Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu: Forza Scout (Genç Yetenekler)

Biraz konu dışına çıkıp, sözleşmesi bitecek bi kaç futbolcu hakkında yazacağım.

Johan Djourou (Hamburg)

1987 Doğumlu Fildişi Sahili kökenli, İsviçreli futbolcu. İsviçre Milli Takımında defalarca oynadı. Yıllar önce büyük bir potansiyele sahipti. Arsenal'in akademi takımına alınmıştı. Arsenal'de çok sık olmasada forma şansı buldu. Yıllarca bu takımda kaldı. Premier lig tozuyla ciğerlerini doldurduktan sonra Arsenal'de oynayacak kapasitede olmadığına karar verildi. Önce Hannover'e, ardından Hamburg'a kiralandı. Daha sonra Hamburg'a tranfer oldu. Burada oynamaya devam ediyor. Hamburg bu sezon küme düşecek gibi duruyor. Benim bildiğim Djourou 2. ligde oynayacak bi adam değil. Bonservis bedeli ödenmeyeceği için 3 büyüklerin transfer edebileceğini düşünüyorum. İlk 11 oynamasa bile yedekte bulunabilir. Çok tecrübeli bir futbolcu. Almanya liginde küme düşen takımın stoperini napıcaz diyenlere, Marcelo örneğini verebiliriz. Trabzonspor, Bursa, Başakşehir gibi takımlarda banko oynayacak kalitede.

Yann M'Vila (Rubin Kazan)

1990 doğumlu Kongo asıllı Fransız futbolcu. Bir zamanlar adını sıkça duymuşsunuzdur. Çok büyük bir potansiyele sahip, yıldız adayıydı. Fransa'nın altyaş kategorilerinde oynamış, A Milli Takıma kadar yükselmiş bir isimdi. Ön libero ve ortasahanın ortasında görev yapıyor. 2012 yılında 12M euro gibi çok yüksek bir rakama R. Kazan'a transfer oldu. Nedense Rusya'ya giden potansiyelli oyuncular ya kendisini gösteremiyor yada köreliyorlar. Geçtiğimiz 2 sezonda İnter ve Sunderland denemek için kiraladı. İnter'de oynayamadı. Geçtiğimiz sezon Sunderland'de başarılı bir sezon geçirdi. Bu sezon tekrar R. Kazan'a döndü fakat fazla süre bulamadı. R. Kazan'da şampiyon olduğu 2009-2010 sezonunundan beri sürekli düşüş içinde. Belki bu düşüş M'Vila'yı etkiledi belkide Rusya'nın gece alemlerine daldı! 1 ay sonra sözleşmesi bitecek gibi görünüyor. Ben M'Vila yerinde olsam paraya pula bakmam, yaşımda geçmeden kendimi Avrupa futboluna, sürekli oynayabileceğim bir takıma atardım. Bizim ligde çok rahat oynayabileceğini düşünüyorum. Djourou gibi 3 büyüklere free gelirse, giderken bonservis bile kazandırabilir. Eski gücünde olmasa da, geçmişin hatırına ve geçtiğimiz sezon ki performansı nedeniyle riske girilebilir bir isim.

Kamil Grosicki (Rennes)

1988 doğumlu Polonyalı futbolcu. Daha önce ligimize 4 sezon boyunca Sivasspor formasıyla izlemiştik. Ne çok iyi nede çok kötü bir performans göstermişti. Rennes'de de buna yakın bir performans gösterdi. Polonya Milli Takımın da oynayan bir isim. Fazla bahsetmeye gerek yok çoğumuz tanıyoruz. Orta sıralarda bulunan takımlarımız için ideal bir transfer olur.

Paul-Georges Ntep (Rennes)

1992 doğumlu Kamerun kökenli, Fransız futbolcu. Kamerun kökenli golcünün orta üstü takımlarımıza gelebileceğini düşünüyorum. Ligimize çok Fransız futbolcu gelmesede, futbolcu daha önce hiç Fransa ligi dışında oynamamış olsada, takip edilmesi gereken bir isim. Fransa'nın altyaş takımlarında oynamış potansiyeli olan bir futbolcuydu. Dikine oynamayı seven, top sürme ve teknik kapasitesi yüksek, cezasahası içini karıştıran tipte bir oyun tarzı var. Gol ve asistleriyle sürekli skora katkı yapabilir. Orta saha özellikleri olduğu kadar, forvet özellikleri de yüksek. Sol açık mevkisinde oynuyor. Trabzonspor, Başakşehir ve Bursaspor'da rahatlıkla oynayabilir.

