Duyuru

??k?ş
Hen?z duyuru yok

?ocuklu?umdaki B?y?k Be?ikta?

??k?ş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

?ocuklu?umdaki B?y?k Be?ikta?

G?n?m?zden yakla??k 22 sene ?nce ilkokul s?ralar?ndayken tan?m??t?m seni. D?n gibi hat?rlar?m denir ya i?te ?yle bir ?ey, o ?zel g?nlerden kalan an?lar ve ?uan ki hisslerim.

D?ne d?nersek; gerek mahallemizdeki ?ocuklar olsun gerekse s?n?f arkada?lar?m olsun ?o?unlu?u semtimizin zengin, ??mar?k sar???n?na a??kt?. ?Seni sevmeyen ?ls?n? slogan? e?li?inde k?stah, entrikac? k?rm?z?ya sar? g?lgeli olan?n hayranlar? da az?msanmayacak say?da idi.

Bana da sorarlard? ?sen hangisini tutuyorsun, hangisine hayrans?n?? Daha yeni yeni tan?yordum ?evremi esas?nda, merakla abilerin anlatt?klar?n? dinlerdim. Anlat?lan hikayelerde, herkes kendinden ge?erken ben bir ?ey hissedemezdim, tabi ki ilk g?r??de a?k denen o g?zel duygudan habersizdim. Birg?n kula??ma bir laf geldi. Mahallemizin pop?ler sar???n?n?n, sadece bir tak?mdan ?ekindi?ini ve onun yan?nda ezilip b?z?ld???n? duyunca garip bir heyecan kaplam??t?.. Kimdi acaba bu afilli sar???n?n fiyakas?n? bozan, ?ok merak etmi?tim. Hani d?nyaya bedeldi? Nas?l oluyor da onun fiyakas?n? bozabiliyordu?

Bunun cevab?n? sadece babamdan ??renebilirdim. G?zleri boyanm??, hayal alemindeki arkada?lar?m elbette dedikodu der,?st?n? kapat?rlard?. Bu merak?mla birlikte babam?n ?art?k zaman? geldi seni bu hafta sonu KARA KARTAL ile tan??t?raca??m? s?z? hala kulaklar?mda. Nisan ay?n?n 2.haftas? annemin derbi ma?lar?ndan korkusu ve beni g?ndermek istememesine ra?men, babam?n inad? ile yeni bir hayata ba?l?yordum adeta 1986 y?l?nda. Evden ??karken ?l?k bir hava olmas?na ra?men annem ?zenle giydirmi?, babam? da s?k? s?k? tembihlemi?, ?srarla s?yleniyordu. ?Dikkatli olun? hatta ?bir daha g?t?rmeyeceksin? dedi?ini bile hat?rl?yorum. (Nerden bilebilirdi o g?nden sonra hayat tarz?m?z?n Be?ikta? olaca??n?, b?t?n planlar?m?z? Be?ikta?'a g?re yapaca??m?z?.)

Bende pay?m? alm??t?m, babam?n elini b?rakmayacak, yan?ndan biran olsun ayr?lmayacakt?m. Sabah?n k?r?nde ??km??t?k yola, babam yolda nasihatlarda bulunuyordu. Elimi sak?n b?rakma, kaybolursan ?unu yap falan filanlar e?li?inde yakla?t???m?z? hissediyordum bulu?ma yerine.. U?ultular y?kseliyor, insanlar ?zerime ?zerime geliyordu adeta. Uzakdan kalabal??? g?r?nce ?rkm??t?m ama i?imde tarifsiz bir heyecan f?rt?nas? ayaklar?m? esir alm?? kalabal??a ko?ar ad?m g?t?r?yordu benide.

Kuyrukda bir amca g?rm?? s?rt?ndaki ?uvalda ne oldu?unu merak etmi?tim. ?ki b?kl?m ta??yordu, a??r oldu?u belliydi. Soruma ald???m cevap konfeti idi ama oda neyin nesiydi? Babam ?k???k k???k kesilmi? gazeteler var? dedi?inde ?a?k?nl???m daha da artm??t?. Adam?n i?i g?c? yok gazeteleri kesmi? bide iki b?kl?m s?rt?nda ta??yor olmas? bana delilik gibi gelmi?ti o y?llarda. Do?ru d?r?st siyah beyaz bere atk? yoktu kimsede. ?ansl? olanlarda sadece el ?rmesi bir?eyler vard?. Ama ?o?u insan ?uvallar i?inde ?e?itli boylarda bayraklar getirmi?ti. Kimileri davul kimileri de o konfeti denilen ?uvallar? ta??yordu. Panay?r alan? gibiydi, utanm??t?m niye bizim elimiz bo?tu, boynumda sadece annemin ?rd??? ka?kol vard?. Bundan sonra elim bo? gitmemeliyim diye i? ge?irmi?tim. G?ky?z?ne seyyar sat?c?lar?n arabalar?ndan ??kan k?fte kokusu ve duman? yay?l?yordu. Upuzun bir kuyruk, ge?mek bilmeyen saatler, bu seferki sohbetler sar???n hakk?nda de?il,sar???n?n fiyakas?n? bozan hakk?ndayd?. Merakla dinliyordum, onu g?rmeye gelmi?tim zaten. Daha sade, daha m?tevazi daha ger?ek?iydi anlat?lanlar. ?ti? kak?? uzun bekleme s?resi su gibi ak?p ge?mi?ti bu an?lar? dinlerken ve sonunda bir kap?dan i?eriye giri? babam?n omzunda.

