Sayfa 3/3 İlkİlk 123

Konu: Forza Scout (Genç Yetenekler)

Samed Kılıç (Auxerre) - 1996 - merkez orta saha
    Furkan Zorba (Eintracht Frankfurt)- 1998 - [sol ayaklı] stoper
    Ahmet Canbaz (Dynamo Dresden) - 1998 - ofansif orta saha
    Kenan Karaman (Hannover 96) - 1994 - forvet arkası [çok genç değil ama yazın sözleşmesi bitiyormuş]

Alıntı Çağrı Gökhun Sevindik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında buraya bizim altyapımızda oynayan ve gelecek vaadeden gençlerimizi yazmak isterdim.
    Lakin hiç birinden zerre kadar ümidim yok.
    Gençleri boşuna besleyip, büyütüyormuşuz gibi hissediyorum.
    Elbette ki Türk Futbolu'na ve takımımıza hizmet edebilecek gençleri yetiştirmek bizim sorumluluklarımızdan birisi.
    Hatta bu sayede efsane olan kadrolar bile kurduk zamanında.

Fakat bi gelinde bakalım son zamanlarda altyapımızdan çıkan isimlere.
    Son 25 yılda bir Sergen'imiz var, birde son 20 yıla bakınca Nihat Kahveci..
    25 yılda 2 tane futbolcu çıkarabilmişiz.
    Diğer isimler; İbrahim Kaş, Kenan Özer, Can Erdem, Mehmet Sedef, Serdar Özkan, Korcan Çelikay, Ali Kuçik, Adem Büyük, Sezer Özmen, Cumali Bişi, Orhan Gülle, Hasan Türk, Emre Özkan, Erkan Kaş, Ümit Karaal, Muhammed Demirci, Batuhan Karadeniz... say say bitmez.

Kaldı ki bunlar en çok ümit beslediğimiz isimlerdi.
    Akılda kalmayanları hiç saymıyorum bile.
    Ama gel gör ki şu son 25 yıla baktığımızda 2 isim dışında bir tane yetenekli adam yetiştirememişiz.
    Necip dışında kadroda tuttuğumuz tek bir isim dahi yok.
    Ben hala Atınç'ı, Leipzig'e nasıl sattık cevap bulamıyorum.

Acı bir tablo.
    Anadolu takımlarının altyapısı gibi olmuşuz.
    Yetiştirip, yetiştirip hiç bir getirisi olmadan yolluyoruz.

Bu olay malesef sadece bizim değil, Türk Futbolunun kanayan yarası.
    Aslında olayın gençlerimizin yeteneksiz olmasıyla hiç bir alakası yok.
    Tamamen ülke ve kulüp altyapı sistemleriyle alakalı bir durum.
    Yeterli altyapı eğitimi veremiyoruz, bu donanımlara sahip değiliz.
    Yatırım yapmadan karşılığı alınamaz.

TFF her sene Fatih Terim'e verdiği kadar parayı, acaba Türk Futbolu'nun geleceği için altyapılara harcıyor mu, bunun için ne gibi projeler yapılıyor ?
    Medya önünde şov yapmasını bilirler ancak.
    Kişisel kavgalarıyla Milli Takım'dan soğuturlar.
    Koskoca ülkenin futbolunu emanet ettiğimiz kişiyi düşününce aslında birden bir ışık beliriyor.
    BJK'yi borç batağına sokan, futbol cahili bir adamdan bahsediyorum sanırım..

Eski bir futbolcumuz aklıma geldi..
    Furkan Yaman
    BJK ile alt yaş kategorilerinde efsane yazmış bir futbolcuydu.

U14 Ligi: 23 Maç - 27 Gol
    U15 Ligi: 21 Maç - 22 Gol
    U16 Ligi: 18 Maç - 21 Gol
    U17 Ligi: 31 Maç - 32 Gol
    U18 Ligi: 2 Maç - 1 Gol
    U19 Ligi: 20 Maç - 13 Gol
    U21 Ligi: 16 Maç - 8 Gol
    Milli Takım: 15 maç 5 gol.

