Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu: Beşiktaş ne tam ne çok eksik

Beşiktaş ne tam ne çok eksik

Beşiktaş transferi Jose Sosa’yla kapattı. Atınç’ı da eklersek, 3 kaleci dahil 22 kişilik bir kadrosu var Beşiktaş’ın. Gereken kadro derinliği oluştu mu? Bakış açısına göre değişir. Kimi pozisyonlar sorunlu, kimilerinde ise yeterince alternatif var. Şimdi en büyük temennimiz belli: Kanıksadığımız yoğunlukta bir sakatlık ve cezalı trafiğini hiç değilse bu sezon yaşamamak.

Tabii, 5+3 uygulaması olan bir ligde yalnızca 6 yabancı bulundurmak da tartışılabilir. Özellikle de ofansif bir yabancı sağ bek, ilk 11’de daha fazla çeşitleme yapma fırsatı sunardı. İsmail’in sola kaydırılmasıyla Beşiktaş hücum üretkenliği açısından daha efektif duruma gelirdi. Yine de işin iyimser bir boyutu da var: Bu kadro Ocak ayına 3 kulvarda da hedeflerini koruyarak girebilir. Beşiktaş o zaman rakiplerinde olmayan bir imkana sahip olur. 2 yabancı hakkını doğru takviyeler için kullanabilir. Söylediğim şey züğürt tesellisi değil, yeter ki iyi bir sezon stratejisi uygulanabilsin.

Gelelim Mersin maçına. Saha rezaleti göz önüne alınınca, teknik-taktik analiz pek doğru olmaz. Yine de şunu belirtmem gerek: 4-4-2’yle Beşiktaş’ın gereken hücum üretkenliğini sağlaması mümkün değil. 2. yarıdaki karşılıklı üretkenlik yanıltıcı olmasın. Beşiktaş golü bulmasa, maç aynı minval üzere devam ederdi. “Oğuzhan yoktu ama” denebilir. Zaten 4-4-2, Oğuzhan ya da Sosa’dan birinin kulübede kalması anlamına geliyor ki Beşiktaş için gereksiz bir lüks olur bu.

Sadede geleyim: Sosa’nın da eklenmesiyle, Beşiktaş’ın mevcut kadro yapısı için en uygun dizilişin 4-3-3 olduğu netleşti bence. İleri üçlü için tam 6 alternatif var Biliç’in elinde, hiç fena değil. Kağıt üzerindeki ideal orta üçlüyü de yazayım buraya: Oğuzhan-Atiba-Sosa. Elbette bunu Sosa’nın takıma hızla uyum sağlayacağı ve ciddi katkıda bulunacağı varsayımıyla yazıyorum.

Beşiktaş’ın hücum üretkenliği için Biliç’in kafasındaki formülün de bu olduğuna inanıyorum. Özellikle Oğuzhan çift yönlü oynama becerisini geliştirirse, Beşiktaş’ın orta üçlüsü ölümcül bir hücum makinesine dönüşür. Süleyman Seba Sezonu’nda Beşiktaş’ın kendi ruhuna ve yapısına uygun bir futbol kalitesi yakalayacağına güvenim tam. Taktik disipline yaratıcılık ve hücum üretkenliğini ekleyecek bir Beşiktaş. İşte o Beşiktaş, ara transfer dahil, iyi bir sezon stratejisiyle rakiplerine parmak ısırtabilir.

Star / 4 Eylül Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/be...ik/yazi-935448

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafından (04 Eylül 2014 Saat 08:56 ) değiştirilmiştir.

İnşallah devre arasına kadar potada oluruz da bi sağbek ve btb alinir yoksa işimiz uç kulvarda çok zor abi

Selam olsun abi,

Tüm yorumlarına katılmakla birlikte ben oğuzhan olsam Beşiktaşta oynasam bu kadar güçsüz olsam fitnesten çıkma dışarı ayrıca afrika kupasında ba oynayacak diye biliyorum dolayısıyla cenkin biran evvel form tutması en büyük dileğim kadro eksik değil ancak federasyon hakem ve yayıncı kuruluş faktörleri devreye girmeye başladı bile kısa aralarda zor maçlar oynayacağız ve illaki sakatlık olacak ben idmanlara başladım normalde stoperim ama sağbekte iş yaparım ne olur ne olmaz

