n?n sisteminin T?rkiye'de oturmas? i?in 2 sene de?il 20 sene beklesen gene olmazd?. Olmayaca??n? g?r?nce de day? b?rakt? gitti zaten. Sebebi bence oyuncu se?imi, saha dizilimi falan de?il, rakiplerin nas?l oynad???, kaleye otob?s parketmesi falan da de?il.

sebep basit bir istatistikte gizli: day?yla ??kt???m?z avrupa ma?lar?nda kat?lan tak?mlar aras?nda en ?ok kart g?rd?rten tak?md?k. Ayn? s?rada ligde en ?ok kart g?ren tak?md?k. Querasma dedi?in adam ge?ti?i ki?i taraf?ndan arkadan 2 kere yere indirilip cezaland?r?lmad???n? g?r?rse g?l?mseyip ge?emeyen birisiydi. bizdeki andavallar bunu gururlanacak bir?ey san?p "bizim lig serttir" diye satmaya ?al???r da do?rusu kurallar? uygulamamakt?r onun.

o zaman olan ?imdi de oluyor, g?z?m?ze soka soka oluyor. bakal?m Bilic ne kadar dayanacak.

Yorum Yap

[MENTION=21802]Onur Essizoglu[/MENTION]

?stikrar ?ok ?nemli burada hemfikiriz zaten. Saha i?i etmenler d?nemden d?neme de?i?iklik g?sterebilir; fakat saha d??? etmenler hep ayn?. Hep aleyhimize. Schuster'in ba??na gelenlerin yava? yava? Bilic'e de oldu?u noktas?nda kesinlikle hakl?s?n. Buradan hareketle ne olursa olsun art?k hocam?z?n arkas?nda durmay? ??renmeliyiz. Hoca de?i?tirerek ba?ar? gelmiyor zira.

Schuster d?? etmenlerden ba??ms?z sistemsel olarak ba?ar?l? olabilirdi ya da olamazd? (bana g?re olamazd?, sana g?re olabilirdi). Bunu tart??mak zaten manas?z ?u an i?in. ?nemli olan Bilic'in ne yapabilece?i. Ben yeni stad?m?zla, mevcut kadronun ilk 11'ine 3 veya 4 takviye ile ?ok ba?ar?l? olaca??m?za inan?yorum. (D?? etmenlerden ba??ms?z olarak)

Yorum Yap

Aslı Onur Essizoglu tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
              @Arda ?elikmaden

Schuster sistemini Getafe ile de uygulam??t?r. ?spanya da da y?l?n teknik direkt?r? se?ilmi?tir oynatt??? g?zel futbol y?z?nden. Bu y?zden Real Madrid e gidebilmi?tir zaten. Ama evet i?te olay sistemi oynatmak i?in ola?an ?st? oyunculara sahip olmak de?il do?ru d?zg?n bir lige sahip olmak. T?rkiye ligine o sistemin oturmas? i?in 2-3 sene sabretmek gerekecekti. Schuster de zaten 5 y?ll?k falan bir plan yapm??t? altyap? da bu plana dahildi. Ama hi? bir ?ey istedi?imiz gibi gitmedi. Sadece sistem kaynakl? de?ildi o sene ya?ananlar ?ok fazla d?? etken de oldu. Ben de Bilic in sisteminin T?rkiye ye daha uygun oldu?unu d???n?yorum ama o d?nem Schuster in ya?ad?klar?n? Bilic de ya?amaya b?alad? as?l s?k?nt? burada. Ben sanki Tufan a Schuster i be?enmiyor diye laf atm???m gibi alg?lad? ama benim ele?tirdi?im durum Schuster in be?enilmemesi veya Schuster in T?rkiye i?in uygun oldu?unu d???nmem falan de?il. Bilic gibi her a??dan uygun bir teknik direkt?r bile baz? kadro tercihleri ve ?lkede ya?anan futbol d??? anlams?z olaylar?n sahaya etkisi y?z?nden hemen yetersiz teknik adam seviyesine ?ekilebiliyor. Ben bu tarz ?eylerin Schuster in zaten zor olan yolunda daha da b?y?k engeller te?kil etti?ini ve Schuster in bu y?zden bu kadar k?t? bir durumda kald???n? s?ylemek istemi?tim. Schuster evet T?rkiye de hepimizin ke?ke dedi?i ama asla yap?lamayacak bir ?eyi yapmaya ?al??m??t?r ama Schuster in b?yle bir hoca oldu?u Xerez i y?netirken bile g?r?lebilirdi. Bu adam bu tarz futbol oynat?yor ve sen bu adamdan bu tarz futbolu T?rkiye de oynatmas?n? isteyerek bu tak?ma getirdin. Getirdiysen sabredeceksin. Ya da hi? getirmeyeceksin. Bizim yanar d?ner hallerimiz de medyaya ve y?netime sirayet ediyor. Tutarl? olmak zorunday?z ne istedi?imizi bilmek zorunday?z. Bir tane adam? yanl?? oynat?yor diye bir hocay? hemen hedeflerin oda?? haline getirmemek zorunday?z. Be?ikta? ?n y?llard?r kronik sorunlar? var. ?zg?ven ve tecr?be eksikli?i, son dakikalarda gol yemek, duygusal tepkiler vererek 1-2 galibiyette ??k??e ge?mek vs gibi bunlar?n ?stesinden gelebilmek i?in bu m?cadelenin ?nemli rollerinden biri de bizde. Schuster in felsefesi veya tercihlerinden ?ok Schuster in ya?ad?klar? beni ilgilendiriyor a??k?as?. Emin olun Bilic de farkl? ?eyler ya?am?yor. Siz do?ru g?rmenize ra?men gidi?at Schuster in ya?ad?klar?na do?ru ilerlemekte. Hay?rl?s?.
              onur sen schusterin del bosque nin l?w ?n aragones in oynatt?klar? sistem y?z?ndenmi geldiklerini d???n?yorsun? hocas?z kald???n anda tr deki y?neticilerin ilk bakt?klar? realden bar?adan vs b?y?k tak?mlardan kovulmu? yada ayr?lm?? tr de insanlar?n vay be realin hocas?n? getirdiler alg?s?yla yakla?t???, oynatt??? sistemin y?neticilerin bile umurunda olmad??? yeter ki ismi b?y?k olsun real den ald? getirdiler desinler diye al?nm?? hocalar bunlar.zaten schuster in oynatt??? oyunu bilen birisinin onu tr ye getirmesi yanl??lar?n en b?y???.?lke futbolu kontra atak ?zerine kuruluyken siz defans? orta sahaya kuran adam? getirirseniz ?stelik bu adamda elindeki alakas?z kadro ile kafas?ndaki sistemi oynatmakta ?srar ediyorsa burda 60 lar?n topu oynan?yor diyerek ka?mas? gayet normaldir.