Moussa Konate (FC Sion)

1993 doğumlu Senagalli futbolcu. Potansiyeli olan bir isimdi. Kendisini fazla geliştiremedi ve küçük liglerde, orta ve alt sınıf takımlarda oynadı. 5 yıl önce Maccabi Tel Aviv maçımızda kırmızı kart cezalısı olduğu için oynayamamıştı. Senegal Milli Takımın'da da oynuyor. Yaşı hala genç sayılabilir fakat ileride daha fazla gelişebileceğini düşünmüyorum. Santrafor oyuncusu, sağ açıkta da görev yapabiliyor. Kanatlardan içeri girip tehlike yaratıyor. Ara pası yapmayı seviyor. Çevikliği ve süratiyle bizim ligde çok iş yapabilir. Hava toplarında zayıf kalıyor ve ilerde çok fazla top tutamıyor. Kontra atak yapmayı seven bir takıma gitmeli. Yabancı sınırlaması olmadığı ve futbolcu vergilerimiz düşük olduğu için, rahatlıkla Anadolu Takımları tarafından transfer edilebilir. Daha iyi bir sözleşme kapabilmek için Sion'dan ayrılacağını düşünüyorum. Karabük, Osmanlı, Antalya, Akhisar gibi takımlarda, hayranlıkla izlenilen yıldız bir futbolcu olur.

Miiko Albornoz (Hannover 96)

1990 doğumlu Şilili, sol bek oyuncusu. Milli Takım'da da oynamış bir isim. Geçtiğimiz sezon küme düşen Hannover 96 takımında oynuyor. Takımı tekrar 1. lige çıkmaya oynuyor, sözleşmesini uzatmak için büyük ihtimalle sezon sonunu bekleyecektir. Hücum etmeyi seven bir bek. Orta yapmayı, adam geçmeyi, ara pası atmayı sık sık deniyor. Fakat pek soğukkanlı ve kararlı bir oyuncu olduğu söylenemez. Baskı yediğinde hata yapabiliyor ve uzun oynamak zorunda kalıyor. Bizim ligimizde oynayacak kapasitede. 3 büyükler dışında her hangi bir takımda forma giyebilir.

Ryan Mendes (Lille)

1990 doğumlu Yeşil Burun Adaları Milli Takım oyuncusu, Fransa pasaportu olan, sağ açık mevkisinde oynayan bir futbolcu. Yeri geldiğinde sol açıkta da rahatlıkla oynayabiliyor. Santrafor oynamışlığıda var. Boyuna rağmen kafa vuruşlarında başarılı. Adam eksiltmeyi, çalım atmayı seviyor. Kanattan içeri girerek pozisyon arayan tipte bir oyuncu. İkili mücadelelerden kaçmaz. Anadolu takımlarına çok uygun bir yapısı var. Faullü oynayıp, disiplinsiz hareketler yapabiliyor bazen. Sorunlu bi tip biraz. Lille'de fazla forma şansı bulamıyor. Büyük ihtimalle takımdan ayrılacak. Daha ufak çaplı bir kulüpte sürekli oynayarak kendisini gösterebilir. G. Birliği, Kasımpaşa, Osmanlı, Konya gibi takımlarda çok rahat oynar.

Devamı gelecek..

Aslında buraya bizim altyapımızda oynayan ve gelecek vaadeden gençlerimizi yazmak isterdim.
    Lakin hiç birinden zerre kadar ümidim yok.
    Gençleri boşuna besleyip, büyütüyormuşuz gibi hissediyorum.
    Elbette ki Türk Futbolu'na ve takımımıza hizmet edebilecek gençleri yetiştirmek bizim sorumluluklarımızdan birisi.
    Hatta bu sayede efsane olan kadrolar bile kurduk zamanında.

