Duyuru

??k?ş
Hen?z duyuru yok

Slaven Bilic

??k?ş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Tufan'?n k?stas? ?ok do?ru. ??yle do?ru.

Son 2 sene hocam?z Bilic de?il de Samet Aybaba olsayd? ve ayn? istatisti?e sahip olsayd? burada ki ??lg?n Bilic savunucular? Aybaba'y? da b?yle savunur muydu acaba ?ok merak ediyorum

ve samimi olarak cevap vermelerini bekliyorum. Yine b?yle istikrar hakem stat vs.. gibi arg?manlarla Aybaba'y? savunurlar m?yd?

2 sene ?ncesini de hat?rl?yoruz yani. Ke?ke eski forum a??k olsayd? da loglar? d?kebilseydik ?uraya.

?ok daha dar ve sizin deyiminizle ??p olan kadroyla bir ?eyler yapmaya ?al??an Aybaba'y? itin bi taraf?na sokmad???n?z kalm??t?.

Yorum Yap

Aslı Tufan Tokadc? tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
      Aslı Cafer Evirgen tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
      Samet ile Bilic'i k?yaslamak da enteresan.

Bilic ile son 4 haftaya kadar hep ?ampiyonluk inanc? ile geldik ama son 4 haftadaki ani d?????m?z bizi ?ampiyonluktan etti.

Samet d?neminde ne zaman ?ampiyonluk inanc?m?z? kaybetmi?tik ?

10 hafta ?nce mi, 15 hafta ?nce mi ?
      Dikkat ettiysen teknik adamlar? de?il insanlar?n bak?? a??lar?ndaki de?i?imi k?yas ettim !
      Bana kal?rsa Bilic elbette Samet Aybaba'dan iyidir ama Samet Aybaba'dan iyi olmak Be?ikta? teknik direkt?r? olmak k?stas? m?d?r ?
      Ayr?ca sonunu getiremedikten sonra ha 4 hafta kala ?ampiyonluktan kopmu?sun ha 10 hafta kala fark? ne ?
      4 hafta kala ?ampiyonluktan kopup 3. olana ?d?l olarak CL bileti mi veriyorlar ?
      Ayr?ca bu Bilic'in ilk sezonu da de?il,2. sezonunda da ayn? d?neme?te ayn? hatalar? yap?yor.
      Sordu?um ?eyi bir daha soruyorum,o dandik kadroya kar??n Be?ikta??n formas? ilk 3 ' girerciler niye ?u an her ele?tiride savunma arg?manlar? ama kadromuz bu ?h?h? anlay???ndalar ?
      Mevzu Samet Aybaba de?il mevzu tutarl?l?k,bak yine s?yl?yorum Bilic'in yerine Samet Aybaba R?za ?al?mbay Ertu?rul Sa?lam ve daha ?n?nde ?ok uzun bir yol olan Sergen gelecekse Bilic'e yine 4 kolla da sar?l?r?m ben.
      Oynanan futboldan dolay?. Samet Aybaba d?neminde ne oynad???m?z belli de?ildi. Ama Bilic'te bi ???k g?rebiliyorum ben.

Yorum Yap

Aslı Huseyin Ozkoc tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
        @Cafer
        cevap vereyim hemen resmi olarak yani matematiksel olarak 29. hafta. ama kovalamaya bakarsak 24.haftadan sonra kopmaya ba?lam???z.

Ayr?ca ilk yar?y? ?ok iyi oynay?p gsnin 2puan gerisinde kapatt?k. herkes bende dahil ?z?rbile diledik hocadan. ama devre aras? takviye yap?lmad???ndan daha do?rusu takviye diye g?khan s?zen ve sinan kurumu? al?nd??? i?in ve acemi sa?l?k ve kodisyon ekibinden sakatl?klar?n artmas? ve alternatifsiz oyuncular?n sakatlanamas? ve gercekten kalitesiz kadrodan ikinci yar? d??t? tak?m. ayr?ca gsnin bas?nda fatih terim fb bas?ndada aykut kocaman vard?.