Yorum Yap

Aslı Tekin Karcik tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                @Tufan Tokadci
                Tamam zaten her ?eyi sen ?ok iyi biliyorsun..
                Futbol sinema y?zme vsvs senden bilinir.!!!!!
                Arkada?,
                Sana ne oluyor yahu ?
                Senle tart??m?yorum bile,varsa kat?lmad???n bir yer al?nt?lars?n tart???r?z.
                sen Schuster'? seviyorsun be?eniyorsun diye be?enmek mi zorunday?m ?
                Ayr?ca her ?eyi bildi?imi iddia etmedim,kendimce Schuster'? be?enmeme sebeplerimi yazd?m.
                26 Ya??ndas?n,bunu '' Her ?eyi ?ok iyi biliyorsun,futbol sinema y?zme senden bilinir '' gibi liseli arg?manlar? ve ?nlemler olmadan da konu?abiliriz de?il mi ?

Yorum Yap

Aslı Tufan Tokadci tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                  Yani senin bahsetti?in '' sizin zihniyetin g?nderdirdi?i '' arg?man? bombo? bir temele dayanmaktad?r.
                  Kald? ki,ben hangi teknik adama k?stek olmu?um,Schuster'i be?enmemem onun alt?n? oydu?um anlam?na m? geliyor ?
                  Be?enmiyorum,onun oynatt??? futboldan da hi? bir zaman kendimden ge?medim,bu onun alt?n? oydu?um,yahut k?relmi? bir zihniyete sahip oldu?umu mu g?steriyor ?
                  Ligin ilk ma??n?n en iyilerinden olan ve galibiyet gol?n? atan Bobo'yu ertesi hafta 18 ' e almayan (Bobo'da niye 18'e al?nmad???n? bilmedi?ini s?ylemi?ti)
                  Nobre'den 10 numara yapan,Quaresma,Guti,Fernandes,Simao gibi ayaklara ra?men pozisyon s?k?nt?s? ?eken.
                  Geldi?i g?nden beri tak?m savunmas? ad?na tek iyi i? yapmayan Schuster benim g?z?mde hoca de?ildir,Real Madrid'i ?al??t?rm?? olmas? veya adam olmas? ilgilendirmiyor beni.
                  ?stelik tarihimizin en iyi kadrolar?ndan birine sahipken, '' istedi?i transferler yap?lsayd? yeaa '' mant???n? bir ge?elim l?tfen.
                  Aha buyrun Be?ikta? kadrosu,?u kadro Bilic ' in elinde olsa sevin?ten g?bek atar.

-------------------R??t?

Hilbert-------Ersan----Ferrari----?.?z?lmez.

----------------Aurelio-----Ernst

----Quaresma-------Guti--------Ekrem

----------------------Bobo

Cenk
                  ?smail
                  Necip
                  Nobre
                  Holosko
                  Sivok
                  Toraman

B?t?n bunlar?n ?st?ne devre aras?nda Fernandes,Almeida ve Simao transfer edilmi?.
                  Almeida'y? Bobo'ya tercih edip,Fernandes'e do?ru d?zg?n ?ans vermemi? bir teknik adamdan bahsediyoruz.
                  Ve sen hala diyorsun ki,istedi?i transferler olsayd? ??yle b?yle olacakt?,daha ne olacakt? Allah a?k?na ?

Fernandes'i kul?bede oturtup,Nobre'den 10 numara yapan,Almeida sevdas? y?z?nden Bobo'dan s?f?r verim alan,
                  Her ma? kalemizde 5-6 net pozisyon vermemize ?are bulamazken,yan yana yap?lan 300 pas ve girdi?imiz 0 pozisyonlar? iyi futbol diye yutam?yorum ben.
                  ?st?ne ?stl?k bir Fb ma?? var ki sorma gitsin,tak?m 10 ki?i kalm?? ama ?nde,Necip o dakikaya kadar Alex'e ad?m att?rmam??.
                  Almeida ise her zaman ki gibi sahada yok,Aurelio'yu oyuna al?rken (Ki Aurelio stopere ge?mi?ti)
                  Necip'i ??kart?p Almeida'ya dokunmamas? sonucu Alex'in art arda gelen golleriyle 4-2 yenilmi?tik.
                  Schuster'?n gidi?iyle ilgili zerre vicdan azab?m yok,gitti?inede memnunum.
                  Halada s?yl?yorum Bilic ; Schuster X 10 ' dur g?z?mde.

Selametle.

Tufan ben Schuster muhabbetlerini ge?mi?te ?ok yapt?m ?imdi bana d?n ma? oynanm?? gibi hamle hamle her?eyi yaz?p durma. ?slubunu da sevmiyorum ayr?ca s?rekli bir gayri ciddi dalga ge?er gibi halin var. Yok bombo? temelmi? de yok sen teknik direkt?re k?stek olursun demi?im de. Bombo? as?l senin sald?r? tarz?n abicim, kusura bakma. Kulland???n kelimelere dikkat et biraz. Ben senin zihniyetin falan demedim maval okumu?sun a??k?as?, genel bir muhabbetten bahsettim. Bunu sana uzun uzun anlatmam m? gerekiyor ? Hemen saym??s?n da saym??s?n sanki sana s?ylemi?im gibi. Benim olaya bak?? a??m yukar?lardaki tart??malarda var ?ok merak ediyorsan ayr?nt?s?n? oku. Bu teknik direkt?r sirk?lasyonuna kar?? ne gibi bir d???ncem oldu?unu anlars?n. Schuster in d?neminde sene ba?? konu?ulanlar?, istenen transferleri, ya?anan sakatl?klar?, y?netimin ve taraftar?n oynak hallerini, medyan?n sa?ma sapan ?eyler ?zerinden her zamanki gibi Be?ikta? ?n ?zerine oynamas?n?, tak?m i?i Toraman temelli ??kan kavgalar ve karma?alar?, devre aras? istenen transferlerin hi? birinin olmamas? ve asla istenmeyen Almeida ve ucuz diye al?nan Simao ?zerinden yapt???n analizine sayg? duymaktan ba?ka bir ?ey yapamayaca??m. Schuster in yanl?? tercihleri oldu?unu ben de s?yledim Fakat siz olaylar? sadece Schuster kaynakl? de?erlendiriyorsunuz. Bug?n olan transferlerde yok ?u ald?rd? yok o ald?rd? yok o istemedi bin tane ?eyden bahsediyorsunuz ama konu Schuster olunca o d?nemin her halt? Schuster e ba?lan?yor. Ben muhabbetleri, transfer d?nemlerini ?ok iyi hat?rl?yorum. Schuster in neler istedi?ini, kimlerin al?nmas?ndan ho?nut olmad???n? da ?ok iyi biliyorum. Be?ikta? a kar?? sahada oynanan sert oyunlar? ve masada oynanan kalle??e oyunlar? da. Sen i?ine bak Tufan bo? ver bu konuda senle tart??mayaca??m. Sa?ma sapan birbirimize sald?raca??z anla??ld? ??nk?. Sanki sana bir ?ey dedim hey allah?m ya bir de "karde?im" demi?im orda olay? anlars?n diye, sokay?m akl?ma. Oturmu? bir de kadro yazm?? ?z?lmez in kavgas?n? bilmez gibi, Bobo nun uzun s?re sakatl??? oldu?unu sallamaz gibi, Ferrari nin sisteme uymad???n? hat?rlamaz gibi, Ersan ?n sakatl???n? unutmu? gibi, Quaresma Guti nin 2-3 ma?ta bir olmad???n?(sakatl?k kart) bilmez gibi. A? ?n?ne Schuster d?nemi kadrosu neymi? yaz ordan tabi. Hi? d?? etkenlerin ama hi? birini hat?rlama. B?yle de?erlendirme olmaz.
                  Onur'um.
                  Sen benim ?slubumu sevmiyorsan,bende senin ?slubunu bir o kadar sevmiyorum yazd???n bir ?ok yaz?da hem fikir olsamda.

