Sayfa 4/5 İlkİlk 12345 SonSon

Konu: Oğuzhan-Sosa ikilemi

oguzhan yetenekli şüphesiz...ama daha ögreneceği çok sey var.uzakta aramasın işte sosa önünde örnek...sogukkanlı olusu tek top ve gorerek oynaması ve veli kadar atiba kadar koşması örnek olmalı ozy ye....

İkileme bu performansla gerek duymaya gerek yok. İlk 11 oyuncumuz tartışmasız Sosa'dır.
    Oğuzhan hala genç ve yetenekli ancak ben adamda hala hırs göremiyorum.
    Gereksiz sarı kart görme ve fiziki açıdan ne yazık ki kendini geliştiremedi.
    Sosa'yı da bu takıma kim kazandırdıysa Allah gani gani razı olsun..

Sosa kesilikle bir nimettir bizim icin. Ancak sunu da untutmayalam, Oguzhan diger takimlarda olsa su an, SÜPERYILDIZ-muamelesi görürdü. Ben oguzhani begeniyorum, ancak oyuna girdiginde ekstradan biseyler yapmaya calisiyorki hocanin gözüne girmesi icin. Basit oynamali, direkt oynamali, yanindaki arkadasini görmeli, sosa gibi. O Zaman olmus diyecegiz. Kendi kendine calimlar , olup olmadik yerden kaleye sut, yanindaki arkadasina pas verme yok, bu olmaz. Takim icin oynadiginda ne yapabilecegini biliyoruz. Bizim ve türk futbolunun gelecegidir Oguzhan Özyakup.

Oğuzhan bu sezon ciddi bir formsuzluk içinde malesef. Bunda hem bizim ona süper yıldız oldu, olacak diye bakmamız; hem de genel olarak genç oyuncu anlayışımızın sebep olduğuna inanıyorum.
    Oğuzhan topla dribling yapabilen bir oyuncu değil;
    Depar atmayı bir yana koyalım önüne atılan toplara dahi yetişme konusunda yetersiz;
    İkili mücadelelerde kesinlikle güçsüz, örnek vermek gerekirse Kerim rakibiyle koşarken oğuzhandan daha güçlü, daha sağlam basıyor yere;
    Top tekniği tartışılır, yine Kerim örneğinden yola çıkarsak dönüş becerileri, topu ayağına yapıştırma gibi kabiliyetleri çok kısıtlı;
    Yersiz bir agresifliği var, Rıdvan Dilmen'in bir sözü var: "Güçsüz oyuncu agresif olur" diye, çok haklı Oğuzhan bunun canlı kanıtı;
    Son vuruşları zayıf, şut tercihleri çoğu zaman yanlış; şut attığı ve atmadığı pozisyonlara bakınız;
    Oyun kurucu olarak hucum oyuncularına attığı paslara bakın, demba ba'ya pas vermezseniz nasıl gol atacak? Çok net şekilde Cenk'e pas atmadığı maçlar oldu. Bu şartlar altında ona oyun kurucu pasör demek zor;
    Son olarak Sosa mı Oğuzhan mı diye bir ikilem göremiyorum. Malesef oğuzhan bu kafayla bırakın Beşiktaş'ı; Balıkesirspor'da bile zor forma bulur.

Oğuzhan'ın ilk geldiği seneden beri kendisinin 'bitiriclik' aklının zayıf olduğu, fizikman vucuduna hükmedemediğini gözlemlemiştim.
    Aradan geçen 2.5 sene içinde hiçbir gelişme göstermedi. Belki Arsenal kendisini bu yüzden bıraktı, bilemiyorum.

Belki Arsenal'dan gelmesi yüzünden, belki de genç olması veya bizim yıldız oyuncuya aç olmamız sebebiyle Oğuzhan'ı 3 ayda süperstar statüsüne yükselttik. Bu tavır yanlıştı.

2 senedir Beşiktaş kadrosunda Oğuzhan'ın ilk 11 düşünülmemesi gerektiği söylüyorum. Ancak bu sezon ortası Sosa'nın da gelmesiyle idrak edildi.

Oğzuhan şu andaki durumu ile 60.Dakika'dan sonra, rakipler fizikman düştüğünde, oyuna etki edebilecek bir karaktere sahip. Yedek klübesinde zenginlik. Beşiktaş kadrosunda yeri var. Ama Şampiyonluk yarışı yapan bir takımın sürekli oyuncusu olamaz.

