Sayfa 1/5 1234 ... SonSon

Konu: Oğuzhan-Sosa ikilemi

Oğuzhan-Sosa ikilemi

Asteras ve Karabük. Birbirinin kopyası iki maç. İlk maçta gol girişimi sayılarında Asteras’ın Beşiktaş’a 9-8 üstünlüğü var, Karabük maçındaysa 9-9 eşitlik. Beşiktaş için, hücum üretkenliği açısından asla kabul edilemeyecek, kısır bir tablo. Yenen gollerin basitliği şaşırtıcı, ama asıl sorun hücumda. Rekor kıracakken vites düşüren koşucu gibi Beşiktaş. Maçı kolayca koparabilmesi gerek oysa. Biliç’in bu sorunu çözecek diziliş tercihleri yapması, oyuncu değişikliklerini bu yönde gerçekleştirmesi şart.

Beşiktaş durmakla kalsa, gene iyi. Bir de beceremediği kontrollü futbol saçmalığı var. Geçen haftaki yazımda K.Paşa maçının 2. yarısındaki kontrollü futbolla Beşiktaş’ın skoru tutmasının yanıltıcı olduğunu belirtip eklemiştim: “Sezon boyunca buna benzer pek az maç izleriz.” Alın işte Asteras ve Karabük maçları. Deneyim eksikliği falan bir yere kadar, Beşiktaş’ın maçların son bölümlerinde böyle anlamsız bir panik yaşamasının açıklaması yok. Biliç bu sorunu da çözmek zorunda.

Asteras maçında 2-1’le birlikte 10 kişi kaldı Beşiktaş. Ama bu bile üst üste üç pas yapamamanın ve son bölümde kalende 5 gol girişimi görmenin mazereti olamaz. Ya Karabük maçı? Son 11 dk’lık bölümde Karabük’ün de 5 gol girişimi ve 90+4’te direkte patlayan topu var. Beşiktaş bu zaafları gidermek için hücum anlayışını geliştirmeli ve zenginleştirmeli. Maçın büyük bölümünü rakip yarı sahada oynamayı başarabilmeli.

Bugünkü Sarıyer maçı sorunsuz geçilir, asıl iş Pazar günü Trabzon maçında. Ersun Yanal’lı Trabzon’un Beşiktaş’a benzer yanları var: Hücuma hızlı çıkması, zaman zaman önde pres yapması. M.Ekici ile duran topları da çok etkili kullanıyorlar. G.Saray ve G.Birliği maçlarında skoru koparmayı da başardılar. Tam burada benim kafam şuna takılıyor: Trabzon G.Birliği maçına M.Ekici-Medjani-Özer orta üçlüsüyle çıkarken, Beşiktaş Karabük maçında bile Oğuzhan-Atiba-Sosa üçlüsünü kullanmıyor. Bu üçlü hangi maçta sahada olacak?

Her oyuncu değişikliği bir mesajdır: Karabük maçında Oğuzhan, Veli ya da Atiba’nın yerine girse takım mesajı alacak. İki maçtır Sosa-Oğuzhan değişikliklerinin ardından skor 2-1’e geliyor, şimşekler Oğuzhan’a dönüyor. Oğuzhan’a da Sosa’ya da yazık oluyor. Bırakalım Oğuzhan ile Sosa yan yana oynasın, belki maç yine 2-1’e gelir, ama sahada maçı 3’e, 4’e taşıyacak bir dizilişin, bir oyun anlayışın olur.

Star / 4 Aralık Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/og...mi/yazi-975983

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (04 Aralık 2014 Saat 11:27 ) değiştirilmiştir.

Tanıdığım Biliç Hoca sağlamcıdır asla Ozzy-Sosa ikilisini 11de başlatmaz oyunun gidişatına göre alır.
    Benim kafam oyuncu değişikliklerinde iki macdır Neden Sosayla OZzy değişiyorki? ikiside ayağa pas yapıp ilerde topu tutacak adamlar sonucda ve gayet iyide anlaşıyorlar. Ozzy'i ikinci yarı illa alacaksan kanatlardan birini cıkarıp Sosa yı oraya alabililirsin. Bu ikilinin sahada olduğu son dakikalarda Topu önde tutma kavramını cok daha iyi yapabiliriz ve skoru buldukdan sonraki dakikaları cok daha rahat şekilde geçiririz diye düşünüyorum..

Oğuzhan-Sosa ikilisini sadece geriye düşersek oyunun son 20 dakikasında kullanıyoruz. Bakınız Tottenham maçı. Ki bu dilimde Tottenham yarı sahasından çıkamadı. Maçı koparmak için yapılması gereken bir değişiklik kesinlikle. Ancak veliyi çıkarıp Oğuzhani sokarsa bilic ve yine berabere kalırsak herkes çok eleştirir zaten öndesin 2-0 neyin peşindesin diye. 3-0 4-0 olursa da bravo bilic derler.