'' As?l Schuster i 6 ayda g?nderen zihniyetten ve ?lkeden bi cac?k olmaz bana kal?rsa karde?im. ''
                  diyen sensin,karde?im demi?sin ama onu g?nderen zihniyetten bir cac?k olmaz demi?sin,ve ?st?ne ;

'' ?stemeseydiniz o zaman adamdan karde?im. Sene ba?? her ma? ??lg?nlar gibi rakipleri sahas?na hapsederken herkes kendinden ge?iyordu ''
                  Diyerek ama?s?z bir ?ekilde azarlarcas?na konu?mu?sun,sen bunlar? s?ylerken ?sluplu adam oluyorsunda,ben '' bombo? temele dayan?yor '' dedi?imde ?slupsuz oluyorum ?yle mi ? Yani s?rf karde?im dedin diye bunlar? bir kenara ?ekip,eyvallah Onur ' mu diyeyim ?

'' Benim olaya bak?? a??m yukar?lardaki tart??malarda var ?ok merak ediyorsan ayr?nt?s?n? oku. Bu teknik direkt?r sirk?lasyonuna kar?? ne gibi bir d???ncem oldu?unu anlars?n. ''
                  Bunun m?cadelesini hep birlikte vermedik mi ? Ben sayfalarca yaz?lar yazmad?m m?,teknik adam g?ndermek bu kadar kolay olmamal? demedim mi ?

'' Schuster in yanl?? tercihleri oldu?unu ben de s?yledim Fakat siz olaylar? sadece Schuster kaynakl? de?erlendiriyorsunuz ''
                  Allah a?k?na,bunu hangi sebeplerle,neye dayanarak s?yl?yorsun,hangi mant?kla beni o g?ruha dahil ediyorsun ?
                  Tekrardan ge?mi?e d?nme ?ans?m?z yok,Be?ikta?'ta ?al??an her hocan?n i?i ?ok zordur,bunu dile getirmedi?imiz bir d?nem olmad?.
                  Hakem hatalar?n?,federasyonun ?ifte standard?n?,saha i?inde Quaresma'ya at?lan tekmelere ?al?nmayan faulleri,Alex'e en ufak m?dahelelerin faul olmas?n?.
                  Bunu dile getirmedi?imiz,buna binaen teknik adama anlay?? g?stermedi?imiz bir d?nem nas?l olabilir ki bir s?yle l?tfen ?

'' Sen i?ine bak Tufan bo? ver bu konuda senle tart??mayaca??m. Sa?ma sapan birbirimize sald?raca??z anla??ld? ??nk?. Sanki sana bir ?ey dedim hey allah?m ya bir de "karde?im" demi?im orda olay? anlars?n diye, sokay?m akl?ma. ''
                  Karde?im demi?sinde,yaz?n?n ba??ndan beri sokmad???n laf kalmam?? Onur.
                  Rica ediyorum laf sokacaksan karde?im deme,ben net adam?m ne d???n?yorsam s?yl?yorum,e?er kar??mdaki ?slubuna dikkat etmiyorsa bende etmiyorum,yap?m bu.

'' Oturmu? bir de kadro yazm?? ?z?lmez in kavgas?n? bilmez gibi, Bobo nun uzun s?re sakatl??? oldu?unu sallamaz gibi, Ferrari nin sisteme uymad???n? hat?rlamaz gibi, Ersan ?n sakatl???n? unutmu? gibi, Quaresma Guti nin 2-3 ma?ta bir olmad???n?(sakatl?k kart) bilmez gibi. A? ?n?ne Schuster d?nemi kadrosu neymi? yaz ordan tabi. Hi? d?? etkenlerin ama hi? birini hat?rlama. B?yle de?erlendirme olmaz. ''
                  ?z?lmez'in kavgas? ligin ilk yar?s? bitti?inde ger?ekle?ti,sen bunu sezon ba??nda ger?ekle?mi? gibi yazarsan evet b?yle de?erlendirme olmaz.
                  Bobo'nun uzun s?ren sakatl??? kadro d??? kalmas?ndan ?ok sonralara dayan?yor.
                  Ferrari'nin sisteme uymad???n? herkes biliyor,Ferrari yoksa Sivok var,ki Sivok'un en iyi zamanlar?.
                  D?? etkenlerin hepsini hat?rl?yorum,hepsinide zaman?nda bolca yazd?m.
                  Konu Schuster ?zerinden devam etti?i i?in,Schuster odakl? yazd?m ele?tirilerimi.
                  Bu Schuster'in hem federasyon,hem hakemler,hemde camia a??s?ndan tam? tam?na sa?l?kl? bir hocal?k g?sterebilece?ini savunmad?m hi? bir zaman.
                  Ancak Schuster'in i?i hem kadro kalitesiyle,hem taraftar deste?iyle son y?llardaki teknik adamlar?m?za g?re ?ok daha kolayd?.
                  O bunu kullanamad?,ba?aramad? ve bunun akabinde de istifa etti.
                  Yine s?yl?yorum onun elindeki kadro Bilic'de olsa,ma?lar?m?z ?n?n?'de dolu trib?nlere oynansa sevin?ten g?bek atar adam.

