...
Bir sopasn benim tuttuum pankartn dier sopasndan kavram bitirim kardeim, Bana bir su alsana lan .. ..
diyor arkadana..
Ka lira ?
diyor br..
3 lira.. diye araya giriyor sucu ocuk..
Daha arkada cevap bile vermeye frsat bulamadan,
Olmaz lan alma o zaman ! diyor bitirim.
Rvana gideceiz daha.. o para birikmez byle..
...
...

Sene 1984... 1971 olan tevelltm sonucu, ya 13.
Doutan Fenerbaheli falan deilim babam Fenerbaheli olmasna ramen.
Ortaokul sralarna gelmiim, herkes renilmilik icab da olsa bir renge gnl vermi,
ama ben, kendi tabiatmdan renmiliim icab, kendi takmm kendim seme karar ile tm malar izlemeye balamm o dnem.
Sonra bir gn.. (kiminle oynadn hatrlamam).. Beiktan bir man seyrediyorum televizyonda.
Sar Frtna derler bir aabey var.. Ma boyunca gzm ayramamm.
Spiker diyor ki.. Metin yine sa kanattan fuleli admlarla geliyor..
..
Hakikaten de fuleli..
admlar da , adam da..
Sonra, yine kimdir bilmem rakip takmn defans oyuncusu, freni boalm bir kamyon gibi topla Metini birbirine katarak, kendisiyle birlikte ta izgisinden darya kartyor.
Kenardaki gazetecilerin zerine uarlarken, faul yapan da, yaplan da ac iinde yerde kalyorlar.
O ok sevdiim aabeyin artk yerden kalkamayacana inanyorum gerekten bir an.
Ama neden ve nasl sonra yerden kalkyor .
nce kendi ayan kontrol ediyor..
Bir ihtimal geen sene de giymi olduu ortundan sarkan bacan yle kuvvetlice yere vuruyor ..
Krk, kk yok.
Ve.. yaa Allah! o sra hl yerde yatyor olan rakip oyuncuya..
Aklmdan, Eyvah.. Allah ne verdiyse giriecek !! diye geiriyorum.
O aabeyin yanl bir ey yapp oyundan atlmasndan korkarak izliyorum olanlar.
..
Metin, kendisine lmcl faul yapan oyuncuya eiliyor..
elini uzatyor..
yerden kaldryor.. ve iyi misin diye soruyor.
Bu srada, tm Beikta takm olay yerine gelmi neredeyse.. faul yapan ve hala sekerek yrmeye alan rakip takm futbolcusuna nasl olduunu soruyorlar nce.. Sonra elleriyle iaret ediyorlar biraz daha sakin.. diye.
...
...
te, o gn grdm manzara karsnda, neden szladn anlayamadm ocuk burnumun direi, u an yazarken hatrladmda da hala ayn dost szyla szlyor.
Ve gn o gn ki.. ben o tarihten itibaren Beiktal oluyorum..
...
...
Sonra?
Sonras anlatlmaz..
yle ki.. gn bugn olmu, hala anlayamamm ben zaten byle olduum iin mi Beikta semiim, yoksa Beikta setiim gnden sonra m byle olmuum.
Hayatm gelmi gemi gzlerimin nnden..
harama el uzatmamak iin, hakszlk yapmamak iin, zayf ezmemek iin verdiklerim.. vazgetiklerim.. eksik kaldklarm olmu.
Kendi hayatmda yaadm ve giderek yozlaan, giderek irkinleen bu sisteme kar diren gsterdiimde nme dikilen herey, Beiktamn da nne dikilmi.
Ben ve O..
birlikte ne ac sofralar terketmiiz,
ne ball breklerden olmuuz,
haksz rekabet usulleriyle, saklamaya bile gerek duyulmayan aalk oyunlarla elimizden alnan nice kupalar iin alamz birlikte.
Ama bugne kadar nmze ne byklkte dikildiyse belalar, biz de belann nne dikilmiiz ayn byklkte.
Beikta ve ben..Yani biz..
Yozlamaya.. insanlktan uzaklamaya.. srekli kazanma drtsne.. kazanann tarafnda olma zihniyetine kar dururken;
sistem etlerimizi kopartm, yerden yere vurmu bizi.
Vurmu..
Ama ykamam da.
Bin kere dmz, binbir kere kalkmz. Her seferinde daha inanl, her seferinde daha gl..
