Konu: Transferler yanlışları örtmez

Transferler yanlışları örtmez

Beşiktaş’ta tuhaf bir dağınıklık var. Tuhaf diyorum, çünkü zaman sorunlara çare getirmiyor. Olabilir, her kulüp yönetsel, finansal, teknik sorunlar yaşayabilir. Ama sorunlar iyice gözle görülür hale geldiğinde teşhisi koyar ve tedaviye başlarsınız. Sorunların süreğen hale gelmesinin önüne geçersiniz. Yeni bir bakış açısı, yeni bir model, yeni bir yönetsel tutum benimsersiniz. Bunlar bir türlü gerçekleşmiyor Beşiktaş’ta.

Geçen sezonun 2. yarısı boyunca sadece Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılım hedefi üzerine yazdım. Çünkü mali açıdan güçlenmek için Beşiktaş’ın önünde büyük bir fırsat vardı ve sözünü ettiğim dağınıklık yüzünden bu fırsatın kaçırılacağından korkuyordum. Dağınıklık sadece teknik heyetten ya da futbolcu topluluğundan ya da futbol şubesinin yönetiliş biçiminden ya da bazı yönetsel çatışmalardan kaynaklansa, bir şekilde halledilirdi. Olmadı, fırsat kaçtı. Çünkü yapısal bir dağınıklık vardı ortada.

Aynı kaygıyla, sezon biter bitmez, belli konulardaki eleştiri ve uyarılarıma başladım. Her hafta neredeyse aynı şeyleri yazmaktan yoruldum, sabırla doğru adımların atılmasını bekledim. Yönetimin stada ve stat üzerinden yürütülen iletişime aşırı konsantre olmasının yanlışlığını vurguladım. Çokbaşlılığın, çoksesliliğin, demeç ve rivayet kirliliğinin Beşiktaş’a zarar verdiğini belirttim. Sezon planlaması konusunda hiçbir olumlu işaret yoktu. Yanlıştan dönülebileceğini, hala yeterli zaman olduğunu yazdım.

Şimdi Önder Özen’in istifası da bu tabloyu tamamladı. Özen “spekülasyon konusu yapılmasın” demiş. Öyle bir niyetim yok. İşin doğruluğu yanlışlığında, Özen’in başarısı başarısızlığında da değilim. Bu gelişmeyi de Beşiktaş’taki yapısal dağınıklığın, temel sorunun bir yansıması olarak görüyorum. Teşhis konmadıkça tedavi de olanaksız.

Beşiktaş Demba Ba ve benzeri transferlerle zirveyi zorlayabilir, teknik heyet çok başarılı bir sezon performansı yakalayabilir, stadın tamamlanmasıyla her şeyin çehresi değişebilir. Böyle olmasını da isterim. Ama öyle olsa bile, bu doğrulara yanlış yoldan ulaşıldığı gerçeği değişmez. Uzun vadeli düşünmek ve profesyonellik Seba’nın ayrılışından bu yana kulübün kapısından içeri girmemişti. Korkarım ki gireceği de yok. Başarıyı getiren temel unsurları nicedir unutmuş görünüyoruz. Gün gelip yeniden doğru bakışa kavuşmak dileğiyle.

Star / 17 Temmuz Perşembe

http://haber.stargazete.com/yazar/tr...ez/yazi-912590

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Alaattin Çam tarafından (17 Temmuz 2014 Saat 09:44 ) değiştirilmiştir.

Beşiktaşta dağınıklık var gibi duruyor ama bence ortada abartılıcak kadar bir dağınıklık yok. Ben anlamıyorum insanlar bu yönetime neden zaman vermiyor. Bazı sorunlar vardır anında çözülmez. Alışmışsınız her işin parayla çözülmesine, paranın günü kurtarmasına ama artık işler değişecek bu klüpte. Beşiktaş başkanı biraz rahat bırakılmalı adamın ensesinde hükümet stadla tehdit ediyor bi yandan klüp işlerini yapmaya çalışıyor. Çıkan tapelerde adamın ne kadar zor durumda olduğunu hepimiz gördük böle tehditkar bir ortamda taraftarın başkanına sahip çıkması gerekir. Geçen sene takım başarısızdı bunu herkes kabul ediyor ama şartlara iyi dayandı zorluklarla iyi savaşan bir takımımız vardı. Çocuklarda yürek vardı. Bu senede bu gelenek devam edicek. Kaç sene sonra Beşiktaşlının gönlüne giren bir hoca geldi. Almanyanın şampiyon olmasını sağlayan sistem geldi. Kişiler önemli değil. Biz Önder hocayı gördük evet iyidi ama daha iyisini bulabiliriz. Demba ba geldi yaşı 29 tam futbolcu yaşı. Yıllar sonra aradığımız forvet diyor taraftar belkide haklılar. Transferde hata yapmamaya çalışan bir yönetim var karşımızda bunun yanında genç gelecek vadeden futbolcularımız var yatrırım yapılıyor. Türkiyede ne zaman gördünüz gidip belçikadan (modern futbolcu fabrıkası) brezilyadan klüp satın alan yatırım yapan klüp. Mantalite önemli. Yaptığınız her iş doğru olmayabilir ama 3 yanlış bi Doğruyu götürmuyo hayatta. Üstelik bu iğrenç renki yozlaşmış basına rağmen bunca yükün altına giren yönetimi, oturduğu yerden yazı yazan naralar atan hadisizlerin eleştirmesi kadar acı verici bir durum yoktur. Beşiktaşa katkı sağlamak isteyen gider fikirlerini Beşiktaş klübüyle paylaşır. Fiko açık açık söledi siz çağırın ben gelirim dedi. Varsa elle tutulur çözümlerin o zaman konuşacaksın. Eleştiri Fehmi Besler gibi çözümüyle yapılır. Klavye başında sanki 10 yıldır yöneticilik görmüş yönetimde doğru yapılmış bişey görmüşte neden bu kadar eleştiriyo demesinler. Adama sorarlar 10 sene ona nası sabrettin diye. Yada düşünürler neden yönetimi bu şekilde eleştiriyosun işinemi gelmiyo diye.