Selametle.

Yorum Yap

Schuster d?neminde Kiev'den iki ma?ta 8 gol yemi?tik. Sonra ki sezon carvalhal d?neminde bile yenmeyi ba?ard?k.

Schuster iyi ba?lad? k?t? bitirdi, ??nk? Bilic' inde dedi?i gibi defans sistemle, gol parayla

Day? defans anlam?nda hi? bir ?ey katmad? tak?ma. Defans yapamayan tak?m?n sistemi falan olmaz.

Yorum Yap

Aslı Gokhan Kal tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                      @Arda ?elikmaden

onur sen schusterin del bosque nin l?w ?n aragones in oynatt?klar? sistem y?z?ndenmi geldiklerini d???n?yorsun? hocas?z kald???n anda tr deki y?neticilerin ilk bakt?klar? realden bar?adan vs b?y?k tak?mlardan kovulmu? yada ayr?lm?? tr de insanlar?n vay be realin hocas?n? getirdiler alg?s?yla yakla?t???, oynatt??? sistemin y?neticilerin bile umurunda olmad??? yeter ki ismi b?y?k olsun real den ald? getirdiler desinler diye al?nm?? hocalar bunlar.zaten schuster in oynatt??? oyunu bilen birisinin onu tr ye getirmesi yanl??lar?n en b?y???.?lke futbolu kontra atak ?zerine kuruluyken siz defans? orta sahaya kuran adam? getirirseniz ?stelik bu adamda elindeki alakas?z kadro ile kafas?ndaki sistemi oynatmakta ?srar ediyorsa burda 60 lar?n topu oynan?yor diyerek ka?mas? gayet normaldir.
                      G?khan Abi,,
                      Y?netimsel hatalardan bahsetmi?siniz hakl?s?n?z..
                      Futbol ?lkesi sand???m?z t?rkiye de futbol felsefesini ve sistemeni bilmeyen y?neticiler y?netiyorsa hocalar? ele?tirmek abes olur..
                      Sayd???n?z Hocalar kendi ?lkelerinde kariyer yapm?? ve ba?ar?lar yakalam?? hocalard?r..
                      Be?enmedi?imiz g?nderdi?imiz hocalar nedense avrupa da ba?ar?ya ko?uyorlar..
                      L?w ?n yapt?klar? ortada delbosge ispanyaya kazand?rd??? kupalar meydan da( son dunya kupas?nda formsuzdu)
                      Schusterin getafe ve real ba??nda ki oyun orta da iken..
                      Bu hocalar?n sistemlerinden vazge?mesini bekleyemeyiz..
                      Zaten bu sistem ve futbol felsefeleri onlar? onlar yapand?r..
                      Demem o ki e?er de?i?im istiyorsak bizim de bir ekol?m?z olsun diyorsak ?nce kendi kafa yap?m?z? de?istirmemiz laz?m..
                      yoksa...
                      Del bosge g?der schuster gel?r , schuster g?der b?l?c gel?r b?l?c gider x ki?i gelir..

Yorum Yap

Aslı Tekin Karcik tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                        @Arda ?elikmaden

G?khan Abi,,
                        Y?netimsel hatalardan bahsetmi?siniz hakl?s?n?z..
                        Futbol ?lkesi sand???m?z t?rkiye de futbol felsefesini ve sistemeni bilmeyen y?neticiler y?netiyorsa hocalar? ele?tirmek abes olur..
                        Sayd???n?z Hocalar kendi ?lkelerinde kariyer yapm?? ve ba?ar?lar yakalam?? hocalard?r..
                        Be?enmedi?imiz g?nderdi?imiz hocalar nedense avrupa da ba?ar?ya ko?uyorlar..
                        L?w ?n yapt?klar? ortada delbosge ispanyaya kazand?rd??? kupalar meydan da( son dunya kupas?nda formsuzdu)
                        Schusterin getafe ve real ba??nda ki oyun orta da iken..
                        Bu hocalar?n sistemlerinden vazge?mesini bekleyemeyiz..
                        Zaten bu sistem ve futbol felsefeleri onlar? onlar yapand?r..
                        Demem o ki e?er de?i?im istiyorsak bizim de bir ekol?m?z olsun diyorsak ?nce kendi kafa yap?m?z? de?istirmemiz laz?m..
                        yoksa...
                        Del bosge g?der schuster gel?r , schuster g?der b?l?c gel?r b?l?c gider x ki?i gelir..
                        ligimizde bir zihniyet de?i?imi olmas? gerekti?i kesin.ancak bunu tek ba??na yapamazs?n?z ligimizdeki b?t?esi d???k vizyonu olmayan, b?t?n mahareti vurup k?rmak defansta bekleyip kontradan ma? kazanmak olan tak?mlar? g?lde pusuya yatm?? timsah olarak g?r?rsek, ben bu g?le girip y?zerim arkada? diyemezsiniz.?nce g?l? timsahlardan ar?nd?rman?z gerekir.i?te bende diyorum ki siz schusteri bu zihniyeti de?i?tirmesi i?in beklerseniz daha ?ok beklersiniz.schuster gideli ka? y?l oldu de?i?en bi?ey varm? ki kalsayd? d?zelirdi diyebiliyoruz.mesela ibb yine ayn? ibb schusteri 2 ma?tada ayn? taktikle kolayca yenen ibb. yine b?y?kleri ayn? taktikle yenmeye devam ediyor.bize sisteminden asla ?d?n vermeyen hoca de?il gitti?i lige g?re sistem geli?tiren oran?n futboluna g?re alternatif ?reten bir hoca laz?m.sistem tak?nt?s? olan hocan?n tr de ba?ar?l? olmas? imkans?z bana g?re.bunu getafede yapm?? olmas? gitti?i her tak?mda ayn? tarz oyuncular bulaca?? anlam?na gelmez bu t?r kadrolar? her zaman yakalayamazs?n?z ?yle olsa biz metin ali feyyaz? sergen t?mer ilhan ? 15 senede bir de?il 2-3 senede bir yakalard?k.bunu real de de yapars?n?z belki ama her ?ekilden mevkisinin en iyisi oyuncular oldu?u i?in yada istenileni alabilecek g?c? oldu?u i?in.vel has?l kelam schusterin kalmas? transfer sezonu ge?irmesi hi? bir?eyi de?i?tirmezdi.buca gibi bir tak?m geldi?inde tokatlard?k herkes vay be derdi ama sonraki hafta ibb karab?k gelir ayn? taktikle puanlar? al?r giderdi.yine fb ma??nda top sende olurdu ama tabelada puan olarak 0 olurdu.kiev gibi ibb takti?i uygulayan her tak?m g?c? oran?nda atabildi?i kadar gol atar giderdi.o y?zden tak?nt?s? olan adamlara sab?r etmek bana yanl?? geliyor zaman kayb?ndan ba?ka bi?ey de?il.bu ?lke aksine tak?nt?s?z sistemi kadroya bakarak yapan luce gibi hocalara sabredecekti.gs de ?ampiyon olup kovulup bizde de ?ampiyon olan sonra yine kovulup shaktarda y?llard?r hem ligi hem uefa y? hem ? .ligini sallayan bir hocaya sabredecektik.hocal?k budur gitti?in ortama uyum sa?lamak oran?n ?artlar?n? ?z?msemektir.ve bir ?nceki ba?ar?n?n tesad?f olmad???n? g?sterebilmektir.

