Konu: Beşiktaş'ın Transfer Açmazları

Beşiktaş'ın Transfer Açmazları

Beşiktaş’ın sezon performansını ayrıntılı biçimde değerlendireceğim önümüzdeki haftalarda. Ama önce transfer. Beşiktaş ligde 2.’lik fırsatını teptiği için, sınırlı bir transfer bütçesi var. Kadro alternatifleri kısıtlı. Gerçekçi olmak şart, öyle 1-2 takviyeyle güçlü bir kadro yapısı oluşturmak olanaksız. Yani? Çok iyi bir transfer politikası, hataya yer bırakmayan, akılcı bir planlama gerekiyor. Sınırlı bütçe transferde tam isabet oranının yüksek olmasını gerektiriyor.

Sıkça dile getiriyorum, Biliç Beşiktaş değerlerine yakışan bir ad. Ama bu sezon taktik çeşitlilik ve yaratıcılık açısından iyi bir sınav vermedi. Öte yandan, ligi tanıdı ve gelecek sezon kendini yenileyeceğine, daha cesur olacağına inanıyorum. Yine de bunu başarması, zirveyi zorlaması için kaliteli bir kadro yapısına ihtiyacı var. Tersi durumda, bu sezonkinden farklı bir tablo izlememiz zor.

Acı gerçeklere devam: Fernandes artık yok. Almeida da gidici gibi. Motta ve G.Töre takımda kaldı diyelim. Elde tutulsun diyeceğimiz kaç oyuncu var? Sayalım: Tolga, Cenk, Motta, İsmail, P.Franco, Ersan, Oğuzhan, Atiba, Veli, Necip, Muhammed, Olcay, G.Töre, K.Frei, M.Pektemek. Bunlara Cenk Tosun’u da eklersek: 2’si kaleci 16 ad. Kalecileri çıkalım, kalan 10 pozisyon için yalnızca 14 oyuncu. Tablo net değil mi? Tablo bu sezonun da özeti değil mi?

Gelelim gerekenlere. Kaç sezondur aynı dert: Ofansif yönü güçlü bir sağ bek. En az 2 stoper. Oğuzhan’ın yanında oynayacak bir çift yönlü orta saha. Olcay, G.Töre, K.Frei’ya alternatif oluşturacak bir kanat forveti. Almeida kalsın kalmasın, skorer bir santrfor. Hızlıca sayınca bile, 6 etti şimdiden. Bütçe belli. Genç yeteneklere yönelmek? Ligimiz gençlere fazla fırsat tanıyan bir yapıda değil. Böyle transfer yaptın mı, tam isabet kaydetmek zorundasın.

5+3 var bir de. Benim lig için 5 yabancı tercihim şöyle: Santrfor, çift yönlü orta saha, defans önü sigorta, stoper, sağ bek. Motta iyi bir oyuncu, ama ofansif yönü yetersiz bence. Burada İsmail daha fazla şans bulmalı. Bekler için ligin çıtası Caner-G.Gönül ikilisi. Bekleriniz bu ofansif katkıyı yakalamak zorunda. Son bir nokta: Beşiktaş’ı sezon başı zorlu bir ön eleme dönemi bekliyor. Yani? İşi son dakika transferlerine bırakmamak da şart. Yani? Döndük başa: Hatasız ve akılcı planlama şart.

Star / 29 Mayıs Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/be...ri/yazi-888760

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (29 Mayıs 2014 Saat 08:11 ) değiştirilmiştir.

Transfer konusunda yönetim şimdiye kadar güven vermedi...! Futbolcu ne zaman formayı giydi imzayı attıysa o zaman inanırım...!

Hakan Abi sen bu yazdıklarının olacağına inanarakmı yazdın?

Alıntı Huseyin Ozkoc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakan Abi sen bu yazdıklarının olacağına inanarakmı yazdın?
    Doğrusu benim herhangi bir konuya inancım, güvenim falan yok Hüseyin kardeşim, yalnızca uyarı görevini yerine getiriyorum diyelim.
    Kaç sezondur "uzun vadeli düşünme"ye, "akılcı planlama"ya vurguda bulunmaktan da yoruldum artık.
    Selam ettim.