Direk ?st kata ??kt?k.Yemye?il saha g?zlerimi, yeni sulanm?? ?imlerin kokusu burnumu , trib?nlerden ??kan u?ultu kulaklar?m? esir alm??t?. Bu kadar insan? bir arada ilk defa g?r?yordum. Kalbim g?mb?r g?mb?r at?yor heyecandan ellerim titriyordu. O g?n ilk g?r??te a?k?n ne oldu?unu ??rendim. Herkesin hayran oldu?u ??mar?k, zengin sar???n kar??mdayd? ama ben g?nl?m? m?tevazi, kendi halinde olan KARA KARTAL ?a veriyordum. K???k gazete par?alar? da??t?ld?, bir tanesi bile ziyan edilmeden. Bekledik hep beraber ayn? anda atana kadar sab?rla. ?e?it ?e?it de?i?ik ebatlardaki bayraklar a??l?yordu ayn? anda, el birli?i ve d?zen i?inde.

O g?n sar???n a?layarak ayr?ld?, bizlerde mutlu ?ekilde evimize d?nd?k. Art?k benimde sevdi?im,tuttu?um bir tak?m vard?. Haval? de?ildi belki ama kendine has olan havas? benim ba??m? d?nd?rm??t? ?oktan, yeter de artard? bile. Benim gibi d???nenler ?haval?,??mar?k,k?stah,entrikac?? olsun istemiyordu zaten tak?m?n?n. Biz b?yle sevmi?tik, g?nl?m?z? onun i?in vermi?tik siyah ile beyaza.
    Y?llar birbirini kovalad? sar???na kar?? olan ?st?nl???m?z hep farkl? skorlarla bitti. O afilli, zengin, k?stah ??mar?k, her seferinde a?layarak boynu b?k?k ayr?lm??t? kar??m?zdan. Gen?lik y?llar?mda da de?i?en bir?ey olmad?. Onunla kar??la?malar?m?z bizim i?in s?radand? adeta, sonucu ?nceden belliydi. ?stedikleri kadar onun i?in b?y?k deselerde, Be?ikta???m?z?n b?y?kl??? kar??s?nda ?ans? yoktu.

Son y?llarda de?i?im r?zgarlar? esmeye ba?lad?. Yava? yava? de?i?iyordu her?ey. Belki de de?i?tirtiliyordu planl? bir ?ekilde. Koskoca Be?ikta???m?z, g?z?m?z?n ?n?nde eriyordu adeta. ?ocuklu?umda be?enmedi?im o yapmac?k, ??mar?k, ne yapt???n? bilmeyen sar???n benzeri davran??lar ba?lad?. M?tevazilik denen olgu yerini tan?mlayamayaca??m bir s?fata b?rakt?. Be?ikta???m?z?n b?y?kl??? unutuldu, kendine has havas? yeterli gelmedi kimilerine. Sar???n?n b?y?s?ne kap?lanlar, Be?ikta???m?z?n havas?n? de?i?tirmeye ba?lad?lar.

Bununla birlikte saatlerce kuyrukda bekleyen, s?rt?nda ?uvallar ta??yan sab?r ve emekle donat?lm?? Be?ikta? hayranlar? da kayboldu ortal?kdan. Belkide bir vir?s gibi yay?lan ?Be?ikta???m?z? kullanan, kendini e?lendirmeye gelen, Be?ikta??a hayranl?klar?n? g?stermek yerine sokaklarda kavga eder gibi rakiplerine k?f?rler edenler? ka??rd?lar ger?ek Be?ikta?l?lar?, Be?ikta???m?z?n etraf?ndan..

Son 6-7 sene de kabuk iyice de?i?ti. Bir zamanlar haval? sar???n? devaml? farkl? ma?lup eden Be?ikta???m?z uzun y?llard?r b?rak?n sar???na kar?? farkl? galibiyetleri, en aciz tak?mlara kar?? bile farkl? sonu?lar alamad?. Be?ikta???m?z sar???n?n eskilerini alarak, sar???n?n tav?rlar?n? tak?narak kendi b?y?kl???n?n fark?nda olmadan k???lmeye devam ediyor.
    ?imdide babam?n ilk ma?a g?t?rd??? zaman; ?bak o?lum buras? 2. yuvam?z, buraya sahip ??k?caks?n, koruyacaks?n? dedi?i evimizi, sar???na ?zenenler sar???n?n evi gibi ruhsuz bir yap?ya d?nd?rmek istiyorlar.

Bu ruhsuzluk tesislerin Fulyadan daha g?zel, modern, konforlu olan ?mraniye?ye ta??nmas?yla ba?lad?. ?imdi de yuvam?za at?lan el ile devam ediyor. Benim Be?ikta???m? da yapmac?k, fabrikasyon gibi ortal?klarda dola?an tek tip suni sar???nlara d?n??t?r?yorlar. Ben Be?ikta???m?z?n cesur ruhunu, beyaz?ndaki masumiyeti ile m?tevazili?ini ayn? zamanda da siyah?ndaki asaleti sevmi?tim halbuki.

2008
Hazırlanıyor...
X