Şu istatistikleri yapabilen bir gencin, 21 yaşına geldiğinde Kayserispor gibi küme düşmemeye oynayan bir takıma gitmesi ve 1 kez bile ilk 11'de başlayamaması, Türkiye'de ki altyapıların özetidir. Cevher var fakat işlenemiyor, yazık.

1. Furkan Yaman iyi oyuncu lakin çok hantal maalesef; fiziği ve gol vuruşları ise iyi.
    2. Altyapıların en büyük handikapı rekabet ortamının olmaması. Bu yüzden gol sayısı bazen yanıltıcı olabiliyor. Mesela çocuk 20 maçta 25 gol atmış ama mesela 10 maçta gol atamamış, diğer 10 maçta rakipler kolay olduğu için 2'şer 3'er atmış. Maç başına 1'den fazla gol düşmesine rağmen attığı goller sadece basit takımlara olmuş. Dolayısıyla bu istatistik çok yanıltıcı olabilir. Bu sene saçma sapan Tepecikspor'u aldılar Akademi Ligi'ne, adamlar U14 Ligi'nde 25 maçta 24 mağlubiyet almışlar; yenen gol: 154, atılan gol: 8.
    3. Antrenör kalitesi önemli. Maalesef asgari ücrete antrenör çalıştırılıyor; tesisler statlar zaten berbat.
    4. Bir futbolcuda yetenekten başka karakter, çalışma ve akıl da önemli. Bu dörtlü olursa işte efsane oyuncu oluyor. Mesela Cristiano Ronaldo. Çalışma olmayınca en fazla Sergen oluyor.
    5. 2002 jenerasyonuna kadar pek yetenekli oyuncu yok (tek tük var arada). Gerçi ben Sedat, M.Enes ve Fatih'i de beğeniyorum ama oynama şansı bulamıyorlar. 2002'lilerden bir kaç iyi oyuncumuz var milli takıma da seçiliyorlar. Mesela şu golü atan ve asisti yapan: https://www.instagram.com/p/BRTs3nNh...tugrul.aricann
    Bir de Avtandıl diye Kırgız oyuncu var 2004'lü; hani şu Messi golü atan. Alt yaş gruplarında daha iyi oyuncularımız var özetle.
    6. Altyapıdan sadece Sergen ve Nihat'lar çıkmaz. Necip, Rıza ve Atınçlar da gerek. Ama mevcut sistemde onlar bile çıkmıyor. Bu Sedat ve M.Enes'in 1. veya 2. ligde direk oynaması gerek. Eslem mesela kiralık gittiği kulüpte forma giyemiyor. Rezerv takımlar profesyonel liglerde oynayabilse keşke.
    Konu Atakan Uslu tarafından (24 Mart 2017 Saat 14:21 ) değiştirilmiştir.

Genc olmasalarda Ihtiyacimiz olan Mevkliler ve de Sezon sonu mukavelesi bitecek oyuncular derledim:

Sol Stoper: Clichy (Yas 31)
    Sol Stoper: Kolasinac (Yas 23)

Defansif Ortasaha: Lucas Leiva (Yas 30)

Forvet: Mario Balotelli (Yas 26)

Alıntı Resul Gökdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genc olmasalarda Ihtiyacimiz olan Mevkliler ve de Sezon sonu mukavelesi bitecek oyuncular derledim:

Clichy ve Kolasinaç sol stoper değil ki sol bek oyuncuları. Bence daha genç oyuncular bulmak lazım.

Alıntı Atakan Uslu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı Resul Gökdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Clichy ve Kolasinaç sol stoper değil ki sol bek oyuncuları. Bence daha genç oyuncular bulmak lazım.
    Haklisin, Sol bek tabiki.... Özür dilerim....