benim derdim samet hocay? savunmak de?il ama bilic 3.yap?nca bu kadro ile bukadar samet hoca yap?nca forma zaten 3. olur.
        ?stelik hakemlerin adil y?netti?i d?nemlerde de?il.
        Burak'?n olmayan temas?yla 2 puan b?rakt???m?z bir Gs derbisi,Karab?k ma??nda say?lmayan nizami gol?m?z,Ersan'a yap?lan faulle gol yiyip puanlar b?rakt???m?z sezon.
        Hakemler ayn? y?netim daha vasat oyuncular? toplayan bir y?netim,taraftar? trib?nleri doldurmuyor vs.
        Ama ?imdi yine hoca savunmak ad?na size Samet Aybaba m?stehakc?lar gelirse bak ona da ?a??rmam abi.

Yorum Yap

Aslı Muhammed Dilek tarafından Gönderilmiş Mesajı göster

Bilic ile son 4 haftaya kadar hep ?ampiyonluk inanc? ile geldik ama son 4 haftadaki ani d?????m?z bizi ?ampiyonluktan etti.

Dikkat ettiysen teknik adamlar? de?il insanlar?n bak?? a??lar?ndaki de?i?imi k?yas ettim !
          Bana kal?rsa Bilic elbette Samet Aybaba'dan iyidir ama Samet Aybaba'dan iyi olmak Be?ikta? teknik direkt?r? olmak k?stas? m?d?r ?
          Ayr?ca sonunu getiremedikten sonra ha 4 hafta kala ?ampiyonluktan kopmu?sun ha 10 hafta kala fark? ne ?
          4 hafta kala ?ampiyonluktan kopup 3. olana ?d?l olarak CL bileti mi veriyorlar ?
          Ayr?ca bu Bilic'in ilk sezonu da de?il,2. sezonunda da ayn? d?neme?te ayn? hatalar? yap?yor.
          Sordu?um ?eyi bir daha soruyorum,o dandik kadroya kar??n Be?ikta??n formas? ilk 3 ' girerciler niye ?u an her ele?tiride savunma arg?manlar? ama kadromuz bu ?h?h? anlay???ndalar ?
          Mevzu Samet Aybaba de?il mevzu tutarl?l?k,bak yine s?yl?yorum Bilic'in yerine Samet Aybaba R?za ?al?mbay Ertu?rul Sa?lam ve daha ?n?nde ?ok uzun bir yol olan Sergen gelecekse Bilic'e yine 4 kolla da sar?l?r?m ben.
          Oynanan futboldan dolay?. Samet Aybaba d?neminde ne oynad???m?z belli de?ildi. Ama Bilic'te bi ???k g?rebiliyorum ben.
          O ???k t?nelin sonundaki ???k,?mr?m?zden gide gide hayat?m?z?n uzatma dakikalar?n?n sonundaki ???k o.

Yorum Yap

Aslı Huseyin Ozkoc tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
            @Cafer
            cevap vereyim hemen resmi olarak yani matematiksel olarak 29. hafta. ama kovalamaya bakarsak 24.haftadan sonra kopmaya ba?lam???z.

Ayr?ca ilk yar?y? ?ok iyi oynay?p gsnin 2puan gerisinde kapatt?k. herkes bende dahil ?z?rbile diledik hocadan. ama devre aras? takviye yap?lmad???ndan daha do?rusu takviye diye g?khan s?zen ve sinan kurumu? al?nd??? i?in ve acemi sa?l?k ve kodisyon ekibinden sakatl?klar?n artmas? ve alternatifsiz oyuncular?n sakatlanamas? ve gercekten kalitesiz kadrodan ikinci yar? d??t? tak?m. ayr?ca gsnin bas?nda fatih terim fb bas?ndada aykut kocaman vard?.

benim derdim samet hocay? savunmak de?il ama bilic 3.yap?nca bu kadro ile bukadar samet hoca yap?nca forma zaten 3. olur.
            ?stelik hakemlerin adil y?netti?i d?nemlerde de?il.
            Burak'?n olmayan temas?yla 2 puan b?rakt???m?z bir Gs derbisi,Karab?k ma??nda say?lmayan nizami gol?m?z,Ersan'a yap?lan faulle gol yiyip puanlar b?rakt???m?z sezon.
            Hakemler ayn? y?netim daha vasat oyuncular? toplayan bir y?netim,taraftar? trib?nleri doldurmuyor vs.
            Ama ?imdi yine hoca savunmak ad?na size Samet Aybaba m?stehakc?lar gelirse bak ona da ?a??rmam abi.

