Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu: Futbolda sakatlık sorunu(zamandan çalma)

Futbolda sakatlık sorunu(zamandan çalma)

bir futbol sever olarak maçlarda oyunun durması özellikle zamandan çalmak için oyuncuların kendilerini yere atmalarından çok sıkıldım.
    aklımda bir fikir var forumda bu fikiri geliştirebiliriz sizlerde aklınızda olan bişeyler var ise söyleyebilirsiniz.
    ''bir futbolcu sakatlık dolayısı ile yerden kalkmıyor hakemde oyunu durduruyor ise o futbolcu sağlık gerekçesi ile saha kenarında 3 dakika bekletilsin''
    4.hakem yada bununla ilgili bir hakem atansın 3 dakika zaman tutsun zaman bitince oyuna girebilsin sakatlanan oyuncu.
    hiçbir futbolcu zaman geçirmek içim n kendini yere atmaz diye düşünüyorum.
    bununla ilgili uefa,fifa,tff kime yazabilecek isek yazalım ingilizcesi iyi olan arkadaşlar ile uefa ve fifaya dilekçe yazalım diyorum ne düşünüyorsunuz.

bu kuralla olacak bişey değil de biraz ahlakla olabilecek bişey aslında
    ssporcu ahlakı olursa veiyi bir birey olunca kişi böyle şeylere başvurmaz.
    ben ingiltere de böyle bişey görmedim hiç.
    italya ve ispanya da bi kaç defa rastladım ama bi kaç defa.
    bizim gençler maçında bile birsürü oldu böyle pozisyon

Hentboldeki 2 dakika kuralına benzer olmuş ama futbolda bunu yapamazsın... Oyunculara ahlak dersi vermek tek çare. Yada hakem eğer oyuncu yalandan yere yattığını anladığında ya oyunu durdurmayacak yada yere yatana sarı kart verecek, bu kadar basit.

ingiltere de yanlış hatırlamıyorsam adam yerde diye topu dışarı atarsan sarı kart ile cezalandırılıyor.

ama bende türkiyede bu durumun suistimal edildiğini düşünüyorum.karakterli , ahlaklı futbolcu sayısı türkiyede sayılcak kadar az bir çaresi olmalı.

aslinda yeni kurala gerek yok cunku ''hakemi aldatmaya yonelik hareket''in cezasi sari kart.
    yani yerde yatan oyuncunun amaci oyunu durdurup sogutmak ise oyunun durup , sakatlik numarasi yapan oyuncu agir adimlarla saha kenarina gelip sonra kosarak oyuna girmek icin izin aldiginda hakemin sari kart vermesi gerekir.
    veya ona buna ceza veren tff'nin boyle durumlarda sakatlik numarasi yapana sportmenlige aykiri ve hakemi aldatmaya yonelik davranislarindan dolayi mac cezasi vermeli, kulubune de kufure verdikleri cezanin iki uc mislini vermeli

bak bakalim ozaman yerde yatan oluyormu..

Yer
    Yerli Ugur ,"Pirlo"... Italyan Basını///Saırler Parki
    dedigin gibi yapsak 0 0 a yatan takim dakka 80 bi baslar arkadan gomeZi indirir hart diye gomez yerde kivranir adama sari kart gomez 3 dk yok bi dakka sonra bi bakmissin gokhan tore 3 dk disarda biz sahada 9 kisi..dersinki harbiden sakatlanan adam hemen oyuna girsin, e hakem onu nasil anlayacak bu sefer mactan sonra spor programlarinda 1 saat konusurlar numaradan mi sakatlandi gercekten mi diye

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Burak Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dedigin gibi yapsak 0 0 a yatan takim dakka 80 bi baslar arkadan gomeZi indirir hart diye gomez yerde kivranir adama sari kart gomez 3 dk yok bi dakka sonra bi bakmissin gokhan tore 3 dk disarda biz sahada 9 kisi..dersinki harbiden sakatlanan adam hemen oyuna girsin, e hakem onu nasil anlayacak bu sefer mactan sonra spor programlarinda 1 saat konusurlar numaradan mi sakatlandi gercekten mi diye

Dediklerine katılıyorum. Bu kural rakip takımın futbolcularını daha da ahlaksız yapar. Rakip takım önemli bir oyuncunu 3 dakika dışarıda tutmak için kasti olarak sakatlar.Bizim ligde bunu yapacak çok sayıda takım ve futbolcu var.Başarı için her yol mübah diyen zihniyetler mevcut bu ülkede.

gerek yok, kaç dakika oyun durduysa o süre maç sonuna ekleniyor zaten, sadece bu süreyi orta hakem değil de 6. hakem tutsun, söylesin, yazsın tabelada kendinde zaten.

Yer
    ayrılık da sevdaya dahil çünkü ayrılanlar hala sevgili #7
    Fairplay çadırı altında yapılan bu "ahlaksızlığın" çözümü basit aslında. Kafa yaralanmaları dışında hakem oyunu durdurmayacak. Sen de, ayağına basıldı diye bacağı kopmuş gibi yalandan yerde kıvranan oyuncuyu görüp topu taca atmayacaksın. Artık böyle küçük numaralar ile oyunu soğutamadığını gören sahtekar sakatlar böylece bir bir ortadan kalkacak.

Malesef bunun çözümü yok.

Basketboldaki gibi sureyi durdursan sürekli yatıp oyunu soğuturlar.

Oyunu devam ettirirsen bu defa da ciddi bir sakatlıkta hayati tehlike söz konusu olabilir. Futbolda fiziki temas diğer sporlara göre daha fazla olduğu icin aynı kuralları futbolda uygulamazsın.

normal bir müdahalede ayağı kopmuş gibi yuvarlanan adamlardan nefret ediyorum.

Alıntı Burak Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Böyle durumlar için değil ama mesela hakem faul vermedi oyuncu bilinçli şekilde kalkmıyorsa veya oyun devam ederken kendini yere atıyorsa bu uygulama yapılabilir.yani hakem faul verdiyse zaten orada bir sertlik olduğundan çıkaramazsınız oyuncuyu ama faul vermediği halde sırf oyunu durduran oyuncular için söylüyorum.zaten tedaviye ihtiyacı olan oyuncu tedavisini olmak için kenara gelir.
    Konu Mustafa Yusuf Ayrancı tarafından (11 Ekim 2015 Saat 12:11 ) değiştirilmiştir.

Rugby'de oyuncu oyun sirasinda sakatlandimi doktorlar saha icine girip mudahele edebiliyorlar. Bu sirada oyun devam ediyor. Tabi bu ceza sahasi disinda uygulanabilir. 4. Hakem baslarinda bekler.
    Hatta oyuncu degisikligi icin de oyun durmamali, yandan tabela kalkar, cikacak oyuncu ister kosaradim, ister yuruyerek cikar. 4 hakem olaya goz kulak olur, kulakliktan hakemi bilgilendirir.

konya-fener maçıydı yanlış hatırlamıyorsam.
    fenerli iki oyuncu saha dışında sakatken maç devam ediyordu yuvarlanarak emekleyerek
    saha içine girip yerde kıvranmışlardı.
    ben zirveyi orda gördüm.
    çıtayı baya yüksekte bıraktılar.
    bu arada topu taca atmıycan hakemlere de oyunu durdurma diycen.
    tek çözümü bu bence.