Selamlar abi takım taktiksel olarak iyi bence mersin maçından çok feyenord ve arsenal maçlarındaki taktik disiplin çok memnun etti
    Ama gel gör orta saha ve malum sağ bek 2tane kesin transfer lazımdı sağ bek geçen seneden belliydi 1 sene boyunca sağ bek alamayan yönetim devre arasında alırsa çok geç olur.
    Zaten transferleri yetiştirseydiler şampiyonlar liginde olurduk şimdi bu yüzden olumsuz sonuçlarda bilice laf edemem asla.
    ayrıca 4-4-2 bence daha iyi be abi atiba oğuz sosa töre(kerim veya olcay) ba pektemek çok güzel olur Tr için geçerli tabi.

türkiye liginde 4-4-2 akar abi. derbi maçlarında ve uefadaki deplasmanlarda da 4-2-3-1.

Ben 4-3-3 un beşiktaşın sonu olacağına inanırım sadece sağ bek bilinen arıza orta alanda bu şekilde zayıf kurulursa oğuzhan ve sosa ileriye donuk oyuncular her maç gol yeriz erkenden kanser oluruz. İleri üçlüde alternatif bol demişin ama alternatiflerin 3 ü bu takımda bence gereksiz adam yani işin özeti evet 22 kişilik kadro var ama yarısı bu takımın adamı değil bence o yuzden 4-2-3-1 derim bende bu kadro için en ideali o

bende nispeten kolay maçlarda 4-1-3-2 gibi oynayacağımızı düşünüorum
    yani atiba göbekte
    önlerinde Gökhan-Oğuzhan-Sosa bunlar hem ileri hem geri çalışacaklar piston gibi
    onların önünde mustafa ve dembaba
    rakip kendi sahasından topla çıkarken ilk başta bu 5 futbolcu sahayı parselleyip pres yapacaklar. aynı Arsenal maçında olduğu gibi

daha zorlu maçlarda ise 4-2-3-1oynayacağız bu sefer orta alanı daha sıkılaştırıp forvetten mustafa kesik yiyecek

anadolu takımına karşı 4-4-2 oynayacaksın lamı cimi yok. ne kadar az hücum çıkarsan o kadar rahatlıyorlar. ne kadar fazla hücum yaparsan o kadar saçmalıyorlar. bu böyle. forza 4-4-2.

4 2 3 1 iyi bence.
    ------Veli---Atiba------
    Mustafa--Oğuzhan--Sosa
    ----------Ba-----------

Alıntı Atakan Uslu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 2 3 1 iyi bence.
    ------Veli---Atiba------
    Mustafa--Oğuzhan--Sosa
    ----------Ba-----------
    bence

----Oğuzhan--Atiba--------
    Gökhan---Sosa----Mustafa
    ---------Demba BA--------

Canbolat ağabey,

Ben Bilic'in Veli'den vazgeçeceğini sanmıyorum.
    Orta saha şu şekilde olacaktır tahminimce ;

------------Atiba----Veli

---Mustafa-----Oğuzhan-----Sosa

Zaten Olcay'ı her maç 60 ' da oyundan alarak keseceğinin sinyalini veriyor hoca.
    Bence şu an için olması gereken de bu.

Futbolun güzel tarafı da bu . Senin kuvvetli olduğun, rakibinin eksik olduğu noktaları bulup değerlendirebilmek . Bunu bizim eksiklerimiz üzerinden bolca yapacaklar bu sene . Umarım küçük gibi görünen eksikler bir çuval inciri berbat etmez.

Alıntı Tufan Tokadci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Canbolat ağabey,

Ben Bilic'in Veli'den vazgeçeceğini sanmıyorum.
    Orta saha şu şekilde olacaktır tahminimce ;

------------Atiba----Veli

---Mustafa-----Oğuzhan-----Sosa

Zaten Olcay'ı her maç 60 ' da oyundan alarak keseceğinin sinyalini veriyor hoca.
    Bence şu an için olması gereken de bu.
    Biliç olcayı keser mi bilmiyorum, adam sürekli ilk 11de, ama evet, olması gereken bu.