Yorum Yap

@Tufan

Onu g?nderen zihniyetin kim oldu?unu bana sorabilirdin hemen ?st?ne al?nmak yerine ki sormasan da a??klad?m Tufan zaten. Ayr?ca a??klamama da gerek yok neyden bahsetti?imi senin ?ok iyi anlaman gerekiyor. ??nk? dedi?in gibi aylarca bunun m?cadelesini zaten verdik biz.

?stemeseydiniz dedi?imde ?sen? diye seslendi?im k?s?m o d?nem ne istedi?ini bilmeyen y?netim ve taraftarlard?r. Eminim o y?netimin ve taraftarlar?n tak?m?n ba??na Schuster i getirirkenki hallerini ve sonraki de?i?imlerini sen de ele?tirirsin ama nedense burada beni hedef al?p bo? konu?tu?umu belirtmi?sin. Ben al?n?r?m o zaman arkada? bo? bir temele dayanm?yor bu 10 senelik bir maziye dayan?yor. Her sene ya?ad???m?z olaylara dayan?yor. Bu tutars?zl?k y?z?nden bu halde oldu?umuza dayan?yor neden bo? olsun. Bunun seninle alakal? olmad???n?, ?sen? diye seslenmenin asl?nda genele bir hitabet ?ekli oldu?unu bence gene anlayabilirdin. Ya da sorabilirdin ?zelden veya buradan direkt olarak bana m? s?yl?yorsun diye. Neyse ben yanl?? anlatm???md?r ?yle olsun. Ben senin d???nce tarz?n? bilen bir insan?m gelip de sana anl?k duygular?yla hocaya sald?ran biri oldu?unu itham etmem. Amac?m da gayet net asl?nda hi? de?i?tirmedim bu tavr?m?.

Seni o g?ruha sokmak istemiyorum ama tek tek ?unu oynatt? bunu oynatmad? diye yorum yaparsan ben buna kat?lam?yorum Tufan. O d?nem hafta hafta kadro i?in bin kere kafa patlat?yorduk. Sofya deplasman?na 17 ki?i gitmi?tim eksiklerden dolay?. Ben Samet Aybaba y? bile bu tarz s?k?nt?lardan ?ekti?i zorluklarda objektif olarak yorumlam?? bir adam?m. Bunun Schuster olmas? ?nemli de?il. Bu y?zden dedim zaten Schuster in sistemi i?in 2 sene sabretmeliyiz diye. He Samet Aybaba n?n herhangi bir sistemi olmad??? i?in sadece kadro istikrar? a??s?ndan seneyi tamamlamas? yeterlidir. Ama Del Bosque, Tigana ve Schuster gibi adamlar?n bir temel olu?turma a??s?ndan tak?mda 2 seneyi tamamlamas? gerekiyor. Ya da senin o adam? hi? bir ?ekilde bu tak?ma almaman gerekiyor. Sen Schuster in ne oldu?unu bilmiyor musun ? 2. Lig tak?m?nda bile bu futbol tarz?yla sahaya ??kan zaman zaman 5 yiyen zaman zaman 5 atan tak?mlar? olmu? ama hep hakim futbol oynatm?? bir adam. Getafe ile bu y?zden isim yapm?? bir hoca. Madem anlay?? g?steriyorsun o zaman bana s?rekli oyuncu isimleri yazmak yerine diyeceksin ki Schuster in sistemine sabredecek bir durumumuz yoktu bu y?zden g?nderdik. Ama ?unu oynatt? bunu oynatmad?lara girerksek o zamanlara geri d?nmemiz laz?m tek tek o oynamama sebeplerini irdelememiz laz?m. Sivok demi?sin mesela Sivok un en iyi zamanlar? falan de?ildi hatta olduk?a k?t? d?nemleriydi, keza Bobo da sene ba?? iyi oynad? diye bahsediliyor ama ara ara forma ?ans? buldu?unda bunlar?n hepsini k?t? kulland?, Ernst in resmen b?t?n taraftarlarca ele?tirildi?i zamanlard?. Ke?ke forum ar?ivleri olsa da a??p baksak. Bu ?ok iyi d?nemleri dedi?in oyuncular?n bence de en k?t? d?nemleriydi. Kald? ki bu Sivok muhabbetinin ??kt??? Fener ma??nda Ferrari nin hatas?(!) (art?k hataysa) olmasa biz belki de zaman?n en ezici futbolunu oynuyorduk. ?z?lmez olay? devre aras? demi?sin ama Toraman ?n zaten ?nder ?zen taraf?ndan bu tak?mdan g?nderilmesi s?rekli tak?m i?i yaratt??? grupla?malar ve tarafl? tutumlar?ndand?r. Toraman ?n sene ba??ndan beri bu ta?k?nl?klar? ??karmad???n? nereden bilecektik ? Bence o d?nem tak?m i?inde de bir ?ok futbol d??? muhabbet d?nm??t?r de neyse. Benim genel olarak bahsetti?im Schuster ?yle rahat bir d?nem falan ge?irmemi?tir. Ben her tart??man?n i?inde oldu?um i?in Schuster in her hafta nelerle u?ra?t???n? da hat?rl?yorum. Sen olay? biraz wikipedia tarz? yorumlam??s?n o benim can?m? s?k?yor. Bu kadar isim isim olaylara girersen her olay?n ayr?nt?s?n? da do?ru vermen gerekir.