Fakat bi gelinde bakalım son zamanlarda altyapımızdan çıkan isimlere.
    Son 25 yılda bir Sergen'imiz var, birde son 20 yıla bakınca Nihat Kahveci..
    25 yılda 2 tane futbolcu çıkarabilmişiz.
    Diğer isimler; İbrahim Kaş, Kenan Özer, Can Erdem, Mehmet Sedef, Serdar Özkan, Korcan Çelikay, Ali Kuçik, Adem Büyük, Sezer Özmen, Cumali Bişi, Orhan Gülle, Hasan Türk, Emre Özkan, Erkan Kaş, Ümit Karaal, Muhammed Demirci, Batuhan Karadeniz... say say bitmez.

Kaldı ki bunlar en çok ümit beslediğimiz isimlerdi.
    Akılda kalmayanları hiç saymıyorum bile.
    Ama gel gör ki şu son 25 yıla baktığımızda 2 isim dışında bir tane yetenekli adam yetiştirememişiz.
    Necip dışında kadroda tuttuğumuz tek bir isim dahi yok.
    Ben hala Atınç'ı, Leipzig'e nasıl sattık cevap bulamıyorum.

Acı bir tablo.
    Anadolu takımlarının altyapısı gibi olmuşuz.
    Yetiştirip, yetiştirip hiç bir getirisi olmadan yolluyoruz.

Bu olay malesef sadece bizim değil, Türk Futbolunun kanayan yarası.
    Aslında olayın gençlerimizin yeteneksiz olmasıyla hiç bir alakası yok.
    Tamamen ülke ve kulüp altyapı sistemleriyle alakalı bir durum.
    Yeterli altyapı eğitimi veremiyoruz, bu donanımlara sahip değiliz.
    Yatırım yapmadan karşılığı alınamaz.

TFF her sene Fatih Terim'e verdiği kadar parayı, acaba Türk Futbolu'nun geleceği için altyapılara harcıyor mu, bunun için ne gibi projeler yapılıyor ?
    Medya önünde şov yapmasını bilirler ancak.
    Kişisel kavgalarıyla Milli Takım'dan soğuturlar.
    Koskoca ülkenin futbolunu emanet ettiğimiz kişiyi düşününce aslında birden bir ışık beliriyor.
    BJK'yi borç batağına sokan, futbol cahili bir adamdan bahsediyorum sanırım..

Eski bir futbolcumuz aklıma geldi..
    Furkan Yaman
    BJK ile alt yaş kategorilerinde efsane yazmış bir futbolcuydu.

U14 Ligi: 23 Maç - 27 Gol
    U15 Ligi: 21 Maç - 22 Gol
    U16 Ligi: 18 Maç - 21 Gol
    U17 Ligi: 31 Maç - 32 Gol
    U18 Ligi: 2 Maç - 1 Gol
    U19 Ligi: 20 Maç - 13 Gol
    U21 Ligi: 16 Maç - 8 Gol
    Milli Takım: 15 maç 5 gol.

Şu istatistikleri yapabilen bir gencin, 21 yaşına geldiğinde Kayserispor gibi küme düşmemeye oynayan bir takıma gitmesi ve 1 kez bile ilk 11'de başlayamaması, Türkiye'de ki altyapıların özetidir. Cevher var fakat işlenemiyor, yazık.

Herşey çok iyiydi ,Djourou ve Kamil Grosicki yi gorene kadar.
    Konu Ramazan Kurtulus tarafından (23 Kasım 2016 Saat 07:10 ) değiştirilmiştir.

