-Beni seviyor musun?

- Eee (kem ve km)
- Bi dakika bak yle yapalm. Beikta seviyor musun?
- Evet.
- Bak bunu rahatlkla sylyorsun. Bize gelince mi tutuluyor dilin?
-

Adna sevgili denen zat- muhtereme seni seviyorum deme antrenmanlar yaparken bnyeye yklenen kondsyonun adsn anl Beikta. Tribnde izdiimiz o frlama portreden eser kalmayan bir arballk iinde yrein sevdiine bile az dolusu bir seviyorum diyemezken sana olan akmz Fizana duyurabiliyorsak elbette var sebebi. Sevgili tarafndan bile kskanlan oluyorsan bu benim deil, senin eserin. steyen istediini desin bana ve kimse aksini iddia etmesin. nk ben sevmeyi senden rendim.

lk sevdalar farkldr, kolayca unutulmaz. Genellikle mahallenin haval kzn seversin ocuk aklnla. O kz san okar, yzn sever ve srtn svazlar. Ama seni ocuk grr hep. ocuk duyguna bakmaz da ocuk yana bakar. Onu grdn anda kalbinin ne kadar hzla arptn lmez de bcr boyunu ler. Sana hep scack glmseyileri vardr. Sen bunu hep yrek arpnts sanrsn. yle sanmak istersin. Hayal kurmak ve de kurduun hayale inanmak. nanrsn, umutlanrsn. Ta ki o kzn kolunda yalan, dolan ve katakulli eseri bulunan, edebi hi takmayan hatta yukardan bakan, ama srf kza irin gzkmek iin yapmack sevgi gsterilerinde bulunan o lavuu grene kadar

Oysa rivayete gre (ben hatrlamyorum o gnleri) daha 3-4 yalarmda dilime bir Metin-Ali-Feyyaz bestesiyle dmsn sen ey erefli Beikta. stelik ne boyumu lmsn, ne ocuksu sevdamla dalga gemisin. Beni o bacak kadar boyumla seni sevebilmeye koulsuz artsz kabul etmisin. Sonra -mi'ten -di'ye geince sana dair hatralarm, yani kendim ve kendiliimden hatrlamaya balaynca sana dair anlarm, elele byttk biz bu sevday. stelik harbi sevdayd. Sadece beyaz yoktu, en koyusundan siyah da vard iinde. Sadece sevgilim deyiler yoktu, acnn dibini de yaattn bana. Daha 12 yandayken imek istedim ben Halilagicin o zalim geri pasnda. Dahas var. Meyhanem oldu Valeranga. Kah Takoz Recepti arkadam, kah lhan, kah Nouma. Hani o akrkeyf olunan gecelerin sonunda ille de srtn svazlayan biri kar ya Sen yenilsen de bize senin erefini, duruunu reten eref Bey, Baba Hakk, Sleyman Seba Tribnde Optik Bakan, Pembe Hasan, Koko Cavit, Cce Ayhan, Hacbaba Sana iilen gecelerin sonunda teselli iin bizimle de bir duble att ve srtmz svazlarken onlar hatrlatt bize hep, omzunda o beyaz havlusu ve sesinde o babacan tonla meyhaneci baba.

stelik o mahallenin gzel ablas gibi saa sola mavi boncuk da datmyordun sen. Krtarak deil, dmdz ve ba dik yryordun. Ayak seslerinden belliydi her nereye olursa olsun geliin ve omzunda siyah palto, zerinde beyaz atkyla sen yreklerimizi titretiyordun. Senin yannda yapmack sevgilerden de, abla kovalayan lavuklardan da hi grmedim ben. Sen yle marur durdun ve ben sana tutuldum. Sen sadece var oldun, ben sana ak oldum.