Alıntı Alican Öztürk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beşiktaşta dağınıklık var gibi duruyor ama bence ortada abartılıcak kadar bir dağınıklık yok. Ben anlamıyorum insanlar bu yönetime neden zaman vermiyor. Bazı sorunlar vardır anında çözülmez. Alışmışsınız her işin parayla çözülmesine, paranın günü kurtarmasına ama artık işler değişecek bu klüpte. Beşiktaş başkanı biraz rahat bırakılmalı adamın ensesinde hükümet stadla tehdit ediyor bi yandan klüp işlerini yapmaya çalışıyor. Çıkan tapelerde adamın ne kadar zor durumda olduğunu hepimiz gördük böle tehditkar bir ortamda taraftarın başkanına sahip çıkması gerekir. Geçen sene takım başarısızdı bunu herkes kabul ediyor ama şartlara iyi dayandı zorluklarla iyi savaşan bir takımımız vardı. Çocuklarda yürek vardı. Bu senede bu gelenek devam edicek. Kaç sene sonra Beşiktaşlının gönlüne giren bir hoca geldi. Almanyanın şampiyon olmasını sağlayan sistem geldi. Kişiler önemli değil. Biz Önder hocayı gördük evet iyidi ama daha iyisini bulabiliriz. Demba ba geldi yaşı 29 tam futbolcu yaşı. Yıllar sonra aradığımız forvet diyor taraftar belkide haklılar. Transferde hata yapmamaya çalışan bir yönetim var karşımızda bunun yanında genç gelecek vadeden futbolcularımız var yatrırım yapılıyor. Türkiyede ne zaman gördünüz gidip belçikadan (modern futbolcu fabrıkası) brezilyadan klüp satın alan yatırım yapan klüp. Mantalite önemli. Yaptığınız her iş doğru olmayabilir ama 3 yanlış bi Doğruyu götürmuyo hayatta. Üstelik bu iğrenç renki yozlaşmış basına rağmen bunca yükün altına giren yönetimi, oturduğu yerden yazı yazan naralar atan hadisizlerin eleştirmesi kadar acı verici bir durum yoktur. Beşiktaşa katkı sağlamak isteyen gider fikirlerini Beşiktaş klübüyle paylaşır. Fiko açık açık söledi siz çağırın ben gelirim dedi. Varsa elle tutulur çözümlerin o zaman konuşacaksın. Eleştiri Fehmi Besler gibi çözümüyle yapılır. Klavye başında sanki 10 yıldır yöneticilik görmüş yönetimde doğru yapılmış bişey görmüşte neden bu kadar eleştiriyo demesinler. Adama sorarlar 10 sene ona nası sabrettin diye. Yada düşünürler neden yönetimi bu şekilde eleştiriyosun işinemi gelmiyo diye.
    Kart1903 = fiyasko! e-bilet uğruna daha 1 sene dolmadan tarihe karıştı. (Kart1903 olmadan hiçbirşey yapılamayacaktı hani?)
    2013-2014 kombineleri = kart1903, bjk bonus card sahibi değilsen kombine alamazdın. Herkes klübe hem katkı sağlamak hem kombine almak adına kart1903'e yüklendi. geçtiğimiz sezonun kombinesini alana yeni stadyumda öncelik tanınacak ve indirimli olacaktı.(hani nerde bu vaadler?) ayrıca geçtiğimiz sezon kasımpaşa stadında biletli seyirci olmayacaktı.(seyircili 1 maç oynandı)