Kurduumuz bu grnmez ama kudretli duvar;
nice saraylarn boyalar dklrken,
nice baheler betonlara dnrken dimdik ayakta kalm hep.
Bu duvar; dierleri ykm ykm yklp evreye verdikleri rahatszlk iin zr dilemeyi bile gerekli grmezken; yalana dolana, ahlakszla, haksz kazanca, ezene kar alamaz bir barikat gibi salam durmu..
...
...
Ve imdi.. bu duvara daha evvel grmediimiz bir kamyonla bodoslama dalmlar.
Kendimizi koruduumuz bu duvarlarn ierisine, dardaki o kirli havay flemiler.
Ve imdi; ieride haksz yere yattn aka grdmz Beikta evladnn aksine, biz..
darda kendi hapisanelerimizde ekmeye balamz kendi cezamz.
Zira bu minvalde anlyoruz ki; bizim hapisanemiz, evremize rlm drt duvar deil.. evvelce tm Beiktallarla birlikte rdmz duvarlarn yklmasyla kaldmz dars ym aslnda..
Cebren ve hile ile ;
108 yldr evremizde rl olan ve bizi bu kirli, baarya giden yolda herey mbahtr odakl futbol anlayndan koruyan duvarlarn zedelenmesi sonucu dmdzlak ortasnda kaldmz dierlerinin dnyasnda, bir sreliine de olsa onlarla ayn yerde olmak zorunda braklmak...
Gerek hapisane buymu aslnda bizler iin.
...
Bu ilerin profesyoneli olduklar artk aka gzken asl sulularla birlikte kurtarlyormu gibi gsterilmek..
kendi pisliklerini rtmek hevesinde olanlarn zaten hepimiz iin iindeydik.. sylemleriyle muhatap olmak..
Camiamz da bu iin iine ortak etme sevdasnda olanlarn cretine ahit olmak..
........................Kendi camiamz iinden de bu acmasz eziyete destek verenler olduunu grmek..
Beiktal yneticiler hakknda bugne kadar ortada olan zrvalardan te tek kelam delil bulamadklar halde srekli varm gibi gsteren hain, malesef yetkili , etkili ve yeni isimleri tanmak..
Varsa yazn.. varsa gsterin.. diye yalvardmz halde,
Yaptysak, kurtaran erefsizdir, Sadece gerekleri syleyin !.. diye haykrdmz halde,
konumas gerekirken SUSANLAR olduunu grmek. .
Korkaklarn, (szde) kahraman maskeleriyle ortalkta tepiip durduunu izlemek..
te btn bunlar.. bir Beiktalnn dardaki kirli havadan zehirlenmesi, nefes alamamas iin yeterli sebeplerdir.
Ve yeni bir sezon balarken, bu ar tablodan nasl syrlacamz, nasl eski keyfiyle futbol izleyebileceimizi bilmiyorum akas.
Bildiim ve sonuna kadar inandm tek ey var, ..
dn akam sezonun ilk resm manda Alania karsnda seyrettiim Beikta ve mabedde onlarla tek yrek olan onbinler..
Biraz akn, futbola biraz krgn, biraz hevesleri kam ama, tertemiz ve smscak duruyorlar hala yerli yerinde.

Bir sopasn benim tuttuum pankartn dier sopasndan kavram bitirim kardeim, Bana bir su alsana lan .. ..
diyor arkadana..
Ka lira ?
diyor br..
3 lira.. diye araya giriyor sucu ocuk..
Daha arkada cevap bile vermeye frsat bulamadan,
Olmaz lan alma o zaman ! diyor bitirim.
Rvana gideceiz daha.. o para birikmez byle..
Susuz ama.."Scak.. temiz" dediim bu ite..
Hepsi orada, hepsi yerli yerinde..
...
...
Daha kt gnlerin gelebileceini ngrmekle, saldrlarn ve hakszlklarn daha fazlalaacan bilmekle ve asl savan her gn yeniden balayacandan emin olmakla birlikte,
gnlden Beiktalym diyen her ferde, yeni sezonda da sonuna kadar gveniyorum ve kefilim...
Gazamz mbarek ola..
Vira bismillah !!

2011-Levent KARAKO