Konu: Cesur dizilişlere devam

Cesur dizilişlere devam

Oğuzhan-Sosa ikilisinin serüveni çok kısa sürdü ne yazık ki. Umarım Sosa öngörülenden daha kısa sürede oynayacak duruma gelir. Çünkü Beşiktaş’ın bu ikiliye ihtiyacı var. Hücum üretkenliğinin anahtarı burada. Daha transfer sezonunun ilk günlerinden itibaren hep aynı talebi dile getirmiştim ısrarla: “Oğuzhan’ın yerine değil, Oğuzhan’la yan yana oynayacak bir çift yönlü orta saha.” Açıkçası Sosa bu beklentimi karşılamıştı. Oğuzhan-Sosa ikilisini bu kadar az izleyebilmiş olmak beni üzüyor.

Tottenham maçında tam 16 gol girişimi üretti Beşiktaş. Rakibine 16-7 üstünlük sağladı. Bu 16 gol girişiminin 7’si son 25 dk’da. Yani Veli-Oğuzhan değişikliği sonrasında. Başka söze gerek yok. Balıkesir maçında da 11 gol girişimi üretti Beşiktaş. Sosa sakatlanmasa bu sayı daha da artabilirdi. Rakip oyuna iştahlı başlamak istedi. Beşiktaş, oyun düzeni sayesinde, çok kısa sürede hakim oldu maça.

Beni en çok da Biliç’in cesur hamlesi mutlu etti, Sosa-Pektemek değişikliği. Maça zaten cesur bir dizilişle başlamıştı. Cesur bir tercihle devam etti. Tottenham maçının son 25 dk’sına sıkışan cesareti, bu kez tüm maç için sergiledi. Skor yine 1-0’a takıldı, ama son zamanlarda izlediğim en rahat maçtı. Balıkesir, Ersan’ın kartlık pozisyonu hariç, gol girişimi bile üretemedi 2. yarı. Balıkesir zayıf bir takım. Ersan’ın pozisyonu ne bu gerçeği değiştirir, ne de Beşiktaş’ın bugüne kadar uğradığı sayısız haksızlığı unutturur.

Gelelim Sosa’sız günlere. Biliç’in önünde iki seçenek var. İlki 4-2-3-1’e dönmek yerine, 4-1-2-3’ü korumak. Atiba-Veli ikilisini yan yana değil, önlü arkalı oynatmak. Atiba’yı Oğuzhan’ın yanına monte etmek. Tıpkı Arsenal rövanşında olduğu gibi. Diziliş açısından küçük, ama ofansif üretkenlik için büyük bir adım. Hafife almayın, çünkü herşey sahadaki zihniyette şekilleniyor.

Diğer seçenek 4-4-2 elbette. Ama onun da koşulu var. Sosa’nın sakat, Oğuzhan’ın cezalı olduğu Mersin ve Rize maçlarını anımsayın. Veli-Atiba’lı 4-4-2’yle oynadı Beşiktaş. Böyle bir dizilişle hücum üretkenliği zor. Ancak Oğuzhan-Atiba’lı bir 4-4-2 sonuç verebilir. Tıpkı Balıkesir maçının 2. yarısında olduğu gibi. Biliç cesur dizilişleri sürdürür, ileri üçlü de biraz silkinirse, Beşiktaş 2’yi, 3’ü bulan skorer bir takıma da dönüşür, ondan kuşkum yok.

Star / 9 Ekim Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/ce...am/yazi-949378

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (09 Ekim 2014 Saat 09:19 ) değiştirilmiştir.

Sosa'nın sakatlığı ve alternatifinin olmaması tekrardan oyun şablonunda değişikliğe gitmemize neden olacak baba.
    Bu durumda 4-2-3-1 ile çıkmaktan ziyade, Atiba ve Oğuzhan'la 4-4-2 oynanması çok çok daha mantıklı.
    Aslında Pektemek sakatken,Olcay Demba Ba ikilisi ileri uç için nasıl olur diye düşünmüyorda değilim.

Alıntı Tufan Tokadci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sosa'nın sakatlığı ve alternatifinin olmaması tekrardan oyun şablonunda değişikliğe gitmemize neden olacak baba.
    Bu durumda 4-2-3-1 ile çıkmaktan ziyade, Atiba ve Oğuzhan'la 4-4-2 oynanması çok çok daha mantıklı.
    Aslında Pektemek sakatken,Olcay Demba Ba ikilisi ileri uç için nasıl olur diye düşünmüyorda değilim.
    Bekleyecek, göreceğiz Tufan.

Hücum Beşiktaş, Hücum!
    Cesaret Biliç, Cesaret!

Selam ettim.

Aynen aynen aynen

Balkonunuza - caminiza bayrak asin

takımın bir alışkanlığı var onu gözardı etmeyelim. Balıkesir ile oynadıgımız 2.yarı 4-4-2 dizilişinde dağınık gözüktük biraz bence.

Abicim analizin her zamanki gibi 1903 numara. Kalemine sağlık.

"Cesaret Bilic cesaret" kısmıyla ilgili söylemek istediğim bir şey var. Bilmiyorum katılır mısın ama bugüne kadar izlediğimiz cesaretsiz tutumun, Bilic'in oyun felsefesinden değil de imkansızlıklardan kaynaklandığını düşünüyorum. Sosa ve Ba'nın takıma katılmasıyla çok şeyin değiştiğini görüyoruz. Hem teknik anlamda hem de özgüven anlamında takıma çok şey kattıkları ortada. Bir de şanssızlıklar bir bıraksa yakamızı (Gerçi bu kadar sık yaşanan sakatlıklar ne kadar şans ile açıklanır bilemiyorum ya, neyse). Bu durumun Bilic’in özgüvenini de etkilediği açık.

Ayrıca cesur hamleler dışında, Kerim’in küstürülmemesi adına oynatılması -her ne kadar Olcay’ı aradıysak da- önemli. Cenk Gönen, Cenk Tosun başta olmak üzere tüm oyuncuların motivasyonun yüksek tutulması adına bu tip rotasyonların devamını bekliyorum. Umarım Bilic’in bu yapıcı tavrı tüm sezon boyu devam eder.

Saygılar.