olurmu tufan cok g??l? bir lobimiz vard? osene hakemler hi? hatta yapmad? hatta samete k?yak gecti

benim en cok tak?ld???m arkadaslar?n yazd??? cevaplar:

1. si sametlemi kars?last?r?l?yor yine
            2. si sametin ne oynatt??? belli de?ildi

asl?nda onlarda gayet iyi biliyor o zamanki ?artlar? ve bu zamanki ?artlar? ama kabullenmek istemiyorlar

Yorum Yap

Tufan, sonunu getiremedi Bili? ama son haftlara ?ampiyonluk umuduyla girmek ba?ka be karde?im. Son 10 senedir ka? defa yer ald?k ki ?ampiyonluk yar???nda?

G?khan abi, Bili?'in Avrupa ma?lar?nda oynatt??? futbolu Aybaba hayal bile edemez. Aybaba'n?n kadrosu iyi de?ildi -sadece art? olarak duran top kullanan adam? vard?- tamam ama "??k?n oynay?n" futbolu oynatan bir adamla Bili?'i k?yaslamam kendi ad?ma.

Ayr?ca Bili? kals?n gibi imza olaylar? falan da var. Bu durum Be?ikta?'?n hayr?na olmaz art?k. Bu kadar y?prat?lm?? bir ili?kiden hay?r gelmez.

Yorum Yap

Aslı Umut Demir tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                t?re ve ba d???nda be?ikta??n kadrosundan gs ve fb'ye ?st?ne para versen hi? kimseyi almazlar
                sa?ma sapan kar??la?t?rmalara girmeyin hi? bo?una
                kaleyi zaten kar??la?t?rmak musleraya hakaret 3 kalecini topla yar?m muslera etmez
                telles mottay? top diye oynar
                semih kayan?n en k?t? hali ersan gibi bir bombadan iyidir
                dalga ge?ilen sabrinin yar?s? kadar gol asist yaps?n serdar sonra kar??la?t?ral?m
                sabri 40 asist 19 gol serdar 11 asist 6 gol kariyer toplam? aralar?nda da 2 ya? var
                sneijderin 2,5 senede gsye verdi?i katk?y? kazand?rd??? b?y?k ma?? sosa 25 sene be?ikta?ta oynasa veremez
                yere g??e s??d?ramad???m?z tolgay?n Sel?uk inan kadar olabilmesi i?in 40 f?r?n ekmek yemesi laz?m daha d???n?n
                Daha d?ne kadar reklamlarda komedi unsuru olan Sabri'nin oyuncuyla k?yaslanmas? bile bir hatad?r. Onun haricinde Semih Kaya zembille g?kten inmedi yedekte Semih'in potansiyelinde olan bir At?n?'? oynatmayan Bilic'ten de bahsetmek laz?m. Sosa'nin sene ba??ndan beri savundu?um performans verememe nedenlerinden biri de hocad?r Sosa'yi ?uan satmaya kalksan ilk talipleri Fb ve Gs olur. Sneijder gibi bir oyuncu de?ildir zaten Sosa onun rol? de hi? verilmedi Sosa'ya ortaya koyunca Sosa ile Sneijder bir olmuyor. A??p bak?n Sosa adam kovalarken top rakipteyken Sneijder ne yap?yor.

Elinde ki kadronun Fb ve Gs ile eksik yanlar? bana g?re Fb'den bakarsak bekleri ve Emre Belezoglu Mehmet Topal orta sahas? Gs ile ise Kaleci ve Melo eksi?i olur en fazla onun harici aman aman bir eksi?imiz oldu?una kati bir ?ekilde kat?lm?yorum.

Taktik teknik olaylar?na bakmadan hocan?n etkilerine bakmadan oyuncular?m?z yeteneksiz yeaa diye bir yafta yap??t?rmak do?ru de?il. Sabri orta a?t???nda Gs ceza sahasinda 4-5 ki?iyken Be?ikta? 2 ki?iyle gol ariyorsa asist ortalamas? koyman?n da bir manas? yok keza Fb'de ceza sahas? Emre ve Mehmet Topal'in katk?lar?yla 5-6 ki?i olurken tabi Serdar'in asist performans? rezalet olur.