Umar?m bu ya?ananlar Bilic i?in tekrarlanmaz. Futbol olarak da ?lkeye uygun bir yap?s? var ??nk?. Mesela Bilic de savunma a??s?ndan b?y?k a?ama kat etti h?cumda s?k?nt?lar? ??zmek i?in 1-2 seneye daha ihtiyac? var. Kolay olmuyor bu i?ler 2-3 sene tak?m?n ba??nda durmak gerekiyor i?te. Bilic olmadan yeni stadyumda ba?larsak ?ok ?z?l?r?m a??k?as?. Ama gene de bir hoca ile 2 sene ge?irdi?imiz i?in elimizde gayet ?st?ne yap? kurulabilecek bir kadromuz olu?acak. ?stikrar?n faydas? biraz da bu i?te. Tabi ki do?ru adamlara.

Yorum Yap

Bu yorumuna kat?l?yorum abi. Tekin in dedi?i gibi kafa yap?m?z?n de?i?mesi de gerekiyor ama. Yoksa yerel ba?ar?lardan ?teye ge?mek bence hayaldir. Bu lige g?re oyun geli?tirmemeliyiz. E?er Londra da gidip ingiliz tak?mlar?na korkusuzca karakterini kan?tlayabilecekse takk?m?m?z ben a??k?as? Erciyes e falan yenilmeye bir dereceye kadar eyvallah diyebilirim.

Yorum Yap

Aslı Arda ?elikmaden tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                              @Onur Essizoglu

?stikrar ?ok ?nemli burada hemfikiriz zaten. Saha i?i etmenler d?nemden d?neme de?i?iklik g?sterebilir; fakat saha d??? etmenler hep ayn?. Hep aleyhimize. Schuster'in ba??na gelenlerin yava? yava? Bilic'e de oldu?u noktas?nda kesinlikle hakl?s?n. Buradan hareketle ne olursa olsun art?k hocam?z?n arkas?nda durmay? ??renmeliyiz. Hoca de?i?tirerek ba?ar? gelmiyor zira.

Schuster d?? etmenlerden ba??ms?z sistemsel olarak ba?ar?l? olabilirdi ya da olamazd? (bana g?re olamazd?, sana g?re olabilirdi). Bunu tart??mak zaten manas?z ?u an i?in. ?nemli olan Bilic'in ne yapabilece?i. Ben yeni stad?m?zla, mevcut kadronun ilk 11'ine 3 veya 4 takviye ile ?ok ba?ar?l? olaca??m?za inan?yorum. (D?? etmenlerden ba??ms?z olarak)
                              Kesinlikle olaca??z. Bu tak?ma yap?lacak 4 transfer ve Bilic ile ge?irilecek bir sene daha bize ?ok b?y?k kazan? sa?layacakt?r. En az?ndan hoca g?ndersek bile yeni gelen hocan?n elinde eksikleri belli ne yapaca?? ne yapamayaca?? belli bir tak?m olacakt?r. Karman ?orman bir futbolcu b?t?n?yle kar?? kar??ya kalmayacakt?r.

Yorum Yap

@Tufan

Onu g?nderen zihniyetin kim oldu?unu bana sorabilirdin hemen ?st?ne al?nmak yerine ki sormasan da a??klad?m Tufan zaten. Ayr?ca a??klamama da gerek yok neyden bahsetti?imi senin ?ok iyi anlaman gerekiyor. ??nk? dedi?in gibi aylarca bunun m?cadelesini zaten verdik biz.

?stemeseydiniz dedi?imde ?sen? diye seslendi?im k?s?m o d?nem ne istedi?ini bilmeyen y?netim ve taraftarlard?r. Eminim o y?netimin ve taraftarlar?n tak?m?n ba??na Schuster i getirirkenki hallerini ve sonraki de?i?imlerini sen de ele?tirirsin ama nedense burada beni hedef al?p bo? konu?tu?umu belirtmi?sin. Ben al?n?r?m o zaman arkada? bo? bir temele dayanm?yor bu 10 senelik bir maziye dayan?yor. Her sene ya?ad???m?z olaylara dayan?yor. Bu tutars?zl?k y?z?nden bu halde oldu?umuza dayan?yor neden bo? olsun. Bunun seninle alakal? olmad???n?, ?sen? diye seslenmenin asl?nda genele bir hitabet ?ekli oldu?unu bence gene anlayabilirdin. Ya da sorabilirdin ?zelden veya buradan direkt olarak bana m? s?yl?yorsun diye. Neyse ben yanl?? anlatm???md?r ?yle olsun. Ben senin d???nce tarz?n? bilen bir insan?m gelip de sana anl?k duygular?yla hocaya sald?ran biri oldu?unu itham etmem. Amac?m da gayet net asl?nda hi? de?i?tirmedim bu tavr?m?.

Seni o g?ruha sokmak istemiyorum ama tek tek ?unu oynatt? bunu oynatmad? diye yorum yaparsan ben buna kat?lam?yorum Tufan. O d?nem hafta hafta kadro i?in bin kere kafa patlat?yorduk. Sofya deplasman?na 17 ki?i gitmi?tim eksiklerden dolay?. Ben Samet Aybaba y? bile bu tarz s?k?nt?lardan ?ekti?i zorluklarda objektif olarak yorumlam?? bir adam?m. Bunun Schuster olmas? ?nemli de?il. Bu y?zden dedim zaten Schuster in sistemi i?in 2 sene sabretmeliyiz diye. He Samet Aybaba n?n herhangi bir sistemi olmad??? i?in sadece kadro istikrar? a??s?ndan seneyi tamamlamas? yeterlidir. Ama Del Bosque, Tigana ve Schuster gibi adamlar?n bir temel olu?turma a??s?ndan tak?mda 2 seneyi tamamlamas? gerekiyor. Ya da senin o adam? hi? bir ?ekilde bu tak?ma almaman gerekiyor. Sen Schuster in ne oldu?unu bilmiyor musun ? 2. Lig tak?m?nda bile bu futbol tarz?yla sahaya ??kan zaman zaman 5 yiyen zaman zaman 5 atan tak?mlar? olmu? ama hep hakim futbol oynatm?? bir adam. Getafe ile bu y?zden isim yapm?? bir hoca. Madem anlay?? g?steriyorsun o zaman bana s?rekli oyuncu isimleri yazmak yerine diyeceksin ki Schuster in sistemine sabredecek bir durumumuz yoktu bu y?zden g?nderdik. Ama ?unu oynatt? bunu oynatmad?lara girerksek o zamanlara geri d?nmemiz laz?m tek tek o oynamama sebeplerini irdelememiz laz?m. Sivok demi?sin mesela Sivok un en iyi zamanlar? falan de?ildi hatta olduk?a k?t? d?nemleriydi, keza Bobo da sene ba?? iyi oynad? diye bahsediliyor ama ara ara forma ?ans? buldu?unda bunlar?n hepsini k?t? kulland?, Ernst in resmen b?t?n taraftarlarca ele?tirildi?i zamanlard?. Ke?ke forum ar?ivleri olsa da a??p baksak. Bu ?ok iyi d?nemleri dedi?in oyuncular?n bence de en k?t? d?nemleriydi. Kald? ki bu Sivok muhabbetinin ??kt??? Fener ma??nda Ferrari nin hatas?(!) (art?k hataysa) olmasa biz belki de zaman?n en ezici futbolunu oynuyorduk. ?z?lmez olay? devre aras? demi?sin ama Toraman ?n zaten ?nder ?zen taraf?ndan bu tak?mdan g?nderilmesi s?rekli tak?m i?i yaratt??? grupla?malar ve tarafl? tutumlar?ndand?r. Toraman ?n sene ba??ndan beri bu ta?k?nl?klar? ??karmad???n? nereden bilecektik ? Bence o d?nem tak?m i?inde de bir ?ok futbol d??? muhabbet d?nm??t?r de neyse. Benim genel olarak bahsetti?im Schuster ?yle rahat bir d?nem falan ge?irmemi?tir. Ben her tart??man?n i?inde oldu?um i?in Schuster in her hafta nelerle u?ra?t???n? da hat?rl?yorum. Sen olay? biraz wikipedia tarz? yorumlam??s?n o benim can?m? s?k?yor. Bu kadar isim isim olaylara girersen her olay?n ayr?nt?s?n? da do?ru vermen gerekir.