Ben Motta ile Gökhan Töre'nin de kalacağına inanmıyorum. Akıllı planlamadan bahsedilmiş ama Başkan daha şimdiden kendi planını çizdi. Stat bitmeyecek zaten Ağustos masalına da inanmamıştık. Bu da konar göçer yola devam edeceğiz demektir. Bir de saçma sapan e-bilet uygulaması ! GS ve FB ile ilgili içerde ne yaşanır bilmiyorken biz yöneticilerimizin ahbap/çavuş muhabbetlerini bile basında okur olduk. Bir şeyleri yönetmek öyle göründüğü kadar kolay değildir bu konuda Başkana yüklenmeyelim denilebilir ama arkadaş yönetmeninde bir bilimsel, teorik tanımı vardır. Bizim yönetim bundan bile bihaber! Yok Demirören döneminde niye susuldu, yok Başkan stat yapıyor! Bunlar kuş kafalı Demirören geri gelsin istiyor falan... Ne oluyor yahu!

Arkadaş 30 senedir bu takımın daha zor dönemlerini de gördüm. Bilemediğim, yaşayamadığım geçmiş tarihinde daha kötü günleri de var. Ancak olmayan tek şey beceriksiz, amatör, iş bilmeyen yönetimi! Hiçbir dönem Beşiktaş bu kadar aciz bir yönetim kurulu tarafından yönetilmedi. Bakın burada kimsenin kişiliğinden, adamlığından söz etmiyorum. Kişilikleri harika olabilir ama böyle diye de kalkıp alkış tutacak halimiz yok. Çünkü insan olmanın gereğidir kişiliğin düzgün olması. Yani artı bir değer değildir.

Benim inancım yok. Fikret Ormanı ta yönetim kurullarında görev aldığı zamanlardan biliriz. Yöneticilik, liderlik vasıfları yetersizdir. Bunu en iyi onursal Başkanımız bilir. Yetmezmiş gibi babasının yıllarını verdiği şirketini batıran ÇEBİ gibi acemiler, iş bilmeyen KAVALCI ve ATALAY gibi adamlar bu kulübü yönetiyormuş gibi davranmaya devam etsinler. Gazetelerin eğlence malzemesi olduk. Her TV kanalında bir yönetici ! Tek bir soru soracağım hangi dönem Beşiktaş yönetimindeki yöneticileri bu kadar çok tanıyordunuz? Sadece Başkan ve belki bir yönetici daha... Şimdi yedek üyeleri bile tanıyoruz, görüyoruz, izliyoruz.

KAra bir tablo çizmek değil derdim ancak Erman hocanın cacık muhabbeti ile gönül verdiğimiz Beşiktaşımın şu anki hali aynı... Allah sabır versin bizlere... Çekilecek daha çok çilemiz var!!!

100. yıl da ki gibi bir kadro kurmamız lazım. O yıl da renklilerden daha çok para harcamadık diye düşünüyorum.

[QUOTE=Tolga Bostanci;57765]10401504_672821899422259_8559675058846584691_n.jpg[Bu olayı çok iyi anlatmış

Tolga Bostancı emeğine sağlık. Eto - Demba Ba - Diego vs... vs... Gelecekler ise yeni Dentinho ve Niang'lar

Yönetim ve Başkanda pek ışık görmüyorum.Yukarda ki şema gibi herşey stada bağlanıyor.Ahmet Nur Çebi diye birisi çıkmış diyor ki önümüzde ki 2-3 yılda 1 kez şampiyon olma ihtimalimiz olduğuna inanıyorum !!Böyle vizyonsuz yeteneksiz insanlarla daha çok oyalanırız zaman kaybederiz biz.Bu nasıl laftır Beşiktaş her yıl şampiyon olacak kadro kurara ve şampiyonluğa oynar!!

Hakan abi yazmış olduklarından Gökhan Törenin Mottanın takımda kalma kısmı bile gerçekleşse öpüp başımıza koyalaım.Daha 2 hafta geçti şimdiden diego dediler fenerle anlaştı olcan dediler gs'ye gitti.Bizi inşallah daha kötü günler beklemiyordur

mottayı bile kaçırırız bırakın transferi