Evet daha genc oyuncu, topclass Liglerden Türkiye ye gelmez... Yani Cin Kore Arap veya Portekiz Brezilya gibi ülkelerden, Türkiyeyi Avrupaya acilan kapi olarak görenleri bulacaksin...

Burada yırtındım pione sisto diye izlenmiş yetersiz görülmüş adam.. ne kadar yetersizse saçma sapan ligden İspanya ligine celta vigoya sıçradı..

http://www.transfermarkt.com.tr/pion...ler/252641#ath

İdman TV'de Bolivya - Arjantin Dünya Kupası eleme maçı var şu an. Arjantin gençleri çıkarmış. İzlemek lazım.

Alıntı Sinan Erdal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İdman TV'de Bolivya - Arjantin Dünya Kupası eleme maçı var şu an. Arjantin gençleri çıkarmış. İzlemek lazım.
    Devre arasi istedigimiz pratto arjantin forvetinde suan

SM-G900H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ömer Şişmanoğlu'nun yerine 1996'lı Batuhan Altıntaş, 1993'lü Umut Nayır veya 1995'li Atabey Çiçek gibi genç sayılabilecek uzun boylu santraforları alabiliriz. Hem maaşları daha düşük olur hem Türk oyuncu sayısı 1 tane daha artar hem de Ömer'e göre daha gençler. (yedekte beklemeyi Ömer kadar önemsemezler)

Polonyadaki U21 turnuvasının sonunda bir oyuncu kaparsak iyi olur (aslında turnuva bitimini beklersek maddi yönden daha sıkıntı da olabilir)

Şu oyuncular umarım takibimizdedir bu turnuvada (scout ekibimiz Polonyadaymış);

Albert Rusnak, Slovakya (https://www.transfermarkt.com.tr/alb.../spieler/43228)
    Kulüp: Real Salt Lake City
    Orta saha için oyunu dikine oynaması avantajı.

Marcos Llorente, İspanya (https://www.transfermarkt.com.tr/mar...spieler/282411)
    Kulüp: Real Madrid (Bu sezon Alaves te kiralık oynamış)
    Önlibero mevkisinde mükemmel kesici özelliğe sahip, pas dağılımını baya iyi yapıyor. Atiba yı yedekleyip ileride onun yerine kadroya monte edebilsek çok iyi olurdu. Kiralayıp satın alma opsiyonu denenebilir.

Jorge Mere, İspanya (https://www.transfermarkt.com.tr/jor...spieler/286779)
    Kulüp: Sporting Gijon
    Defans için gelecekte çok iş yapacaktır, Gerard Pique nin boşluğunu bununla tamamlamaya çalışacaklar. Takımı bu sezon küme düştü ve bundan dolayı 25M Euro serbest kalma bedeli kullanıma müsait. Ama biz kiralık yolunu deneyebiliriz bu parayı veren çıkmazsa.

Milan Skriniar, Slovakya (https://www.transfermarkt.com.tr/mil...spieler/204069)
    Kulüp: Sampdoria
    Defans göbeğinde sola yakın da oynayabilir, fiyatı yine yüksek ve 2020 ye kadar sözleşmesi var malesef kiralık almayı denemekten başka çare yok.

Laszlo Benes, Slovakya (https://www.transfermarkt.com.tr/las...spieler/243188)
    Kulüp: Borussia Mönchengladbach
    Orta saha da atak oyuncusu ama geriye de yanaşık iyi işler yapabilen oyuncu. Talisca kalmazsa alternatif olarak alınabilir. 2021 e kadar sözleşmesi var ama değeri çok değil 2M Euro.

Daha başka oyuncular var tabii ama onlar için Avrupanın dev bütçeli kulüpleri talip olacaktır bize kalmazlar
    Ama yukarıdakileri deneyebiliriz ileride gs nin brumayı sattığı gibi kar yapabiliriz.