Umar?m bu ya?ananlar Bilic i?in tekrarlanmaz. Futbol olarak da ?lkeye uygun bir yap?s? var ??nk?. Mesela Bilic de savunma a??s?ndan b?y?k a?ama kat etti h?cumda s?k?nt?lar? ??zmek i?in 1-2 seneye daha ihtiyac? var. Kolay olmuyor bu i?ler 2-3 sene tak?m?n ba??nda durmak gerekiyor i?te. Bilic olmadan yeni stadyumda ba?larsak ?ok ?z?l?r?m a??k?as?. Ama gene de bir hoca ile 2 sene ge?irdi?imiz i?in elimizde gayet ?st?ne yap? kurulabilecek bir kadromuz olu?acak. ?stikrar?n faydas? biraz da bu i?te. Tabi ki do?ru adamlara.
                                ''Onu g?nderen zihniyetin kim oldu?unu bana sorabilirdin hemen ?st?ne al?nmak yerine ki sormasan da a??klad?m Tufan zaten. Ayr?ca a??klamama da gerek yok neyden bahsetti?imi senin
                                ?ok iyi anlaman gerekiyor. ??nk? dedi?in gibi aylarca bunun m?cadelesini zaten verdik biz. ''
                                Beni al?nt?l?yan ve s?ralar? arg?manlarla gelen senken,bunun sorgusunu sualini yapacak olan ben miyim Allah a?k?na ?
                                Schuster'i savunanlardan cac?k olmaz felan m? dedim ?

'' ?stemeseydiniz dedi?imde ?sen? diye seslendi?im k?s?m o d?nem ne istedi?ini bilmeyen y?netim ve taraftarlard?r. Eminim o y?netimin ve taraftarlar?n tak?m?n ba??na Schuster i getirirkenki hallerini ve sonraki de?i?imlerini sen de ele?tirirsin ama nedense burada beni hedef al?p bo? konu?tu?umu belirtmi?sin. ''
                                Yahu ?aka m? yap?yorsun Allah a?k?na Onur ? Nas?l alg?lamak istiyorsan ?yle alg?l?yorsun,ben Schuster'in savunulmas?na dair yapt???n hi? bir arg?mana bo? demedim.
                                ''
                                Yani senin bahsetti?in '' sizin zihniyetin g?nderdirdi?i '' arg?man? bombo? bir temele dayanmaktad?r. ''
                                Schuster g?nderilmi?tir ' i dayatt???n zihniyet bo?tur dedim,onu savundu?un temelden,konulardan bahsetmedim.
                                Ki senin savundu?un o arg?manlar?,sayfalarca burda kulland?k,tabi bunlar?n aralar?na ele?tirileri de ekledik.
                                ??nk? sen g?nderildi?ini savunuyorsun,bende g?nderilmedi istifa etti diyorum.
                                Arkas?nda duruldu diyorum,taraftar?n Schuster'a destek vermedi?i bir g?n,bir ma? olmad? diyorum.
                                Bu g?nderili? arg?man?n bo? bir temele dayan?yor dedim,yoksa Schuster'in zor ?artlarda ?al??m?? oldu?u ger?e?ini,
                                Tff,Mhk,saha i?i ve d??? oyunlar?n etkilerinin ger?ek olmad???n? iddia etmedim,bu konuda aksine hakl?l?k pay?n var dedim.
                                Ama sen ?srarla yazd?klar?m? ?arp?tma yoluna gidiyorsun.

'' Bunun seninle alakal? olmad???n?, ?sen? diye seslenmenin asl?nda genele bir hitabet ?ekli oldu?unu bence gene anlayabilirdin. Ya da sorabilirdin ?zelden veya buradan direkt olarak bana m? s?yl?yorsun diye. Neyse ben yanl?? anlatm???md?r ?yle olsun. Ben senin d???nce tarz?n? bilen bir insan?m gelip de sana anl?k duygular?yla hocaya sald?ran biri oldu?unu itham etmem. Amac?m da gayet net asl?nda hi? de?i?tirmedim bu tavr?m?. ''
                                Ancak senin ?slubunun bu ?ekilde anlamamamda yard?mc? oldu?u ger?e?ide var.
                                Senin dedi?in gibi bende de?i?tirmedim tavr?m?,senin kulland???n ?sluptan daha sert bir ?slup da kullanmad?m ?stelik.
                                Es keza akabinde,?slubuma ele?tiri getirene kadar ben senin ?slubunada a?z?m? a??p 2 kelam etmedim can?m karde?im.