Alıntı Ramazan Kurtulus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herşey çok iyiydi ,Djourou ve Kamil Grosicki yi gorene kadar.
    Dostum içerikleri okuduysan zaten öve öve bitirdiğim adamlar değiller.
    Sözleşmeleri bitecek diye yazdım zaten, bonservis için para verilmez.
    Grosicki Anadolu Takımları için 10 numara transfer olur.
    Uyum sorunu çekmeyecek, tecrübeli, ve çok profesyonel bir futbolcu.
    Her ne kadar küçümsensede Polonya Milli Takımında oynuyor.
    Türkiye-Polonya 10 kez maç yapsa 5 galibiyet bile alamayız.
    Djourou ise 3 büyüklerde yedekte oturabilir.
    BJK'de Atınç yerine, Gs'de Koray Günter yerine çok rahat tercih edilebilir.
    Semih Kaya'dan bile daha iyidir. Gs'nin bitik stoperleri arasında ilk 11 bile oynar ya neyse...
    Bu iki isimdende daha kaliteli ve güvenilir bir futbolcu.
    Fb'de zaten stoper menşeli yedek bile yok.
    Topal'ı ve Neustadter'i kullanıyorlar arada.
    Orada da 3. 4. stoper olarak oynayabilir diye düşünüyorum.
    FFP'ye takılan kulüplerimiz için bu tür transferler kaçınılmaz.
    Alternatif isimler sunuyorum ben, elbette içlerinde fayda sağlayamayacak isimler çıkabilir.
    Transferde %100 başarı sağlanması imkansız.
    Bu yüzden çok emin olduğun bir futbolcu tutamayabilirken, beklentinin az olduğu bir futbolcudan çok üst seviyede fayda sağlayabilirsin.

12) FRANCK KESSIE

Oyuncu Bilgileri

Kulüp : Atalanta
    Pozisyon : DMC-CM
    Doğum Tarihi : 19 Aralık 1996
    Ülke : Fildişi Sahili
    Boy : 1.83
    Kullandığı Ayak : Çift Ayaklı
    Sözleşme Sonu : 30.06.2021
    Değer : 7.5M Euro

Oyuncu Hakkında

Genç yaşta olmasına rağmen Fildişi Sahili Milli Takım oyuncusu olmayı başardı. 2 sene önce Atalanta tarafından keşfedilip, kiralık olarak genç takıma kazandırıldı. Genç takımda 1 sene denendikten sonra beğenilip 300B euro gibi düşük bir ücretle transfer edildi. Daha sonra Serie B takımı olan Cesena'ya kiralandı ve burada hep söylediğimiz gibi, sürekli oynayarak maç formu ve tecrübe kazandı. ( Genç futbolcuların yedekte körelmemesi için yapılacak en mantıklı harekettir bu. Futbolcu hem özgüven kazanıyor, hemde kendisini oynayarak geliştirme fırsatı buluyor. ) Başarılı bir performans gösterip kendisini kanıtlayarak bu sezon Atalanta'nın A Takımı ile Serie A'da oynamaya başladı. Sezon başından beri çok üst seviye performans gösteriyor. Kessie'yi modern futbol diliyle özetlemek gerekirse, oyunu iki yönüyle oynayabilen tam bir btb. Yeri geldiğinde stoper bile oynayabilen joker oyuncu. Defansif bir futbolcu olmasına rağmen skora yaptığı katkıyla da dikkat çekiyor. Yeri geliyor sağ bekte top kesiyor, yeri geliyor sol açıkta atağa yardım ediyor. Yeri geliyor hücumda kaleciden dönen topu tamamlayarak gol atıyor. Bitmek bilmeyen enerjisiyle sahanın her yerinde. Top kapmayı sever, dengeli oynar, cesur ve savaşçı yapısıyla dikkat çekiyor. Atalanta kendisi için bir basamak olacaktır. Yakında daha büyük bir kulübe sıçrama yapmasını bekliyorum.
    Konu Çağrı Gökhun Sevindik tarafından (23 Kasım 2016 Saat 13:10 ) değiştirilmiştir.

Gözümüzün dibinde Badou Ndiaye var. Çökemedik gitti adama. Tolgay falan satılırsa direk çökelim. Pres,teknik tam bizlik çocuk.

