Konu: Biliç'in doğruları artıyor

Biliç'in doğruları artıyor

Beşiktaş modern futbolun gereklerini uyguladıkça, pozitif futbola yatkın bir takım olduğu gerçeği de daha belirgin hale gelecek. Haftalardır bunu söylüyorum. Geçen hafta da tam olarak şunu yazmıştım: “Beşiktaş gol girişimi ortalamasını 13-14 düzeyine çıkarmak zorunda. Bunu başardığı gün, skor üretme zorluğunu da geride bırakacak. Beşiktaş rakip yarı sahada geçirdiği zaman dilimini ne kadar artırırsa, 1-0’lık skorlar da psikolojik bariyer olmaktan çıkacak.” Sivas maçı iyi bir örnek: Beşiktaş gol girişimlerinde 16-6 üstünlük yakaladı. Tottenham deplasmanında da bu sayı 16-7 idi. Neredeyse aynı bilanço. Neredeyse aynı oyun üstünlüğü.

Sivas ligin görece pozitif futbol oynayan takımlarından. Dolayısıyla, Arsenal ve Tottenham maçlarına benzer bir tablo görmemiz şaşırtıcı değil. Yine haftalardır savunma güvenliği açısından övüyorum Beşiktaş’ı. Duran toptan yenen iki basit gol var. Ama bunlar dahil Sivas’ın gol girişimi sayısı 6. Üstelik bunların 2’si de dk. 85’ten sonra. Beşiktaş, rakiplerinin organize hücumlar geliştirmesine fazla olanak tanımıyor. Basit bireysel hatalar da en aza indirgenirse, sonuca gitmekte daha az zorlanacak.

Hücum üretkenliği için de Sivas maçındaki tablonun korunması şart. İşin anahtarı sahadaki zihniyette. Oğuzhan-Sosa ideal ikili. Ama bu adlardan birinin ya da ikisinin yokluğunda da üretkenlik sağlanabiliyor. Sivas maçında gördük: Atiba ve Veli rakip ceza alanı yayına ne kadar yakın olursa, üretkenlik artar. Daha önce Arsenal rövanşındaki Atiba örneğini vermiştim. Sivas maçında olan da bu. Oğuzhan’ın oyuna girişi etkili oldu. Ama Oğuzhan girene kadar da tam 9 gol girişimi üretti Beşiktaş. Dedim ya, iş sahadaki zihniyette.

Şimdi Biliç’in önünde iki sorun var. İlki, skor avantajından sonra Beşiktaş’ın durmasını önlemek. Beşiktaş rakip yarı sahadaki arayışını inatla sürdürmeli, geriye yaslanma huyundan vazgeçmeli, çünkü o işi beceremiyor. İkincisi, tedbirli futbola yaslanan rakipler karşısında da topu eveleyip gevelemeden, efektif ve dikine oynayan bir Beşiktaş’ta ısrar etmek. Her maç Sivas maçı gibi olmaz, hücum üretkenliğini kapanan rakipler karşısında da artırmalı Beşiktaş. Tedbirli futbol ligimizi zehirliyor. Beşiktaş kendi doğrularını sürdürürse, futbolumuzda bir devrimin kapısını da aralayabilir. Bu fırsatı daha önce tepmişti: Schuster’le olmadı, Biliç’le olsun bu kez!

Star / 23 Ekim Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/bi...or/yazi-955636

https://twitter.com/chakanarslan

Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (23 Ekim 2014 Saat 08:44 ) değiştirilmiştir.

Son paragraftaki sorun çözülmezse ilk 3 paragrafın da bir anlamı kalmıyor.

gurul gurul akan takim gol atinca nasil basi kesik tavuga donuyor aklim almiyor.

Abi selam olsun,

Schuster dayının yapmak isteyipte yapamadığına çok yakın Bilic ancak bu ülkede tek yanlış tüm doğruları götürüyor malesef. Kloop dün ben Türkiye'de olsam mümkün değil buralarda olamazdım diyor, ne yaptığımızın farkına ne zaman varacağız çok merak ediyorum saygılar.