'' Seni o g?ruha sokmak istemiyorum ama tek tek ?unu oynatt? bunu oynatmad? diye yorum yaparsan ben buna kat?lam?yorum Tufan. O d?nem hafta hafta kadro i?in bin kere kafa patlat?yorduk. Sofya deplasman?na 17 ki?i gitmi?tim eksiklerden dolay?. Ben Samet Aybaba y? bile bu tarz s?k?nt?lardan ?ekti?i zorluklarda objektif olarak yorumlam?? bir adam?m. Bunun Schuster olmas? ?nemli de?il. Bu y?zden dedim zaten Schuster in sistemi i?in 2 sene sabretmeliyiz diye. He Samet Aybaba n?n herhangi bir sistemi olmad??? i?in sadece kadro istikrar? a??s?ndan seneyi tamamlamas? yeterlidir. Ama Del Bosque, Tigana ve Schuster gibi adamlar?n bir temel olu?turma a??s?ndan tak?mda 2 seneyi tamamlamas? gerekiyor. ''
                                Tamam i?te,sen bunlar? en ba?ta s?yleseydin,eyvallah Onur'um kesinlikle hakl?l?k pay?n var derdim,daha ge?en g?n ?zelde konu?tuk,ben senin yaz?lar?n? be?enirim.
                                Ancak ?u paragraf?nla,beni ilk al?nt?lad???ndaki yazd?klar?n?n yaz?l?? ?ekillerini bir kar??la?t?r Allah a?k?na ?

'' Ya da senin o adam? hi? bir ?ekilde bu tak?ma almaman gerekiyor. Sen Schuster in ne oldu?unu bilmiyor musun ? 2. Lig tak?m?nda bile bu futbol tarz?yla sahaya ??kan zaman zaman 5 yiyen zaman zaman 5 atan tak?mlar? olmu? ama hep hakim futbol oynatm?? bir adam. Getafe ile bu y?zden isim yapm?? bir hoca. Madem anlay?? g?steriyorsun o zaman bana s?rekli oyuncu isimleri yazmak yerine diyeceksin ki Schuster in sistemine sabredecek bir durumumuz yoktu bu y?zden g?nderdik. Ama ?unu oynatt? bunu oynatmad?lara girerksek o zamanlara geri d?nmemiz laz?m tek tek o oynamama sebeplerini irdelememiz laz?m. Sivok demi?sin mesela Sivok un en iyi zamanlar? falan de?ildi hatta olduk?a k?t? d?nemleriydi, keza Bobo da sene ba?? iyi oynad? diye bahsediliyor ama ara ara forma ?ans? buldu?unda bunlar?n hepsini k?t? kulland?, Ernst in resmen b?t?n taraftarlarca ele?tirildi?i zamanlard?. Ke?ke forum ar?ivleri olsa da a??p baksak. Bu ?ok iyi d?nemleri dedi?in oyuncular?n bence de en k?t? d?nemleriydi. Kald? ki bu Sivok muhabbetinin ??kt??? Fener ma??nda Ferrari nin hatas?(!) (art?k hataysa) olmasa biz belki de zaman?n en ezici futbolunu oynuyorduk. ?z?lmez olay? devre aras? demi?sin ama Toraman ?n zaten ?nder ?zen taraf?ndan bu tak?mdan g?nderilmesi s?rekli tak?m i?i yaratt??? grupla?malar ve tarafl? tutumlar?ndand?r. Toraman ?n sene ba??ndan beri bu ta?k?nl?klar? ??karmad???n? nereden bilecektik ? Bence o d?nem tak?m i?inde de bir ?ok futbol d??? muhabbet d?nm??t?r de neyse. Benim genel olarak bahsetti?im Schuster ?yle rahat bir d?nem falan ge?irmemi?tir. Ben her tart??man?n i?inde oldu?um i?in Schuster in her hafta nelerle u?ra?t???n? da hat?rl?yorum. Sen olay? biraz wikipedia tarz? yorumlam??s?n o benim can?m? s?k?yor. Bu kadar isim isim olaylara girersen her olay?n ayr?nt?s?n? da do?ru vermen gerekir. ''
                                Sivok'un en iyi zamanlar?yd? evet,arkas?nday?m bu g?r???n.Sistemin verdi?i b?t?n a??klar? Sivok'a mal edemeyiz.
                                Ayr?ca o k?t?yd?,bu k?t?yd?lerle nereye var?lacak,bu futbolculardan tam verim almas? gereken hoca de?il mi ?
                                Sivok,Bobo,Ernst k?t? futbolcular m? ? Bu futbolculardan da minumum verim alam?yorsak gidip kimi ele?tiricem Allah a?k?na ?
                                Ayr?ca ben Schuster rahat bir d?nem ge?irmi?tir felan demedim,sen yine tek alg? ?zerinden yorumluyorsun.
                                Be?ikta?'a gelen her teknik adam?n i?i zordur,bunun tart??mas? dahi olmaz.
                                Ancak yap?lan transferler,taraftar?n deste?i,kadro derinli?i vs. bir ?ok konuda bir ?ok teknik adama g?re daha rahatt? Schuster.
                                Mesela Mustafa Denizli,Samet Aybaba,Slaven Bilic gibi teknik adamlar onun rahatl???na sahip olamad?lar bu anlamda.
                                Bu a??dan bu isimlere g?re i?i kolayd?,i?i kolayd? anlam? bu,i?i kolayd? de?il yani.

'' Umar?m bu ya?ananlar Bilic i?in tekrarlanmaz. Futbol olarak da ?lkeye uygun bir yap?s? var ??nk?. Mesela Bilic de savunma a??s?ndan b?y?k a?ama kat etti h?cumda s?k?nt?lar? ??zmek i?in 1-2 seneye daha ihtiyac? var. Kolay olmuyor bu i?ler 2-3 sene tak?m?n ba??nda durmak gerekiyor i?te. Bilic olmadan yeni stadyumda ba?larsak ?ok ?z?l?r?m a??k?as?. Ama gene de bir hoca ile 2 sene ge?irdi?imiz i?in elimizde gayet ?st?ne yap? kurulabilecek bir kadromuz olu?acak. ?stikrar?n faydas? biraz da bu i?te. Tabi ki do?ru adamlara. ''
                                Her ne kadar Schuster'a yap?lan ac?mas?z ele?tirilerin kar??s?nda olsam da,ele?tirilerin bir ?o?unun hakl? oldu?u ger?e?ini inkar edemicem.
                                Ayr?ca istifa etti,yolu a??k olsun karakterli adamd?,ba?ar?s?zl???n? kabul etti.
                                Bilic mi Schuster mi ? Bilic istikrara daha uygun bir teknik adam.
                                Bilic tak?m oyunu ad?na daha ?nemli geli?meler kaydeden adam.
                                Bu y?zden Schuster benim g?z?mde Bilic ' in yan?na yakla?amaz.
                                Neyse art?k geride kald? bunlar,dile?im yeni stadla beraber Bilic'in ?nderli?inde ba?ar?lara ko?ar?z.

Sa?l?cakla.

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                                X