Siz de ozziyi yerin dibine sokun. 3-5 hafta oynamadi ya.
    Elestiri olur anlarimda hic gelisim gostermedi nssil diyorsunuz 2.5 yilda. Yada siz ne izliyorsunuz anlamiyorum.

En basit ilk geldiginde cerceveyi bulamiyordu; gecen sene bulmaya basladi. Atti da. Yalan mi ? Bak bakalim ikinci devre kac gol atmis ozzie. Pas yuzdesi daha iyi. Bu daha cok genc. Bu hovardaligi azaliyor ve sosa gibi bir sans var onunde ve idda ediyorum turk olarak en iyi bolgeye oynayan turk orta saha. Bu cocuk 26 sina geldiginde bambaska bir oyuncunolabilir.

Bende kiziyorum da bu fazla.

Bizim taraftar olarak yaklasimimiz pozitife yonlendirmek olmali. Yoksa gene isliklicaz edecez. Kendi evlatlarimizi kaybetmemeliyiz.

Al burak, erkan zengin vs. Oyle yada boyle gelisecek. Surda ozzie ye atan tutanlar ozzie bursada olsa ; yok 5 -7 verip alalim, genc gelecege donuk, vs diye ayazacaktiniz. Is bizim kadroya girince degisiyor.

Biz real barcelona deiliz. Bununda farkina varin. Her aldigimiz adam 40 mac esmeyecek. Sosa 2 hafta olmadi; kime bakacagiz ?
    Kadron da yetenekli adam varsa ve makul fiyattaysa tutacsksin. Bunu bu bir iki senedir beceriyoruz ve kupon oyuncularla destekliyoruz. Bu kupon iyuncular en cok kerim, tore , ozzie gibi oyunculara faydasi olacaktir.

Sent from my iPhone using Tapatalk

futbolcu yemekte ustumuze yok destek verin bu takimdaki nadir yeteneklere sahip ozzie

Sent from my iPhone using Tapatalk

Hepinize ayrı ayrı selam olsun Karakartallar!

Her birinizin görüşünü de özenle okudum. Görüş birliğine varmanın zor olduğu bir konu bu. Benim dileğim, Beşiktaş için en doğrusu neyse onun gerçekleşmesidir.

Bir hatırlatma yapayım: Oğuzhan-Sosa ikilemi derken, Sosa mı oynasın, Oğuzhan mı diye sormuyorum.
    Dileğim kimi maçlarda bu ikiliyi bir arada görmek, özellikle de aşırı tedbirli futbol oynayan rakipler karşısında.
    Yazımdan bir alıntıyla bitireyim bu faslı, meramım tam aşağıdaki gibidir:

"Beşiktaş, Karabük maçında bile Oğuzhan-Atiba-Sosa üçlüsünü kullanmıyor. Bu üçlü hangi maçta sahada olacak?
    Her oyuncu değişikliği bir mesajdır: Karabük maçında Oğuzhan, Veli ya da Atiba’nın yerine girse takım mesajı alacak. İki maçtır Sosa-Oğuzhan değişikliklerinin ardından skor 2-1’e geliyor, şimşekler Oğuzhan’a dönüyor. Oğuzhan’a da Sosa’ya da yazık oluyor. Bırakalım Oğuzhan ile Sosa yan yana oynasın, belki maç yine 2-1’e gelir, ama sahada maçı 3’e, 4’e taşıyacak bir dizilişin, bir oyun anlayışın olur."

Trabzon maçını hatasız oynadığımız için rahat kazandık. Oyuncu tercihlerinden çok, Biliç'in oyun anlayışı çok memnun etti beni.
    Yarınki yazımda Biliç'in başarısına, eh, birazcık da Sosa-Oğuzhan işine değineceğim yine