Yorum Yap

Edit

Yorum Yap

Aslı Halil Umut Eyaz tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                    Olcay'?n Yasin'den Motta'n?n Telles'ten iyi olmad??? Sosa'n?n Sneijder'den , Sivok'un Chedjou'dan, Ersan'?n Semih'den Tolgay'?n Sel?uk'dan Opare veya Serdar'?n Sabri'den a?a??da oldu?u bi futbol d?nyas?nda ben bi halt bilmiyorun hakl?s?n?z kesinlikle ezici ?o?unlukla Gs ?nde.
                    Bilic gitmesin de,hepsi k?t? herpsi berbat.
                    Daha d?ne kadar O?uzhan yedek b?rak?ld??? i?in Samet Aybaba'n?n a?z?na ediliyordu,o sezonun ?eyre?i kadar yararlanamam??s?n.
                    G?khan T?re,Sosa ve Demba Ba gibi avrupai h?cum ayaklar?na sahipsin,bunun ?st?ne devre aras?nda Tolgay tak?ma kat?lm??.
                    Demba Ba'ya Cenk Tosun gibi bir alternatif getirmi?sin,sezon ba??nda iyi ma?lar ??karan Kerim var.
                    Bir de ?srarla Sabri > Serdar diyenler var,o baya ayr? bir olay.
                    Muslera ve Sneijder Gs'da fark yarat?yorsa sende de G?khan T?re ve Demba Ba var fark yaratt?r biraz.
                    Demba Ba gibi kaliteli bir bitiricinin penalt?lar d???nda 12-13 gol? varsa kadro kalitesi deyip ge?emezsin.
                    He Gs'?n kadrosu biraz daha iyidir,bunun aksini iddia etmem ama b?yle hocay? savunacam diye ah?m ?ah?m farklar varm?? gibi deklara eden arkada?lar? ?a?k?nl?kla izliyorum.

Tufan seninkide G?ntekinin bug?nki yaz?s?ndan hallice. Fena zorlamam??s?n sen de

Yorum Yap

Aslı O?uzhan ?eng?l tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                      t?re ve ba d???nda be?ikta??n kadrosundan gs ve fb'ye ?st?ne para versen hi? kimseyi almazlar
                      sa?ma sapan kar??la?t?rmalara girmeyin hi? bo?una
                      kaleyi zaten kar??la?t?rmak musleraya hakaret 3 kalecini topla yar?m muslera etmez
                      telles mottay? top diye oynar
                      semih kayan?n en k?t? hali ersan gibi bir bombadan iyidir
                      dalga ge?ilen sabrinin yar?s? kadar gol asist yaps?n serdar sonra kar??la?t?ral?m
                      sabri 40 asist 19 gol serdar 11 asist 6 gol kariyer toplam? aralar?nda da 2 ya? var
                      sneijderin 2,5 senede gsye verdi?i katk?y? kazand?rd??? b?y?k ma?? sosa 25 sene be?ikta?ta oynasa veremez
                      yere g??e s??d?ramad???m?z tolgay?n Sel?uk inan kadar olabilmesi i?in 40 f?r?n ekmek yemesi laz?m daha d???n?n
                      Daha d?ne kadar reklamlarda komedi unsuru olan Sabri'nin oyuncuyla k?yaslanmas? bile bir hatad?r. Onun haricinde Semih Kaya zembille g?kten inmedi yedekte Semih'in potansiyelinde olan bir At?n?'? oynatmayan Bilic'ten de bahsetmek laz?m. Sosa'nin sene ba??ndan beri savundu?um performans verememe nedenlerinden biri de hocad?r Sosa'yi ?uan satmaya kalksan ilk talipleri Fb ve Gs olur. Sneijder gibi bir oyuncu de?ildir zaten Sosa onun rol? de hi? verilmedi Sosa'ya ortaya koyunca Sosa ile Sneijder bir olmuyor. A??p bak?n Sosa adam kovalarken top rakipteyken Sneijder ne yap?yor.