Canbolat ağabey,

Yazdıklarının bir çoğuna katılıyorum,ancak öne geçtikten sonra takım durmamalı kısmını biraz açayım izninle.
    Öne geçtikten sonra , özellikle 2. yarıda aynı tempoyu sürdürmek zor oluyor,zaten aynı tempoyla 90 dakika oynayan çok az takım var dünyada.
    Bence sorun öne geçtikten sonra ilerde top tutup,ayağa oynamamak,hücumu sete çevirmemek de yatıyor.
    Takım gol arayışında olmasa da,bunları yapmalı.Kritik dakikalarda da ayağa oynamayı,topu rakip yarı alanda tutmayı bilmeli.
    Tabi burda Sosa ve Oğuzhan'ın önemi 2 kat daha artıyor,gol attıktan sonra ortaya çıkan bu savrukluğun çaresi ilerde top tutmak da ve gol girişiminden ziyade ayağa oynayarak oyunu sete çevirmek de yatıyor.

@ Tufan, Mustafa, Bülent, Sinan

Hepinize ayrı ayrı selam ettim

Tufan, aynen katılıyorum söylediklerine.

Sürekli hücum oynayan bir Beşiktaş,can yakmaya devam edecektir..Zira en iyi savunma hücumdur..Yüreğinize sağlık abi..

Herkesin tek dusuncesi bu. Bilic te bunun farkindadir. Biseyler yapacaktir muhakkak ki

Sahiden besiktasim gol attiktan sonra duruyor.

Her mac boyle
    Ilginc

Illa gol yiyecegiz ki
    Yine atalim
    Gol yemeden atmayi dusunmuyoruz

Hocamiz entrasan adam

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

bugün ilk kıpırtılarını verdi 1.golden sonra yaslanmadık

"Schuster’le olmadı, Biliç’le olsun bu kez!"

Schuster'de yaptığımız hatayı Bilic'te yapmazsak,ben inanıyorum hemde en iyisi olacak

Alıntı Ersin Develi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Schuster’le olmadı, Biliç’le olsun bu kez!"

Schuster'de yaptığımız hatayı Bilic'te yapmazsak,ben inanıyorum hemde en iyisi olacak

Abi yapmayın Schuster modern bir teknik adam değildi. Hızlı iki kanat bir tane düzgün top atan orta sahayla Schuster sistemi paramparça oluyordu. Türkiye'de 1960'ların futbolu oynanıyor eleştirisi doğruydu ama bunu çözmek için hiçbir şey yapmıyordu.

Kaldı ki yanılıyor muyum diye Malaga'da birçok kez takip ettim Schuster'i. İnanın iğrenç top oynuyordu Malaga.

Ayrıca Bilic basına kolay kolay malzeme vermiyor. Bilic'i, Schuster gibi kolay kolay harcayamazlar.

biliçide zaman zaman eleştiren biri olarak söylüyorum schuster biliç in tırnağı olamaz. schuster koca bir balondur, oynatmak istediği sistemi elindeki alakasız bir kadro ile oynatmaya çalışıp karabük ibb maçlarında dersini alan ezberci bir hocadır benim gözümde.
    bu arada Canbolat beyin schuster dışındaki tüm tespitlerine katılıyorum

Oncelikle Bilic ve ekibinin yaptigi cok guzel bir is var: rakip analizi. Inanilmaz derecede dogru ve tespitli yapiliyor. Takimi rakibe gore yonlendirmek bana kalirsa cok daha avantajli bir oyun getirebilir fakat Besiktas'in bunun icin birkac pozisyon eksigi mevcut. Bu nedenden oturu de, takimi tamamen ofansif bir sekilde oynatmaya calisiyor fakat bunu bir turlu beceremiyoruz maalesef. Son Partizan macinda gorduk ki, 55. dakikadan sonra(mac 4-0 iken) pozisyona giremedik. Grup maci oynuyoruz ve her golun ayri bir onemi var. 6-7'lere gidebilecek maci 4-0 gibi bir skorlar birakmak bence yanlis. Elestiriye son derece katiliyorum ama bunda Bilic'in ne kadar sucu var bilmek gerekiyor. Oyuncularin kondisyonu, mac araliklari, odeme bilgileri ve psikolojileri belirleyici faktor olabiliyor.