Oğuzhan velinin yerinde oynayabilir fakat son zamanlarda bir düşüş var ozzyde.

ozzy nin sonradan girdiğinde bukadar etkisiz kalması bir süre sonra hocayı bu ikiliyi 11de başlatmaya zorlayacaktır.
    çek fişi 60 dk içinde sonra al veliyi oynat sabaha kadar

Ozinin doğum gününde 2 tane 10kglik dambıl alacagım

Alıntı Tunc Baltali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ozzy nin sonradan girdiğinde bukadar etkisiz kalması bir süre sonra hocayı bu ikiliyi 11de başlatmaya zorlayacaktır.
    çek fişi 60 dk içinde sonra al veliyi oynat sabaha kadar
    Iste bende bunu anlamiyorum. Neden dediğin gibi oynatmıyor hoca. Her maça iki ön libero ile çıkıyoruz. En azından anadolu takımlarına karşı veli-oğuzhan-sosa-töre-kerim ile çıksak top bizde olsa ne zarar gelir ki. Her zaman savurum "en iyi savunma atak yapmaktan geçer" insallah hocamız bir iki deneme ile bunuda anlayacak.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Ahmet Emre Balci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tanıdığım Biliç Hoca sağlamcıdır asla Ozzy-Sosa ikilisini 11de başlatmaz oyunun gidişatına göre alır.
    Benim kafam oyuncu değişikliklerinde iki macdır Neden Sosayla OZzy değişiyorki? ikiside ayağa pas yapıp ilerde topu tutacak adamlar sonucda ve gayet iyide anlaşıyorlar. Ozzy'i ikinci yarı illa alacaksan kanatlardan birini cıkarıp Sosa yı oraya alabililirsin. Bu ikilinin sahada olduğu son dakikalarda Topu önde tutma kavramını cok daha iyi yapabiliriz ve skoru buldukdan sonraki dakikaları cok daha rahat şekilde geçiririz diye düşünüyorum..
    Neden çok basit ikisindede 90 dakika kaldıracak kondisyon yok şuan. Bu değişik taktiksel degilde kondisyon ile alakali.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence bu durumun sadece taktiksel bir nedeni yok, Oguzhan'in formsuz olmasi da hocayi bu tercihe itiyor.

Ben baska bir konuya da deginmek istiyorum. Cift onliberoyla oynadigimizda stoperler de ileri cikmali. Mesela Pedro Asteras macinda ilerde kaptigi bir topu hemen Gokhana verdi ve kosusuna devam ederek stoperleri kendine cekti. Demba bos kaldi ve super bir gol oldu. Pedro ve Ersanin bunu yapacak kaliteleri var. Ayrica onlerinde Atiba ve Veli gibi garantiler de var. Yanilmiyorsam Asteras macinda Atiba Pedronun yerini almisti golde. 4-1-4-1'e donene kadar bu boyle olmali diye dusunuyorum.

Yer
    Bu kadeh senin şerefine Hernandez !
    Ben açık konuşayım ,

Oğuzhan'dan ümidim kesildi benim. İnşallah yanılan ben olurum.

oğuzhan gücüne güç katmazsa kendi bilir ( sosa ) var
    sıkıntılı yönleri labali gereksiz sarı görme benim forma garantide gibi umursamaz tavırları var çok güçsüz çok ayakda duramıyor

Oğuzhan'a dair çok büyük umutlarım vardı ama gelinen noktada gerçekten hayal kırıklığı yaratıyor artık. Fiziki yetersizliği, ikili mücadelelerdeki başarısızlığı bu seviyede bir takımın pek kabullenebileceği durumlar değil. Ancak yine de bazı Anadaolu maçlarında Sosa ile birlikte oynatılabilir bence. En azından bir iki maç ilk 11'de birlikte başlasalar neler yapabileceklerini, nerelerden açık verebileceğimizi görmüş oluruz.

Bununla birlikte stoperlerin oyuna daha fazla katılım yapma düşüncesini kesinlikle destekliyorum. Özellikle Pedro ayaklarına hakim, iyi pas yapabilen bir oyuncu. Zaman zaman hücumda sıkıştığımız durumlarda bu tür ekstra oyuncular ofansı rahatlatabiliyor biraz.

Bu takım hücumda daha iyi işler yapabilir, bu potansiyel var, umarım fırsat varken sahaya yansıtabilirler!

bize Ernst gibi bir orta saha lazım. Oğuzhan' ın bundan daha ileri gidebileceğini sanmıyorum.

Sirf her mac yedigi sacma sapan kartlar icin, sorumsuzlugu icin bile oguzhan tercih edilmemeli. Potansiyelini kullanmayacaksa kendisi bilir.