Konu: Biliç'i alkışlıyorum

Biliç'i alkışlıyorum

Beşiktaş’ın Trabzon karşısındaki performansı, oyun anlayışının her geçen gün oturduğunun kanıtı. Trabzon sadece 2 gol girişimi üretebildi Beşiktaş karşısında, onlar da duran toptan. Böylesi bir maç için sıradışı bir durum. Beşiktaş’ın 13 gol girişimi var ve maçı net bir skorla aldı. Daha fazlasını da yapabilirdi, maçın gidişi bunu gerektirmedi. Bu çarpıcı tablo kesinlikle Beşiktaş’ın hanesine yazılmalı. Trabzon’un etkisiz kalışına değil. O etkisizlik Beşiktaş’ın ürünü.

Beşiktaş pozitif futbol oynayan ya da oynamaya çalışan rakiplerine karşı çok daha etkili ve başarılı. Avrupa performansına bakın. Ersun Yanal’ın cesur dizilişi karşısındaki performansına bakın. Durum ortada. Hep söylüyorum, Beşiktaş’ın yapısı pozitif futbol oynamaya yatkın. Gereken hücum üretkenliğine ulaşınca, saha içi coşku da zirveye varıyor. Uzun yıllardır hücum futbolunu savunan bir yorumcu olarak bana düşen de bu performansı alkışlamak.

Türk futbolunda bir katenaçyo hastalığı var tabii. Alışıldık deyişle “Çanakkale Geçilmez”, Schuster’in deyişiyle “60’lı yılların futbolu.” Ligimizdeki takımların çoğu bu anlayışta. Pozitif futbol oynamaya çalışanlar bile sıkışınca bu yola başvuruyor. Beşiktaş asıl bu takımlara karşı gereken hücum üretkenliğine ulaşmalı. O tip maçlarda da kilidi erken açmaya başlarsa, ligin baskın takımı haline gelir.

Katenaçyo hastalığından mustarip rakipler karşısındaki reçetemi daha önce yazmıştım: Sosa-Atiba-Oğuzhan orta üçlüsü. Hemen eklemiştim ama: “Atiba ve Veli rakip ceza alanı yayına yakın oynar, takımın hücumda çoğalmasına katkıda bulunursa, Sosa-Veli-Atiba üçlüsü de olur.” Önemli olan oyun anlayışı. Nitekim Trabzon maçında bunu gördük: Veli ve Atiba’nın önde presi ve bu sayede gelen ilk gol. 2. golde Veli’nin ön direğe koşusu. Beşiktaş hücum odaklı olsun yeter.

Zorlu bir dönem hasarsız geçildi. Şimdi kritik 4 lig maçı var. Beşiktaş bunları en az 10 puanla geçerse, 2. yarı planlaması kolaylaşır. Pektemek uzun süre yok, Demba Ba da en az birkaç hafta. G.Saray derbisine kadar Cenk Tosun’un omzuna ağır bir yük binecek. Bu yükü başarıyla taşırsa, Beşiktaş da kendisi de çok şey kazanır. Öyle olacağına da eminim.

Star / 11 Aralık Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/bi...um/yazi-979205

https://twitter.com/chakanarslan

Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (11 Aralık 2014 Saat 11:08 ) değiştirilmiştir.

Abi gene güzel tespitlerde bulunmuşsun

Ayrıca taraftar etkiside takıma artı motivasyon verdi Fener maçı aynı sahada full stadla oynansaydı o maçı kesinlikle kaybetmezdik diye düşünüyorum saygılar

Ağabey her zamanki gibi yine yerinde tespitlerde bulunmuşsun.

Bu takım 9 kişi defans yapıp uzun toplarla en öndeki adamını buluşturan Anadolu takımlarına karşı skor avantajını ele geçirip gol yemeden fişi çekmeye başlarsa yada gol yedikten sonra bocalamazsa çok daha iyi yerlere gelecektir. Ah bir de Zulümpiyat olmasa...

Sevgi ve saygılarla.

Cenk Tosun kardeşimizin bu zorlu süreçte hakkını vereceğine benim de inancım tam abi. Ama bizde eksik olan şey biraz öz güven bence. Bunu da ne yazık ki derbi maçlarda kazanmamız gerekiyor. Fenerbahçe maçını kaybetmemize hala inanamıyorum. Ne olursa olsun her zaman için kendi futbolumuzu oynamalıyız. Rakibe göre kadro çıkarmaktan vazgeçmeliyiz. Rakip bize göre kadro çıkarmalı. Rakip bizim etkin silahlarımız için önlem almalı.

Beşiktaş Beşiktaş gibi oynamalı. Tıpkı Trabzonspor maçındaki gibi.

Allah utandırmasın.

Sosa çok güzel besliyor önünde oynayan oyuncuları. Cenk ile Sosa iyi anlaşırsa gol sıkıntısı çekmeyiz. Cenk kaliteli bir futbolcu ve kalitesini pekiştirmesi için bu kriz bir fırsat olabilir aslında.
    Mustafa, kapasitesinin üzerinde oynamak için kendini parçalayan bir oyuncu ve bence bu nedenle sık sık sakatlanıyor. Cenk de kendini sakatlamayacak şekilde kendini parçalamalı bu dönemde ki adından söz ettirebilsin.

saygılar / sevgiler

bu sakatı bol günlerin Furkan Yaman için de harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum. adam 18 yaşında aynı hafta büyük ihtimalle hem tottenham hem antep maçında oynayacak. bir iyi değerlendirirse al sana canavar gibi forvet inşallah, altyapıyı seviyorum, şu sağ beki de oradan çıkarabilseydik süper olurdu ya neyse artık

Alıntı Ali Gudulu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu sakatı bol günlerin Furkan Yaman için de harika bir fırsat olduğunu düşünüyorum. adam 18 yaşında aynı hafta büyük ihtimalle hem tottenham hem antep maçında oynayacak. bir iyi değerlendirirse al sana canavar gibi forvet inşallah, altyapıyı seviyorum, şu sağ beki de oradan çıkarabilseydik süper olurdu ya neyse artık
    Sarıyer maçında yaptığı asisti Gökhan Töre Trabzon maçında daha basit pozisyonda yapamadı. Bu yaşta futbolun doğrularını bilmesi önemli. Ben bu takıma güveniyorum Furkanda çıkar oynar çünkü artık belirli bir sistemimiz var. Forvet mi kalmadı Olcay'ı koy yine oynarız. Elimizdeki şuanki kadrodanda fazla kayıp vermeden devreye girmemiz gerekiyor sonrası kolay.

abi yazılarını ilgiyle takip ediyorum.
    ama çok fazla cevap yazma yorum yapma fırsatım olmadı.
    hücum futbolu ve üretkenliğinin sosa ve oğuzhan ın
    birlikte oynamasından geçtiğini yazılarında ele alıyorsun.
    bakalım bu akşam ne olacak. oğuzhan ve sosa birlikte oynayacak.
    onlara atiba eşlik edecek.
    umarım bu aşı tutar. ve her maça olmasa bile bazı maçlara sosa oğuzhan ikilisiyle çıkılır.