    Stadyum = "Ağustosta bitecek, Ağustosta bitecek" diyerek millete açık açık yalan söyledi. bu stadın yüzünü bu senede göremeyeceğiz buraya yazıyorum.
    Transferler = Haftaya netleşir! Quaresma top oynamadan 6 ay para aldı. Ronaldinho mevzusuyla zaten elaleme rezil olduk!... İstenilen oyuncuları başka klüpler kaptı. Önder Özen projesi çöktü Beşiktaş'ın koca bir senesi boşa gitti! Önümüzdeki sezona da hasar verdi.
    Taraftar hususu = çArşı'nın adını dahi ağzına almayarak stadyum uğruna taraftarına sırtını döndü. "Benim dediğim olur" anlayışıyla taraftarlara gözdağı verdi. Beşiktaşlılık ruhuna ve onuruna aykırı davranarak taraftarına dava açabilecek seviyeye kadar geldi!... Stadda joplarla taraftar dövdürüldü!... Kapalı tribün fiyatları son sezon 2 katı artırıldı...
    Kanarya Severler = Sezonun neredeyse yarısını seyirci yasağı yiyen bir takımın yöneticileri çıkıp "fenerbahçe şampiyonluğunu taraftarıyla kutlasın" diyerek küme düşmeme mücadelesi veren rizesporun resmen aşağılanması büyük bir rezalet!...
    Borçlar = Borçların %25'inin ödendiği belirtilmişti, mali kongrede anlaşıldı ki yalnızca %15'i ödenmiş.
    Göreve geldiğindeki borç: 585 milyon lira
    Şuandaki borç: 489 milyon lira
    Sporcular= Toroman ve Sezer kadrodışı bırakıldı. (buna bir laf yok) ama kiralık oyuncusu derbi maçından sonra gece klübüne gidip silahla yaralanıyor ve hiçbirşey yapılmadı!. (Oyuncular arasında adalet nerde?)
    Alt Branşlar= Hentbol şubesi haricinde başarılı branşımız yok.. 2013-2014 sezonu branşların sezon sonu durumu;
    Erkek Basketbol Takımı: ligi 5. bitirdi
    Bayan Basketbol takımı: ligi 7. bitirdi
    Bayan Voleybol Takımı: ligi 7. bitirdi
    Erkek Voleybol Takımı: Göreve gelir gelmez bu branş kapatıldı, büyük tepkiler sonucu devam edildi. takım geçtiğimiz sezon 2. ligden 1. lige yükseldi.
    Diğer branşlar malumunuz...
    Erkek basketbol takımı 3 kupayla kapatılan muhteşem sezonun ardından dağıtıldı. "Feda" uğruna takıma vasıfsız oyuncular alındı, ilk kez katıldığımız Euroleague'de yalnızca gruplardan çıkabildik.
    Tuğrul Yenidoğan= Üstteki başlıklardan en mide bulandıranı... Güya hesap sormaya gelmişti. Bu adamdan neden çekiniyor? Öyle istenilen yere gelmesine gerek yok çıksın kongrede taraftara falan sallamayı bıraksın bunu açıklasın!...
    Siyaset = Kulüp resmen stad uğruna siyasetçilerin emellerini planladıkları podyum alanına döndü. "Kulüp siyaset alanı değildir" deyip ardından İsmail cevahir denen adamın alttaki pankartı mabedimize asılmasına nasıl müsade edilmiştir? Bu adam Beşiktaşlıların adına rteden yana olduğunu söyleme cürretini nerden almıştır? bu adam kulüpten neden ihraç edilmemiştir? Herhangi bir uyarı herhangi bir ceza neden verilmemiştir?