13) KRISTOFFER AJER

Oyuncu Bilgileri

Kulüp : Celtic
    Pozisyon : DMC-CM
    Doğum Tarihi : 17 Nisan 1998
    Ülke : Norveç
    Boy : 1.96
    Kullandığı Ayak : Sağ
    Sözleşme Sonu : 30.06.2020
    Değer : 800B Euro

Oyuncu Hakkında

Norveç futbolunun R. Madrid'e transfer olan Martin Odegaard'dan sonra, en çok umut beslediği gençlerden. Celtic'de bunu farkederek, sezon başında 600B euro vererek kadrosuna kattı. Ortasahanın ortasında ve önlibero mevkinde oynuyor. Norveç liginde çok genç yaşta forma giyme şansı buldu ve bunu iyi değerlendirdi. İdolünün P. Vieira olduğunu söylüyor. Uzun boyu ve güçlü fiziğiyle dikkat çekiyor. Duran toplarda çok büyük bir tehlike. Hava toplarında ve ikili mücadelelerde başarılı. Uzaktan şutları hiçte fena sayılmaz. Fiziğine oranla gayet teknik, ayakları yumuşak. Fiziği nedeniyle patlayıcı gücü çok az, bazen ağır kalabiliyor. Uzun ayaklarıyla rakipten top çalma konusunda başarılı. Fiziki açıdan yaşıtlarına göre üstün olsada, profesyonel arenada daha fazla irileşmesi lazım, vücudu ince. Defansif yönleri kadar, ileride de rahatlıkla iş yapabilmesiyle bana Yaya Toure'yi anımsatıyor. Allah vergisi fiziğiyle, yeteneklerini de geliştirirse, ileride adını çok daha fazla duyabiliriz.

14) YASSIN AYOUB

Oyuncu Bilgileri

Kulüp : FC Utrecht
    Pozisyon : CM
    Doğum Tarihi : 6 Mart 1994
    Ülke : Hollanda/Fas
    Boy : 1.74
    Kullandığı Ayak : Sol
    Sözleşme Sonu : 30.06.2018
    Değer : 3.5M Euro

Oyuncu Hakkında

Fas kökenli futbolcu, Hollanda'nın altyaş kategorilerinde forma giydi. 2011 yılında U17 takımıyla Avrupa Şampiyonu olan kadrodaydı. Ortasahanın ortasında oynuyor. AMC ve DMC bölgelerine de yatkın. Oyunu iki yönüyle oynayabiliyor. Defansif ve ofansif özellikleri olan kreatif bir futbolcu. Takımını organize eden, yönlendiren bir isim. Topu ayağına alıp oyun kurmayı çok seviyor. Çalımlarıyla, koşularıyla, ara paslarıyla kapanan rakiplere karşı iş yapabiliyor. Zeki ve gayet teknik. Fiziğini kullanarak tehlikeli yerlerde takımına faul kazandırıp, iyi de frikikler kullanabiliyor. Oyun stilini, boyu, fiziği ve ustaca kullandığı sol ayağıyla Emre B.'ye çok benzetiyorum. Oyun bilgisi yüksek seviyede ve pozisyon okuma becerisine sahip. Boyu nedeniyle hava toplarında başarısız, bu en büyük eksilerinden birisi. Çok büyük takımlara transfer olmasının imkansız olduğunu düşünmekle birlikte, altyapısından yetiştiği Utrecht takımına fazlasıyla büyük geldiğini düşünüyorum. Yakın gelecekte daha üst seviyede bir takıma gidebilir.

Alıntı Merter Erhuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gözümüzün dibinde Badou Ndiaye var. Çökemedik gitti adama. Tolgay falan satılırsa direk çökelim. Pres,teknik tam bizlik çocuk.
    Osmanlı'ya geldiği günden beri beğenerek takip ediyorum. Ligimizde alınabilecek ve bizim takımımızda iş yapabilecek 3-5 oyuncudan birisi. 2 sezondur gösterdiği istikrarlı performansıyla daha büyük bir kulübe gitmeyi hakediyor. Tolgay satılmasa bile kadro derinliği açısından takıma kazandırılması faydalı olur. Olcay, Veli, Aras gibi futbolcuları takasta kullanabiliriz.

Dinamo Zagreb

Biraz da kulüp incelemesi yapalım.
    Uzun bir yazı olacak umarım sıkılmadan okursunuz.

Hırvat futbolunun en önde gelen takımı.
    Lakabı kulüp renkleri olan mavi-beyazdan geliyor, "Maviler".
    Zagreb şehrinin tek büyük takımı.
    En büyük rakibi Hajduk Split kulübü.

