Konu: Beşiktaş'a hangi diziliş?

Beşiktaş'a hangi diziliş?

Mersin maçından sonra “Beşiktaş’ın 4-4-2’yle gereken hücum üretkenliğini sağlaması mümkün değil” diye yazmıştım. Rize maçında da tablo değişmedi. Biliç’i eleştirmiyorum, çünkü Oğuzhan ve Sosa’nın yokluğunda kısıtlı seçeneğe sahipti. 4-4-2’yle başladı, dk. 68’de Kerim’i oyuna alıp 4-1-2-3’e döndü. Defans önünde Veli, onun önünde de Kerim-Atiba ikilisi. Hücum üretkenliği görece arttı bu sayede. Yine de maçı sadece 9 gol girişimiyle kapattı Beşiktaş.

Hücum üretkenliği için doğru dizilişin 4-1-2-3 olduğu kanısındayım. Orta 3’lü için ideal dizilişim de belli: Defans önü sigorta Atiba, onun önünde de Oğuzhan-Sosa ikilisi. Biliç’in kafasında da bu mu var, merak ediyorum açıkçası. Ama Sosa’nın sakatlığı geçip form tutana kadar bunu görme fırsatımız olmayacak. Biliç daha tedbirli dizilişleri yeğlese bile, takımı ofans odaklı kılmayı başarırsa sorun yok. Beni Beşiktaş’ın oyun karakteri ilgilendiriyor.

Yeri gelmişken, bir çift laf da Rize’ye. İlk yarı 2 gol girişimi var Rize’nin, 2. yarı ise sadece attığı gol. Hepi topu 3. Bu nasıl futbol anlayışı yahu? Gözlerim Antalya’nın başındaki Şifo Mehmet’i aramadı değil. Umarım bu anlayışta ısrarcı olmaz. Aşırı tedbirli futbola, futbol katili katenaçyoya her zaman karşı çıkıyorum. Türk futbolu zaten gerileme döneminde. Bu anlayış sonuç getirdikçe, Türk futboluna büyük zarar veriyor.

Gelelim Oğuzhan’a. Geçen sezonun son maçında gördüğü kırmızı kart Mersin ve Rize karşısında Biliç’in elini kolunu bağladı. Şimdi kendini affettirmek için iyi bir fırsat var önünde: Önce bu geceki Asteras maçı, sonra da Bursa deplasmanı. Umarım Oğuzhan bu fırsatı iyi kullanır ve Beşiktaş bildiğimiz hücum üretkenliğine geri döner.

Ya Hüseyin Göçek? Kart tercihlerini, penaltı pozisyonlarını süzememesini geçtim. Ama bir hakemin işi maç temposunu yavaşlatmak mıdır yahu? Zaten temposuz bir ligimiz var. Üstüne de tedbirli futbol saçmalığı ve rakibe aşırı sertlik. Buna, oyunu hızlandırmak bir yana, iyice ağır aksak kılan hakemleri ekleyin bir de. Sözüm sadece Göçek’e değil, tüm hakem camiasına. Hakemin birincil görevi oyunu mümkün olduğunca kesmemek ve maçın temposuna katkıda bulunmaktır. Yüksek futbol ulemamız her hafta teknik adam ve oyuncu linç etmek yerine, şu işe bir el atsa ya. Pek bir hayalciyim ben, öyle değil mi?

Star / 18 Eylül Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/be...is/yazi-941435

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (18 Eylül 2014 Saat 07:21 ) değiştirilmiştir.

Bilic'in Ali Ece'ye söylediği geldi aklıma birden

Elimizdeki kadroya en uyan taktik şu an için bence tartışmasız 4-2-3-1.

Zaman zaman Ba'nın arkasındaki üçlüden birini Pektemek'ten yana kullanıp, oyun içinde hücumdayken forveti ancak o şekilde ikileyebiliriz.

4-4-2 bize gelmez.

----------------Tolga----------------

Necip----Pedro----Ersan----Motta

-------Atiba--------Oğuzhan-------

Töre-----------Sosa-----------Olcay

--------------Demba Ba-------------

Yedekler: Cenk G. - Sivok - İsmail - Veli - K.Frei - Pektemek - Cenk T.

Yer
    Bu kadeh senin şerefine Hernandez !
    Günaydın Canbolat ağabey,

Bizim sistemin 4-4-2 olabilmesi için öncelikle buna uygun kanatlarımızın olması lazım,göbek ikiliyle forveti bir şekilde kuruyorsun zaten ama kanatların buna yatkın oyuncular olmayınca üretkenliğin düşüyor haliyle,

Ne Olcay ne Kerim ne Töre o dörtlünün kanadında oynayacak tipte oyuncular değil. Dediğin gibi hücumda en etkili 3 adamdan yoksun olunca biraz da mecburiyetten denendi bu sanırım.

