Gnmzden yaklak 22 sene nce ilkokul sralarndayken tanmtm seni. Dn gibi hatrlarm denir ya ite yle bir ey, o zel gnlerden kalan anlar ve uan ki hisslerim.

Dne dnersek; gerek mahallemizdeki ocuklar olsun gerekse snf arkadalarm olsun ounluu semtimizin zengin, mark sarnna akt. Seni sevmeyen lsn slogan eliinde kstah, entrikac krmzya sar glgeli olann hayranlar da azmsanmayacak sayda idi.

Bana da sorarlard sen hangisini tutuyorsun, hangisine hayransn? Daha yeni yeni tanyordum evremi esasnda, merakla abilerin anlattklarn dinlerdim. Anlatlan hikayelerde, herkes kendinden geerken ben bir ey hissedemezdim, tabi ki ilk grde ak denen o gzel duygudan habersizdim. Birgn kulama bir laf geldi. Mahallemizin popler sarnnn, sadece bir takmdan ekindiini ve onun yannda ezilip bzldn duyunca garip bir heyecan kaplamt.. Kimdi acaba bu afilli sarnn fiyakasn bozan, ok merak etmitim. Hani dnyaya bedeldi? Nasl oluyor da onun fiyakasn bozabiliyordu?

Bunun cevabn sadece babamdan renebilirdim. Gzleri boyanm, hayal alemindeki arkadalarm elbette dedikodu der,stn kapatrlard. Bu merakmla birlikte babamn artk zaman geldi seni bu hafta sonu KARA KARTAL ile tantracam sz hala kulaklarmda. Nisan aynn 2.haftas annemin derbi malarndan korkusu ve beni gndermek istememesine ramen, babamn inad ile yeni bir hayata balyordum adeta 1986 ylnda. Evden karken lk bir hava olmasna ramen annem zenle giydirmi, babam da sk sk tembihlemi, srarla syleniyordu. Dikkatli olun hatta bir daha gtrmeyeceksin dediini bile hatrlyorum. (Nerden bilebilirdi o gnden sonra hayat tarzmzn Beikta olacan, btn planlarmz Beikta'a gre yapacamz.)

Bende paym almtm, babamn elini brakmayacak, yanndan biran olsun ayrlmayacaktm. Sabahn krnde kmtk yola, babam yolda nasihatlarda bulunuyordu. Elimi sakn brakma, kaybolursan unu yap falan filanlar eliinde yaklatmz hissediyordum buluma yerine.. Uultular ykseliyor, insanlar zerime zerime geliyordu adeta. Uzakdan kalabal grnce rkmtm ama iimde tarifsiz bir heyecan frtnas ayaklarm esir alm kalabala koar adm gtryordu benide.

Kuyrukda bir amca grm srtndaki uvalda ne olduunu merak etmitim. ki bklm tayordu, ar olduu belliydi. Soruma aldm cevap konfeti idi ama oda neyin nesiydi? Babam kk kk kesilmi gazeteler var dediinde aknlm daha da artmt. Adamn ii gc yok gazeteleri kesmi bide iki bklm srtnda tayor olmas bana delilik gibi gelmiti o yllarda. Doru drst siyah beyaz bere atk yoktu kimsede. ansl olanlarda sadece el rmesi bireyler vard. Ama ou insan uvallar iinde eitli boylarda bayraklar getirmiti. Kimileri davul kimileri de o konfeti denilen uvallar tayordu. Panayr alan gibiydi, utanmtm niye bizim elimiz botu, boynumda sadece annemin rd kakol vard. Bundan sonra elim bo gitmemeliyim diye i geirmitim. Gkyzne seyyar satclarn arabalarndan kan kfte kokusu ve duman yaylyordu. Upuzun bir kuyruk, gemek bilmeyen saatler, bu seferki sohbetler sarn hakknda deil,sarnn fiyakasn bozan hakkndayd. Merakla dinliyordum, onu grmeye gelmitim zaten. Daha sade, daha mtevazi daha gerekiydi anlatlanlar. ti kak uzun bekleme sresi su gibi akp gemiti bu anlar dinlerken ve sonunda bir kapdan ieriye giri babamn omzunda.