Sen bir kez bile seni sevip sevmediimi sorgulamadn. nk cevabn biliyordun. Ben binlerce kez seni sevdiimi haykrdm cmle cihana. Daha ok bil ve daha ok sevil istiyordum. Yarn uyandmda, bu gece braktm iyi geceler pcnn efkati olsun istiyordum armanda. Seni her geen gn daha ok sevmek iin yakyordum balatalar. Layk olmalydm sana. Bu yzden kimse byle sevilmemeliydi ve kimse yle kolay kolay duyamamalyd tarafmdan sevildiini, senden baka.
El dememi bir sevdann ses demi, yrek demi, emek demi iki bekisiydik. Benim dnyam sendin. Dnya dedikleri ise bir mahalleydi yannda olsa olsa. Beikta semtinde herkes bilirdi bizim sana ne derece tutkun olduumuzu. Fakat bu kadar severken dahi sadece kendimize saklayamadk ve saklayamazdk seni. Paylamalydk, paylatka bymeliydilk. eref Beyin, Mehmet amilin, Fetgerinin karsna geip Allahn emri peygamberin kavli muhabbeti yapacak kadar cesur deildik. Defalarca ayna nnde prova ettik. Daha iin tiyatrosunda korkudan, heyecandan ve karmzda duran heybetin siluetinden altmza ettik. Baktk ki byle olmayacak bu i, biz de ak bizden baka kimsenin anlayamayaca ifrelerle ifade ettik. Adna beste dedik, deplasman dedik, orba dedik. Sevdamzdan tr hi ba emedik. Gizliyattan ziyade harbiyattan yanaydk. Edebiyatta deil, biz seni ecelde ve hayatta sevdik. Bulumalarmz akmz gibi aikard. Randevu saatlerimiz amazd hi. Gndodu idi kavuma saati. Kavutuumuz yer cennetti. Bize sadece nn deil, senin ayak bastn her yer mabetti. Genlii mahvoldu diye bana dudak bkenlere acrm esas. Mahvolduysa da o genlik, senin akn mahvetti.

Hasetinden atlyordu senden baka ne varsa. Gnlerce a ve susuz kalyordu insanlar icabnda. Ama bir saniye dahi olsa sensiz kalmak feci koyuyordu. Bunu ve bizi kimse anlayamyordu. Aramza trl trl engel koydular, atk. Senin iin dayak yedik, it kopukla dalatk. Sanma ki bir an olsun korktuk ve katk. Sen bizimle olduka kaybedecek hibireyimiz yoktu. Bu yzden severken snrlar atk. Her defasnda bizler de bylesine sevebildiimize atk. unu bil ki koca nar, biz sokakta yrrken bile Ahmet, Mehmet, Hasan, Hseyin, Doruk deil, Beiktatk.

Biz seni eref bildik, namus bildik. Sevdan yemin bildik. Direnilerek, savalarak ve mcadeleyle kazanlan bir akn sonunda gelinin alnndan percesine kutsal bildik. imdi seni itin akaln azna yem etmeyiz. Adn mahalle kahvelerinde dedikodu znesi diye belletmeyiz. Tm dnya alem ktlesin seni varsn. Biz senin koynunda uyuduumuz her gece, bir sonraki geceye kavumak iin lmeyiz.

Elalemin az torba deil ki bzesin. Sana kara alan erefinle dzesin. Tamam, ilk bata kzdm ben de. Leke geldi sandm, aykamadm mevzuya. Ama hangi leke cesaret edebilirdi ki sana bulamaya? Srf bir takm karlar ve dolambalar uruna senin adna drlmeye allan glgeler varsa da serinletici diye bilinen glgeleri yakmaya gidiyoruz inadna. Adalet nnde suludur Beikta diyorlar. Yer miyim ulan ben, iler mi bu bana? Bu dnyada yok ki adalet. Amerikada bir veledin su pskrtt silah, Filistinde bir bedenin katili oluyorsa hangi dnyadan ve hangi adaletten bahsediyorsunuz Allah akna?