BJK TV =
    tek kelimeyle RE-ZA-LET!..

Kusura bakma Alican "yaptıkları yapacaklarının teminatıdır"... hani diyorlar ya yalancıdan başbakan olmaz diye, bende yalancıdan Beşiktaş başkanı olmaz diyorum...
    Hakan abi bu arada bu söz söylemek istediklerinin özeti :Beşiktaş başkanlık makamında Fikret Orman gibi biri varsa burada suçlu o değil Beşiktaş camiasıdır.

Alıntı ensar duskun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kart1903 = fiyasko! E-bilet uğruna daha 1 sene dolmadan tarihe karıştı. (kart1903 olmadan hiçbirşey yapılamayacaktı hani?)
    2013-2014 kombineleri = kart1903, bjk bonus card sahibi değilsen kombine alamazdın. Herkes klübe hem katkı sağlamak hem kombine almak adına kart1903'e yüklendi. Geçtiğimiz sezonun kombinesini alana yeni stadyumda öncelik tanınacak ve indirimli olacaktı.(hani nerde bu vaadler?) ayrıca geçtiğimiz sezon kasımpaşa stadında biletli seyirci olmayacaktı.(seyircili 1 maç oynandı)
    stadyum = "ağustosta bitecek, ağustosta bitecek" diyerek millete açık açık yalan söyledi. Bu stadın yüzünü bu senede göremeyeceğiz buraya yazıyorum.
    transferler = haftaya netleşir! Quaresma top oynamadan 6 ay para aldı. Ronaldinho mevzusuyla zaten elaleme rezil olduk!... Istenilen oyuncuları başka klüpler kaptı. önder özen projesi çöktü beşiktaş'ın koca bir senesi boşa gitti! önümüzdeki sezona da hasar verdi.
    taraftar hususu = çarşı'nın adını dahi ağzına almayarak stadyum uğruna taraftarına sırtını döndü. "benim dediğim olur" anlayışıyla taraftarlara gözdağı verdi. Beşiktaşlılık ruhuna ve onuruna aykırı davranarak taraftarına dava açabilecek seviyeye kadar geldi!... Stadda joplarla taraftar dövdürüldü!... Kapalı tribün fiyatları son sezon 2 katı artırıldı...
    kanarya severler = sezonun neredeyse yarısını seyirci yasağı yiyen bir takımın yöneticileri çıkıp "fenerbahçe şampiyonluğunu taraftarıyla kutlasın" diyerek küme düşmeme mücadelesi veren rizesporun resmen aşağılanması büyük bir rezalet!...
    borçlar = borçların %25'inin ödendiği belirtilmişti, mali kongrede anlaşıldı ki yalnızca %15'i ödenmiş.
    Göreve geldiğindeki borç: 585 milyon lira
    şuandaki borç: 489 milyon lira
    sporcular= toroman ve sezer kadrodışı bırakıldı. (buna bir laf yok) ama kiralık oyuncusu derbi maçından sonra gece klübüne gidip silahla yaralanıyor ve hiçbirşey yapılmadı!. (oyuncular arasında adalet nerde?)
    alt branşlar= hentbol şubesi haricinde başarılı branşımız yok.. 2013-2014 sezonu branşların sezon sonu durumu;
    erkek basketbol takımı: Ligi 5. Bitirdi
    bayan basketbol takımı: Ligi 7. Bitirdi
    bayan voleybol takımı: Ligi 7. Bitirdi
    erkek voleybol takımı: Göreve gelir gelmez bu branş kapatıldı, büyük tepkiler sonucu devam edildi. Takım geçtiğimiz sezon 2. Ligden 1. Lige yükseldi.
    Diğer branşlar malumunuz...
    Erkek basketbol takımı 3 kupayla kapatılan muhteşem sezonun ardından dağıtıldı. "feda" uğruna takıma vasıfsız oyuncular alındı, ilk kez katıldığımız euroleague'de yalnızca gruplardan çıkabildik.
    tuğrul yenidoğan= üstteki başlıklardan en mide bulandıranı... Güya hesap sormaya gelmişti. Bu adamdan neden çekiniyor? öyle istenilen yere gelmesine gerek yok çıksın kongrede taraftara falan sallamayı bıraksın bunu açıklasın!...
    siyaset = kulüp resmen stad uğruna siyasetçilerin emellerini planladıkları podyum alanına döndü. "kulüp siyaset alanı değildir" deyip ardından ismail cevahir denen adamın alttaki pankartı mabedimize asılmasına nasıl müsade edilmiştir? Bu adam beşiktaşlıların adına rteden yana olduğunu söyleme cürretini nerden almıştır? Bu adam kulüpten neden ihraç edilmemiştir? Herhangi bir uyarı herhangi bir ceza neden verilmemiştir?

bjk tv =
    tek kelimeyle re-za-let!..

kusura bakma alican "yaptıkları yapacaklarının teminatıdır"... Hani diyorlar ya yalancıdan başbakan olmaz diye, bende yalancıdan beşiktaş başkanı olmaz diyorum...
    hakan abi bu arada bu söz söylemek istediklerinin özeti :beşiktaş başkanlık makamında fikret orman gibi biri varsa burada suçlu o değil beşiktaş camiasıdır.

adam sonuna kadar herşeyi doğru yazmiş quaresma,guti hiç bişey yapmadi deyip adamdan 3 kere indirim istersen sen bi halt bilmiyosun demektir.fikret orman değil başkan dernek yöneticisi bile olmaz.adamin derdi kari,kiz.nikah şaidi oldugu osman kaynarcanin eşiyle yakalanmadimi bu adam???batmiş olan fi-yapi için uğraşildigini hala kimse anlamiyor ya

aslında transferler yanlışı iyice gözümüze sokuyor ama anlamak istemeyen anlamıyor.
    mesela demba ba'nın sözleşmesi.
    büyük topçular ancak böyle transfer edilir ama f.o. bunu yeni anladı.
    inşallah artık futbolcuların maaşını ağzına sakız etmez.