Son zamanlarda benim en çok dikkatimi çeken takımlardan birisi.
    Porto'nun tahtını aldılar, kimsenin haberi yok.
    Neden derseniz altyapısında yetiştirip dünya futboluna kazandırdığı yetenekli futbolcular ve kazandıkları yüksek bonservis bedelleri diyebilirim.

Bu ufak gözüken kulüp, geçen sezon bütçesini +31.59M euro kar ile kapattı.
    Sadece kendi liginde oynayarak bu başarıyı elde edemezlerdi.
    Son 10 yıla baktığımızda D. Zagreb takımı, 6 kez Avrupa Ligi'nde gruplara kalmış, 4 kez de Şampiyonlar Ligi gruplarında oynamış.
    Bu maçların çoğunda başarılı olamasalarda, genç futbolcularını Avrupa vitrininine çıkarmak adına, bu turnuvalara katılabilmek çok önemliydi.

Son 10 yılda altyapıdan yetiştirdikleri ve genç yaşta alıp sattıkları oyuncular;

Luka Modric
    Altyapıdan yetiştirilip, 21M euroya Tottenham'a satılmıştı.

Eduardo
    Altyapıdan yetiştirilip, 13.5M euroya Arsenal'a transfer olmuştu.

Vedran Corluka
    Altyapıdan çıkarılıp, 13M euro bedelle M. City'e satılmıştı.

Marko Pjaca
    1M euroya transfer edip parlattıktan sonra, bu sezon başında tam tamına 23M euro ile Juvestus'a satıldı. Henüz 21 yaşında.

Marco Rog
    5M euroya transfer edildi. Takımda 1 sezon forma giydi ve Napoli'ye 1.5M euroya kiralandı ve 13M euro bedelle satıldı. Toplam gelir 14.5M euro

Mateo Kovacic
    Altyapıdan yetişti. 4 sene önce 11M euro bedelle İnter'e transfer oldu.

Jozo Simunovic
    Altyapıdan yetişti. Geçtiğimiz sezon 7.5M euro bedelle Celtic'e transfer oldu.

Josip Brekalo
    Altyapıdan çıkardıkları bu ismi ise yine sezon başında 6M euro ile Wolfsburg'a sattılar. Henüz 18 yaşında.

Marcelo Brozovic
    2.4M euroya transfer edildi. 2 sezon oynatıp parlattılar. Daha sonra İnter'e 3M euroya kiraladılar, daha sonra İnter'e 5M euro bonservis bedeliyle satıldı. Toplam gelir 8M euro.

Dejan Lovren
    Altyapıdan yetiştirip, 8M euro bedelle Lyon'a satılmıştı.

Mario Mandzukic
    1.5M euroya transfer edilip, 7M euroya Wolfsburg'a satılmıştı.

Ognjen Vukojevic
    500B euroya alınıp, 6M euroya satılmıştı.

Tin Jedvaj
    Altyapıdan yetişti. 3 sezon önce 5M euro bedelle Roma'ya tranfer oldu.

Sime Vrsaljko
    Altyapıdan yetişti. 3 sezon önce 4.88M euroya Genoa'ya satıldı.

Domagoj Vida
    1.3M euroya transfer edilip, 5M euroya satıldı.

Alen Halilovic
    Altyapıdan yetişti. 2 sezon önce 5M euro bedelle Barcelona transfer etti.

Milan Badelj
    Altyapıda yetişti. 4 sezon önce 4M euro bedelle Hamburg'a satıldı.

Duje Cop
    Bonservissiz alındı ve toplam 4M euro kazanılarak Cagliari'ye satıldı.

Ivo Pinto
    1M euroya transfer edilip, 2 sezon sonra 3.7M euroya Norwich'e satıldı.

Andrej Kramaric
    Altyapıdan yetişti. 1.2M euroya satıldı.

Bu yazdığım futbolcuların bazıları daha sonra satın alındıkları kulüpleri tarafından, daha yüksek bedeller karşılığında başka takımlara transfer oldular.
    Bu işten hem D. Zagreb, hemde transfer yapan kulüpler karşılıklı olarak kar elde ettiler, ediyorlar.