Oğuzhan,Sosa,Ba kadroya girince opsiyonlar da hücum hareketleri de epey artı haneye geçecek,

Sistem,taktik,diziliş bunlar bana çok ekstrem şeyler geliyor mesela,

Orta saha üçlün ne kadar iyiyse o kadar etkin oluyorsun oyun içinde,

Atiba-Veli-Oğuzhan olursa kanatlara Sosa-Olcay-Töre-Kerim'den ikisini koyacaksın,

Sosa'yı göbeğe çekersen Oğuzhan'dan 8 numarada ekstra katkı koymasını bekleyeceksin,

Aslında çok dönüşümlü kadro var Bilic'in elinde, nereye koyarsan ucundan bucağından işler bir şekilde.

2-3-1 orta sahası bana da çok mantıklı geliyor ama Bilic'in kafasını karıştıran tek adam Mustafa Pektemek,

Formdayken de dönmek istemedi sistemden, yedek kulübesine atmakta,

Ba dönünce tercihleri belirleyici olur ileri oyuncuları için.

Bu akşam Sosa-Ba ikinci yarı girerse aşağı yukarı fikir verirler bize de bu sezon ne oynayacakları konusunda.

Bende 4-2-3-1 oynanmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu sistemde oynadığı zaman maçın gidişatına göre hamle şansın daha yüksek. Önde götürdüğün bi maçı tutmak için 3 lünün ofans oyuncusunu çıkartıp orta sahanı daha güçlü yapabilirsin. Geride götürdüğün maçta orta sahadan birini çıkartıp forveti çiftleyip daha ofansif oynayabilirsin. Ayrıca kenarlarda oynayabilen olcay gökhan kerim hatta sosa 4-4-2 ye uygun değilmiş gibi duruyor. Dediğiniz gibi hocanın kafasını M.Pektemek'in formu karıştırdı.
    Yalnız ben takımımızın çok alternatifli olduğunu düşünmüyorum. En azından 3 kulvarda götürebilirmiyiz bu büyük soru işareti. Daha ligin başında kaç tane sakat verdik. Ersan sakat Sivok ve Franco stoper oynayacak. Bi sıkıntı olduğu taktirde bu bölgede Atınç var. Başkada yedek yok. Sağ bek sıkıntı. Kanatlar sıkıntı ve ön liberoda Veli ve Necip'ten biraz daha iyi adama ihtiyacımız var. Zaten bilic'te bunun farkında olduğu için dünkü basın toplantısında Ocak ayına kadar bu oyuncularla oynayacağız dedi.

4-1-4-1 çare olur. atiba tek ön libero. önlerinde sosa ve oğuzhan kanatlarda gökhan ve kerim. ileride demba ba. topu ayağında tutabilen
    dribling yapabilen yaratıcı çalım atabilen araya oynayabilen bi orta saha olur. ve bu orta saha kazanmayı gelenek haline getiren bi takım oluşturur.
    mustafa, veli olcay cenk de hamle oyuncusu olarak kullanılır.

eğer beklerimizin hücuma destek vermesini istiyorsak mutlaka bir defansif orta saha ile oynamalıyız. bunun yanında kanat oyuncuları geriden gelen beklerin önünü tıkamamalı, gökhan töre bunu çok yapıyor; daha içeride oynaması gerekirken ceza sahası kenarında çok top tutuyor ayağında. sistem olarak 4' lü savunma, önlerinde bir defansif orta saha ki bu oyuncu atiba olmalı. hem oyun kurucu hem de kesici özelliği var, bu özellik ne necip' te ne de veli' de var. orta sahamızda 2 oyuncudan biri veli-necip' ten seçilebilir diğer oyuncu ofansif oynanacaksa sosa veya oğuzhan olmalı. Bu 4 isimden seçilecek ikilinin bir birini tamamlaması çok önemli, biri top taşıyan özelliğe sahipse diğeri çalışkan isim olmalı. kanatlarda oynayan isimler yukarda da bahsettiğim gibi ofansif orta saha özelliğine veya forvet özelliğine sahip olmalı, aksi takdirde beklerin önü tıkanır ve 2 adam eksik hücum ederiz.

diziliş ise şu şekilde:

Use this11.com for drawing your football tactics