Elinde ki kadronun Fb ve Gs ile eksik yanlar? bana g?re Fb'den bakarsak bekleri ve Emre Belezoglu Mehmet Topal orta sahas? Gs ile ise Kaleci ve Melo eksi?i olur en fazla onun harici aman aman bir eksi?imiz oldu?una kati bir ?ekilde kat?lm?yorum.

Taktik teknik olaylar?na bakmadan hocan?n etkilerine bakmadan oyuncular?m?z yeteneksiz yeaa diye bir yafta yap??t?rmak do?ru de?il. Sabri orta a?t???nda Gs ceza sahasinda 4-5 ki?iyken Be?ikta? 2 ki?iyle gol ariyorsa asist ortalamas? koyman?n da bir manas? yok keza Fb'de ceza sahas? Emre ve Mehmet Topal'in katk?lar?yla 5-6 ki?i olurken tabi Serdar'in asist performans? rezalet olur.
                      Kale ve melo d???nda aynen bende aman aman bir fark g?rm?yorum . gs ile . febe ise bariz belli olan bekler var .
                      Bir sezon boyunca duran top organizasyonu olmaz m? bir tak?m?n arkada? . hadi ilk geldi?i sezonu saymayal?m . bu sezon ba??nda oynatt??? futbol hepimizi az veya ?ok tatmin etti do?ru . lakin bir tak?mda tak?m bir ?ekilde yorgun d??ebilir ki buna haklar? yoktur o da ayr? bir mevzu . ama bir td buna ?are bulamazsa kim bulacak . ba?kan m? .
                      ?ne ge?ti?imiz ka? ma?? rahat izledik ?
                      Hele gese ma??n?n bir ilk yar?s? var efsane ya .
                      Akhisar s?ylemiyorum bile ilk ?utu 45 de att?k .
                      Her tak?ma Liverpool muamelesi yaparak olmaz bu i? . bu tak?m?n bir potansiyeli var bunun a?ag?s?na ?ekersen tak?m? top?ular da k?relir .
                      Hadi ge?en seneki ikincilik neyse der sineye ?ekilir . ama ka?an ?ampiyonluk yenilir yutulur de?il .

Yorum Yap

bana g?re farketmez, kimse senin dalgalarla nas?l bo?u?tu?una bakmaz; gemiyi limana getirip getirmedi?ine bakar. Neticede ikisi de ?ampiyon olamam??.

Yorum Yap

Aslı Mustafa Zeybek tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                          Aslı Yusuf Kazanci tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                          Bursan?n kadrosu bizimkinden k?t? sadece ba?lar?nda oyunculardan %100 verim alan hocalar? var
                          Tamam kadrolari bizden kotu.
                          Buyuk oranla bu sebepten 13 puan gerimizdeler su an.
                          bulunduklari konum cok normal degil mi?
                          Senol hoca degil ne bileyim ertugrul olsaydi 10. Mu bitirirlerdi ligi?

Senol hoca bursa da gencleri kazandi eyvallah.
                          Goze hos gelen futbol oynatiyor eyvallah.
                          Buyuk saygi gerektiriyor ozellikle buyuk maclardaki cesareti eyvallah.

Ama gel gelelim sonu?? Bursa kadro kalitesiyle nerde olmasi gerekiyorsa orada. ne asagi ne yukari.
                          Sivas ?n yada karab?k ?n kadrosu bursadan ?okmu a?a??da onlar niye d??memeye oynad?lar o zaman. Bencede bursan?n kadrosu bizden k?t? ?enol hoca oyunculardan maxsimum verim ald??? i?in iyi top oynuyolar,tarafl? tarafs?z herkezin be?enisini kazand?lar,derbilerde fb,gs ve bize k?k s?kt?rd?ler acemi bi kadro oldu?u i?in sonuca yans?tamad?lar belki ama son fener ma??nda g?rd?kki ?ekirge bir s??rar iki s??rar sonunda ?? tane yer oturursun. Bizde derbilerde bursa gibi oynasak birini kaybederdik ikisini kaybederdik yedi derbiyide kaybetmezdik.

S?rf Bili?i savunmak i?in ?enol G?ne?i k?t?lemek yapt??? i?i de?ersizle?tirmek yak??m?yo bize e?riye e?ri do?ruya do?ru.