Dinamo Zagreb, futbolcu yetiştirme ve satma konusunda adeta bir Dinamo gibi işliyor.
    D. Zagreb öncülüğünde Hırvat futbolu ve Hırvat futbolcular Avrupa'yı sarmış durumdalar.
    Bu başarı Milli Takım'a da yansıyor.
    Dünya'nın en değerli kadrolarından birisine sahip, Hırvatistan Milli Takımı.
    Ve gelecekte de bu böyle devam edeceğe benziyor.

Şuan kulüpte oynayan ve gelecek vaadeden genç isimleri de başka bir başlık altında yazacağım.

Alıntı Merter Erhuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Adam golü kokluyor ve bulduğunun çoğunu iteliyor .

İdman TV'de şu an Kolombiya - Bolivya Dünya Kupası eleme maçı canlı yayınlanıyor.

Alıntı Çağrı Gökhun Sevindik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dinamo Zagreb

Biraz da kulüp incelemesi yapalım.
    Uzun bir yazı olacak umarım sıkılmadan okursunuz.

Hırvat futbolunun en önde gelen takımı.
    Lakabı kulüp renkleri olan mavi-beyazdan geliyor, "Maviler".
    Zagreb şehrinin tek büyük takımı.
    En büyük rakibi Hajduk Split kulübü.

Son zamanlarda benim en çok dikkatimi çeken takımlardan birisi.
    Porto'nun tahtını aldılar, kimsenin haberi yok.
    Neden derseniz altyapısında yetiştirip dünya futboluna kazandırdığı yetenekli futbolcular ve kazandıkları yüksek bonservis bedelleri diyebilirim.

Bu ufak gözüken kulüp, geçen sezon bütçesini +31.59M euro kar ile kapattı.
    Sadece kendi liginde oynayarak bu başarıyı elde edemezlerdi.
    Son 10 yıla baktığımızda D. Zagreb takımı, 6 kez Avrupa Ligi'nde gruplara kalmış, 4 kez de Şampiyonlar Ligi gruplarında oynamış.
    Bu maçların çoğunda başarılı olamasalarda, genç futbolcularını Avrupa vitrininine çıkarmak adına, bu turnuvalara katılabilmek çok önemliydi.

Son 10 yılda altyapıdan yetiştirdikleri ve genç yaşta alıp sattıkları oyuncular;

Luka Modric
    Altyapıdan yetiştirilip, 21M euroya Tottenham'a satılmıştı.

Eduardo
    Altyapıdan yetiştirilip, 13.5M euroya Arsenal'a transfer olmuştu.

Vedran Corluka
    Altyapıdan çıkarılıp, 13M euro bedelle M. City'e satılmıştı.

Marko Pjaca
    1M euroya transfer edip parlattıktan sonra, bu sezon başında tam tamına 23M euro ile Juvestus'a satıldı. Henüz 21 yaşında.

Marco Rog
    5M euroya transfer edildi. Takımda 1 sezon forma giydi ve Napoli'ye 1.5M euroya kiralandı ve 13M euro bedelle satıldı. Toplam gelir 14.5M euro

Mateo Kovacic
    Altyapıdan yetişti. 4 sene önce 11M euro bedelle İnter'e transfer oldu.

Jozo Simunovic
    Altyapıdan yetişti. Geçtiğimiz sezon 7.5M euro bedelle Celtic'e transfer oldu.

Josip Brekalo
    Altyapıdan çıkardıkları bu ismi ise yine sezon başında 6M euro ile Wolfsburg'a sattılar. Henüz 18 yaşında.

Marcelo Brozovic
    2.4M euroya transfer edildi. 2 sezon oynatıp parlattılar. Daha sonra İnter'e 3M euroya kiraladılar, daha sonra İnter'e 5M euro bonservis bedeliyle satıldı. Toplam gelir 8M euro.

Dejan Lovren
    Altyapıdan yetiştirip, 8M euro bedelle Lyon'a satılmıştı.

Mario Mandzukic
    1.5M euroya transfer edilip, 7M euroya Wolfsburg'a satılmıştı.

Ognjen Vukojevic
    500B euroya alınıp, 6M euroya satılmıştı.

Tin Jedvaj
    Altyapıdan yetişti. 3 sezon önce 5M euro bedelle Roma'ya tranfer oldu.