Direk st kata ktk.Yemyeil saha gzlerimi, yeni sulanm imlerin kokusu burnumu , tribnlerden kan uultu kulaklarm esir almt. Bu kadar insan bir arada ilk defa gryordum. Kalbim gmbr gmbr atyor heyecandan ellerim titriyordu. O gn ilk grte akn ne olduunu rendim. Herkesin hayran olduu mark, zengin sarn karmdayd ama ben gnlm mtevazi, kendi halinde olan KARA KARTAL a veriyordum. Kk gazete paralar datld, bir tanesi bile ziyan edilmeden. Bekledik hep beraber ayn anda atana kadar sabrla. eit eit deiik ebatlardaki bayraklar alyordu ayn anda, el birlii ve dzen iinde.

O gn sarn alayarak ayrld, bizlerde mutlu ekilde evimize dndk. Artk benimde sevdiim,tuttuum bir takm vard. Haval deildi belki ama kendine has olan havas benim bam dndrmt oktan, yeter de artard bile. Benim gibi dnenler haval,mark,kstah,entrikac olsun istemiyordu zaten takmnn. Biz byle sevmitik, gnlmz onun iin vermitik siyah ile beyaza.
Yllar birbirini kovalad sarna kar olan stnlmz hep farkl skorlarla bitti. O afilli, zengin, kstah mark, her seferinde alayarak boynu bkk ayrlmt karmzdan. Genlik yllarmda da deien birey olmad. Onunla karlamalarmz bizim iin sradand adeta, sonucu nceden belliydi. stedikleri kadar onun iin byk deselerde, Beiktamzn bykl karsnda ans yoktu.

Son yllarda deiim rzgarlar esmeye balad. Yava yava deiiyordu herey. Belki de deitirtiliyordu planl bir ekilde. Koskoca Beiktamz, gzmzn nnde eriyordu adeta. ocukluumda beenmediim o yapmack, mark, ne yaptn bilmeyen sarn benzeri davranlar balad. Mtevazilik denen olgu yerini tanmlayamayacam bir sfata brakt. Beiktamzn bykl unutuldu, kendine has havas yeterli gelmedi kimilerine. Sarnn bysne kaplanlar, Beiktamzn havasn deitirmeye baladlar.

Bununla birlikte saatlerce kuyrukda bekleyen, srtnda uvallar tayan sabr ve emekle donatlm Beikta hayranlar da kayboldu ortalkdan. Belkide bir virs gibi yaylan Beiktamz kullanan, kendini elendirmeye gelen, Beiktaa hayranlklarn gstermek yerine sokaklarda kavga eder gibi rakiplerine kfrler edenler kardlar gerek Beiktallar, Beiktamzn etrafndan..

Son 6-7 sene de kabuk iyice deiti. Bir zamanlar haval sarn devaml farkl malup eden Beiktamz uzun yllardr brakn sarna kar farkl galibiyetleri, en aciz takmlara kar bile farkl sonular alamad. Beiktamz sarnn eskilerini alarak, sarnn tavrlarn taknarak kendi byklnn farknda olmadan klmeye devam ediyor.
imdide babamn ilk maa gtrd zaman; bak olum buras 2. yuvamz, buraya sahip kcaksn, koruyacaksn dedii evimizi, sarna zenenler sarnn evi gibi ruhsuz bir yapya dndrmek istiyorlar.

Bu ruhsuzluk tesislerin Fulyadan daha gzel, modern, konforlu olan mraniyeye tanmasyla balad. imdi de yuvamza atlan el ile devam ediyor. Benim Beiktam da yapmack, fabrikasyon gibi ortalklarda dolaan tek tip suni sarnlara dntryorlar. Ben Beiktamzn cesur ruhunu, beyazndaki masumiyeti ile mtevaziliini ayn zamanda da siyahndaki asaleti sevmitim halbuki.

2008