Yorum Yap

Tufan herkesi ayn? sepete koymazsan sevinirim. D?n Samet Aybabay? ele?tirenler bug?n B?lic ide ele?tirebiliyor.

?ahsen ben Samet Aybaba n?n gelmemesini hi? istememe ra?men, TD li?ini hi? be?enmeme ra?men topi?ine yazd?m tek yaz? ayr?ld???n?n belli oldu?u g?nki te?ekk?rler yaz?s?d?r.

Yorum Yap

Aslı Halil Umut Eyaz tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                              Olcay'?n Yasin'den Motta'n?n Telles'ten iyi olmad??? Sosa'n?n Sneijder'den , Sivok'un Chedjou'dan, Ersan'?n Semih'den Tolgay'?n Sel?uk'dan Opare veya Serdar'?n Sabri'den a?a??da oldu?u bi futbol d?nyas?nda ben bi halt bilmiyorun hakl?s?n?z kesinlikle ezici ?o?unlukla Gs ?nde.
                              sosa sneijderden a?a??da de?il diyerek bi halt bilmedi?in ?ok belli hakl?s?n
                              Sneijder daha iyi ama Sosa ondan a?a??da de?il yani ?yle ah?m ?ah?m fark yok,ben bu konuda Halil'e kat?l?yorum.
                              Sneijder'in inan?lmaz bir ?ut ?zelli?i var,o onu ?n plana ??kar?yor,toplu oyun topsuz oyun ben her t?rl? Sosa'n?n en az Sneijder kalitesinde oldu?unu d???n?yorum.
                              Hayrola Tufan, twitter kapat?ld? m??

Yorum Yap

Aslı Murat Baltaci tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                                Aslı Mustafa Zeybek tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                                Aslı Yusuf Kazanci tarafından Gönderilmiş Mesajı göster
                                Bursan?n kadrosu bizimkinden k?t? sadece ba?lar?nda oyunculardan %100 verim alan hocalar? var
                                Tamam kadrolari bizden kotu.
                                Buyuk oranla bu sebepten 13 puan gerimizdeler su an.
                                bulunduklari konum cok normal degil mi?
                                Senol hoca degil ne bileyim ertugrul olsaydi 10. Mu bitirirlerdi ligi?

Senol hoca bursa da gencleri kazandi eyvallah.
                                Goze hos gelen futbol oynatiyor eyvallah.
                                Buyuk saygi gerektiriyor ozellikle buyuk maclardaki cesareti eyvallah.

Ama gel gelelim sonu?? Bursa kadro kalitesiyle nerde olmasi gerekiyorsa orada. ne asagi ne yukari.
                                Sivas ?n yada karab?k ?n kadrosu bursadan ?okmu a?a??da onlar niye d??memeye oynad?lar o zaman. Bencede bursan?n kadrosu bizden k?t? ?enol hoca oyunculardan maxsimum verim ald??? i?in iyi top oynuyolar,tarafl? tarafs?z herkezin be?enisini kazand?lar,derbilerde fb,gs ve bize k?k s?kt?rd?ler acemi bi kadro oldu?u i?in sonuca yans?tamad?lar belki ama son fener ma??nda g?rd?kki ?ekirge bir s??rar iki s??rar sonunda ?? tane yer oturursun. Bizde derbilerde bursa gibi oynasak birini kaybederdik ikisini kaybederdik yedi derbiyide kaybetmezdik.

S?rf Bili?i savunmak i?in ?enol G?ne?i k?t?lemek yapt??? i?i de?ersizle?tirmek yak??m?yo bize e?riye e?ri do?ruya do?ru.
                                ?ahsen bilic i savunan bir insan degilim.
                                defalarca kez de yazdim.
                                Bu dediklerimin de Bilic le alakasi yok.

Asil Bilici kotulemek icin senol g?ne?i ?vmek abest bence.
                                Bursa nin kadrosu 3 buyuklerden sonra en iyi kadro. Sivas belki yaklasabilir ama Karabuk yakinindan bile gecemez.

Bursa kadro kalitesine baktiginda olmasi gereken yerde.

Yorum Yap

Hazırlanıyor...
                                X