Konu: Biliç'e Kupadan Mesaj

Biliç'e Kupadan Mesaj

Gol ortalaması yüksek, futbol kalitesi düşük bir Dünya Kupası izliyoruz. Gollü maçların çoğunun yanıltıcı bir etkisi var, aslında kalite eksikliğinin birer işaretçisi bu maçlar: Temposu düşük, ofansif üretkenliği sınırlı, pozisyon sayısı az maçlardan bunca gol çıkması futbolun geleceği açısından hiç hayra alamet değil. Pek az maçta aradığımı bulabildim. Aşırı endüstriyelleşme, ekonomiye bunca vurgu futbolun ruhunu iyiden iyiye öldürmeye başladı sanki.

Huysuzluk yaptığımı düşünmeyin. Pek çok Dünya Kupası taktik yenilik ve yaratıcılık açısından önemli atılımlar barındırmıştır içinde. Bu kupada henüz bunlardan iz yok. Umarım yanılan ben olurum ve 2. turdan itibaren yeni taktik anlayışlara tanık oluruz. Çoğu kupada olduğunca, Almanya en çok gözüme çarpan takım. Biraz Hollanda, ama onların da aynı anlayışla oynayan bir rakibe karşı ne yapacakları meçhul. Biraz da Fransa. Bir de taktik disiplinleriyle beni etkileyen takımlar var: Şili, Kosta Rika, Meksika ve ABD.

Burada Klinsmann’lı ABD’ye bir parantez açıp lafı Beşiktaş’a getirmenin tam sırası. Çoğu Beşiktaşlı Jones’un performansına takılmış olsa gerek. Olasılıkla Jones’un Beşiktaş’ta kendini vererek oynamadığı yargısına da varmışlardır. Belli ölçüde haklı da olabilirler. Ama Klinsmann’ın taktik anlayışını da göz ardı etmemekte yarar var. ABD’nin futbolunu uzun süredir beğeniyorum, son 20 yıldır düzenli bir gelişme çizgisi içindeler. Tempolu ve atletik takımlar kurdular, buna yavaş yavaş teknik beceriyi de eklemeye başladılar. Klinsmann’ın seri paslı ve dikine oynayan kurgusuna da cuk oturdular.

Beşiktaş’ta da bu öğeler var. Ama zaman zaman ölçüsü kaçan kontrollü futbol ciddi bir tempo sorunu yaratıyor. Beşiktaş sadece hücuma hızlı çıkan bir takım olamaz, buna seri pas trafiğini ve efektif orta saha organizasyonunu da eklemek zorunda. Temposunu rakibe dikte eden bir takım olmak zorunda. Jones’un Beşiktaş ve ABD’deki pozisyonunu karşılaştırmak bile yeterli olacaktır. Jones Beşiktaş’ta anlık bir esintiydi, gelecek sezon yok, ama Klinsmann’ın Biliç’e çok açık bir mesajı var. Ben bu mesajı sadeleştirerek aktarayım: Cesaret Biliç, Cesaret! Hücum Beşiktaş, Hücum! Bunu biliyor, dilimde tüy bitene kadar bunu söylüyorum.

Star / 27 Haziran Cuma

Sayfa yoğunluğundan yazım yarına kalmış gazetede. Geç haber verdikleri için, buradaki erken baskı oldu, iyi de oldu

http://haber.stargazete.com/yazar/bi...aj/yazi-901965

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (27 Haziran 2014 Saat 10:56 ) değiştirilmiştir.

Bilicle geçen sezona bakınca bu çok zor abi. Ama Canı gönülden isterim bu şekilde bir düzenle oynatmasını.

Alıntı Huseyin Ozkoc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilicle geçen sezona bakınca bu çok zor abi. Ama Canı gönülden isterim bu şekilde bir düzenle oynatmasını.
    Biliç'ten daha cesur bir yaklaşım bekliyorum bu sezon, bunu gerekli görüyorum. Tabii kadro yapısının nasıl şekilleneceği de belirleyici olacak oyun anlayışında.
    Selam ettim Hüseyin kardeşim

iyi takımlar kolay meydana gelmiyor..futbol bilgisine,kapasitesine güvendiğiniz adama sabır göstermelisiniz.