Sime Vrsaljko
    Altyapıdan yetişti. 3 sezon önce 4.88M euroya Genoa'ya satıldı.

Domagoj Vida
    1.3M euroya transfer edilip, 5M euroya satıldı.

Alen Halilovic
    Altyapıdan yetişti. 2 sezon önce 5M euro bedelle Barcelona transfer etti.

Milan Badelj
    Altyapıda yetişti. 4 sezon önce 4M euro bedelle Hamburg'a satıldı.

Duje Cop
    Bonservissiz alındı ve toplam 4M euro kazanılarak Cagliari'ye satıldı.

Ivo Pinto
    1M euroya transfer edilip, 2 sezon sonra 3.7M euroya Norwich'e satıldı.

Andrej Kramaric
    Altyapıdan yetişti. 1.2M euroya satıldı.

Bu yazdığım futbolcuların bazıları daha sonra satın alındıkları kulüpleri tarafından, daha yüksek bedeller karşılığında başka takımlara transfer oldular.
    Bu işten hem D. Zagreb, hemde transfer yapan kulüpler karşılıklı olarak kar elde ettiler, ediyorlar.

Dinamo Zagreb, futbolcu yetiştirme ve satma konusunda adeta bir Dinamo gibi işliyor.
    D. Zagreb öncülüğünde Hırvat futbolu ve Hırvat futbolcular Avrupa'yı sarmış durumdalar.
    Bu başarı Milli Takım'a da yansıyor.
    Dünya'nın en değerli kadrolarından birisine sahip, Hırvatistan Milli Takımı.
    Ve gelecekte de bu böyle devam edeceğe benziyor.

Şuan kulüpte oynayan ve gelecek vaadeden genç isimleri de başka bir başlık altında yazacağım.
    Bunlar bu kadar parayı ne yapıyorlar ya =)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Çağrı Gökhun Sevindik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2) ALEXANDER ISAK

Oyuncu Bilgileri

Kulüp : AIK Solna
    Pozisyon : Forvet - Santrafor
    Doğum Tarihi : 21 Eylül 1999
    Ülke : İsveç
    Boy : 1.90
    Kullandığı Ayak : Sağ
    Sözleşme Sonu : 31.12.2018
    Değer : 400B Euro

Oyuncu Hakkında

Doğduğu şehirde, altyapısından yetiştiği kulüpte oynuyor. Genç yaşına rağmen gösterdiği performansla göz dolduruyor. Daha şimdiden onlarca kulübün radarına girmiş durumda. Doğuştan gelen inanılmaz atletizm ve fiziksel güce sahip. Bu durum Afrika kökenli (Eritre) olduğu içindir belkide.. Saha içi görüşü çok yüksek, buna vizyon diyebiliriz. Doğru zamanda doğru yerde duruyor, iyi pozisyon alıyor. Bu biraz içgüsel bir davranış, buna sahip olması çok önemli. Golü kokluyor derler ya, o durumda bir golcü. Sadece ceza sahası içinde iş yapabilen bir yapısıda yok. Oyuna katkısı mükemmel. Adam geçme ve ara pas verme konusunda başarılı. Bitiriciliği, kafa vuruşları gayet iyi. Zayıf yönleride çok. Mesela kafa vuruşları iyi fakat hava hakimiyeti boyuna rağmen yeterince iyi değil. Ara pasları iyi fakat normal paslarını geliştirmeli. Defansif katkısı hiç yok, rakibe basmayı sevmiyor pek. Top tutmayı, saklamayı öğrenmeli. Tabi eksik yönlerini zamanla geliştirebilir, harika bir potansiyeli var. Çok üst düzey bir santrafor olma yolunda ilerliyor. Değeri bulunduğu kulüp ve yaşıyla doğru orantılı düşük gözüküyor fakat takip eden kulüpler yüksek bütçelere sahip olduğu için, ederinden çok daha fazla rakamlara transfer olabilir.
    .
    .
    Şöyle ilk mesajdan başlayıp okuyayım dedim, bu adam Dortmund'a transfer olmuş Ocak 2017'de 8.6 milyon Euro bonservis.

Konu üyelere açık bir bölüme taşınsa?