Byle karmak ortamlarda sylemeyi ok sevdiimiz bir sz vardr ya hani. Herkes kendi kapsnn nn sprsn. derler, sprmyorum ulan ben. Elimde fara da var, sprge de ama bulamyorum bizim kapnn nnde bir p tanesi ve bir toplu ine ba kadar leke bile. Benim yerim, meskenim Topuk Yaylas deil. Aksi bir durumda, ortaya kan herhangi bir foyada topuklamak gibi bir gayretim de yok abam da. Alnm ak, bam dik. Bulamazsnz en ufak bir kara, beyazn yanndaki rengimizden baka. Yerin yedi kat dibinden ar- alya kadar aramas da denemesi de bedava. Neyin kafasn yayor ve neyin cakasn yapyorsunuz ulan? Beiktan adn katakulliyle anmak iin dn de bugn de yarn da sekiz tane cier, on okka John Benjamin Toshack lazm adama.

Lanet olsun dnyaya yeni gelen ocuklara braktnz u dnyaya. Lanet olsun bu dnyay terk ettiiniz dzene. karnza, menfaatinize, gsteriinize, aslan ssl psl afiinize lanet olsun. Futbolu mahalle arasnda iki ta ve bir meinden ibaret grenler biziz. Rant kaps, kurt sofras haline getirenlerin yeri ve rengi baka. Bakas iin vuslat ve rya, bizim iin tenekedir sizin dzeninizdeki her kupa. Beiktata kaptanlk pazubandn takm, hoca olarak kulbesinde volta atm Tayfura, Sebann yeeni Tayfura yklenip karanlk sorgu odalarnda basyorsunuz ya sorular ard ardna, benim sadece u soruma cevap verin. Sizin yaratmaya altnz ve imdi de erk iin kurban aradnz bu dzene kahrolsun endstriyel futbol diyerek kar kan var m bizden baka? Bizim o derdi tasay unutturan ve sevgiliyle buluturan romantik oyunumuzu bu hale siz getirdiniz. Aksini ispat edene benden bir hipodrom, bir de eref iin feragat edilmi kupa. Hadi beni de aln teknik takibe. Dava srecini etkilemeye teebbsten tam dn Adal Bakan ve Tayfur Hoca iin tutuklama kararnn kt saatte aln gtrn beni de. Sonra kkken ak olduumu sandm o mahalle kznn yanndaki eleman buyursun bu ate flemeyle snmez diye ve ben de gleyim kaba etimle.

Sen aldrma Beikta, biz bunu da atlatrz. Bir gn birinden darbe alacaksa bu dzen, emin ol ki suratna tokad biz patlatrz: Kim ne derse desin, benim Beiktamsn sen. Kimsenin ne ettiiyle ne etmediiyle lekelenecek trden deilsin. Sen erefin uruna feda dediisin. Sen benim ilk aln terim, sen benim ilk helal ikim, sen benim ilk ve sonsuz sevdam, sen benim mecburiyetimsin. Sen bana bu saatte ilan- ak ettirecek tek kuvvetsin. akaln kol gezdii yerde kartaln, erefsizliklerin karsnda erefin ta kendisisin. Senin ne tarlan yeerdi ne budayn baakland. Sen bizim ak tohumlarn braktmz tarlasn. Sen bizim yediimiz helal ekmein iindeki budaydan tesine gemezsin. Sen deplasman yoluna karken validenin gazete kadna sard ekmek kadar helal, o ekmei kazanan aln teri kadar ereflisin. Alem sana eilsin, seni sevmeyen lsn.

Yaz da, gece de ie de bitti. Bir sarho bile sana bunlar yazabiliyorsa dn, temiz bir cierden ne szler yazlr sana. Ama ok iiyorsam sebebi var anlasana. Ben her itiimde senin erefine iiyorum. ie bitiyor, ben bitiyorum, erefine yetiemiyorum.

Yaasn anl erefli Beikta.
Yaasn ey sevgilim Beikta.
Gzlerim doldu alyorum lan Beikta.
Aslolan ereftir, erefin ta kendisi sapna kadar Beikta!

Eyvallah

2011-Doruk Ko