Neşen eksik olmasın Forza

Sosa-Veli-Atiba kurgusu cok saglam bir ortasaha kurgusudur. Sosa'nin oyunun hem defansif yanini hem de ince iscilik yanlarini yapabilmesinin onemli ciktilari var. Oncelikle kosan ve basan uc ortasaha oyuncusuna ustunluk kurmak icin ayni derece de dinamik ve guclu oyunculara ihtiyac var (ki ligimiz de bunu basarabilecek bir ortasaha kurgusu yok). Bu yuzden ortasahamiz oyunu domine ediyor. Ikincisi, Sosa'nin defansif katkisi Veli veya Atiba'nin oyunun ofans kismina katilmalarini da sagliyor. Trabzon macinda Ba'nin golunde Veli'nin onemli bir katkisi oldu (defans oyuncusunu kendisine cekerek Ba'ya alan acmasi ve topun ustunden atlayarak Ba'ya pozsiyon hazirlamasi buna ornektir). Ucuncu ve en onemli kisim Sosa'nin ofansif ozellikleridir. Topu hic eveleyip gevelemeden en iyi pas opsiyonunu realize ediyor. Hem topla az oynayarak enerji tasarrufu yapiyor (bu tasarruf onun defansif olarak guclu kalmasini sagliyor) hem de hizli oynayarak ofas gucumuzu katliyor. Atiba-Veli-Oguzhan kurgusunda Sosa'li kurgunun defansif saglamligi uretilemiyor. Ayrica, Oguzhan topla gereginden fazla oynayarak enerji israfi yapiyor. Bu kurgu yine de ligimizin, birinci kurgunun arkasindan, en iyi ikinci kurgusudur. Sosa ve Oguzhan ayni anda oynarsa ne olur? Canbolat abinin vurguladigi gibi nisbeten zayif rakiplere karsi oldukca etkili bir ortasaha formasyonudur bu. Hucum cesitliligini ve zekasini cok ust duzeye tasiyacak bir kurgu. Fakat, direncli ve pas oyunununda etkili rakiplere karsi savunma anlaminda zafiyet doguracak kadar yumusak bir ortasaha kurgusu oldugunu dusunuyorum. Oguzhan kardesimizin Sosa'dan ogrenecegi cok sey var. Sosa'nin varligi onun adina buyuk bir sans. Umarim bu sansi iyi degerlendirir ve kendinde fazlasiyla var olan potansiyeli ortaya cikarir.

Oğuzhan'ın son zamanlarda düşen performansını Sosa yaptığı asistlerle ve oyuna dahil olmasıyla göz dolduracak bir etki yarattı. Oğuzhan'ın yokluğunu açıkçası ben hissetmiyorum. İlerleyen süreçte ne olur yaşayıp göreceğiz. Buradan da Mustafa Pektemek'e geçmişler olsun diliyorum. En yakın zamanda idmanlara başlar umarım.

Bir zamanlar Sergen Tümer nasıl aynı anda oynadıysa ozziylede Sosa da çok güzel oynar bence ama ozzi nin mücadeleci yönünü geliştirirse atiba ozzi sosa muhtesem teknik bir orta sahamız olur diye düşünüyorum

Kara Kartal
    Yer
    https://www.filmtufani.com/
    Alıntı Cengizhan Tosun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir zamanlar Sergen Tümer nasıl aynı anda oynadıysa ozziylede Sosa da çok güzel oynar bence ama ozzi nin mücadeleci yönünü geliştirirse atiba ozzi sosa muhtesem teknik bir orta sahamız olur diye düşünüyorum
    Sergen ve Tümer ne zaman ve kaç maç yan yana oynadılar ?

Alıntı Tufan Tokadcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim ben sana kaç mac yanyana oynadıklarını veya hangi maclarda beraber oynadıklarını söyleyemem ama Lucescu döneminde zaman zaman beraber oynadıkları maclarda oldu Sergen Tümer yanyana oynarmı tartışmaları baya olmuştu sonrasında yine Delgado - Ricardinho yan yana oynar mı muhabbetleri benim demek istediğim ozziyle sosa da çok güzel yanyana oynarlar

Kara Kartal
    Yer
    https://www.filmtufani.com/
    Alıntı Tufan Tokadcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim ben sana kaç mac yanyana oynadıklarını veya hangi maclarda beraber oynadıklarını söyleyemem ama Lucescu döneminde zaman zaman beraber oynadıkları maclarda oldu Sergen Tümer yanyana oynarmı tartışmaları baya olmuştu sonrasında yine Delgado - Ricardinho yan yana oynar mı muhabbetleri benim demek istediğim ozziyle sosa da çok güzel yanyana oynarlar
    Çünkü oynamadılar kardeşim,toplasan 1 saat oynamamışlardır.
    Sergen çıktı mı Tümer giriyordu,Tümer çıktı mı Sergen giriyordu.
    Oğuzhan şu haliyle kimsenin yanında oynayamaz ayrıca.
    Güçlenmeyi,oyunu çift taraflı tempolu oynayabilmeyi ve agresif oynamayı öğrenemediği sürecede zor.

Sergen-Tümer veya başkalarıyla kıyaslarsak bence yanılırız çok ayrı tipte oyuncular Oğuzhan-Sosa ama maça göre tabiyki de beraber oynayabilirler.