Duyuru

??k?ş
Hen?z duyuru yok

Aslolan ?ereftir, ?eref de Be?ikta?

??k?ş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

Aslolan ?ereftir, ?eref de Be?ikta?

-Beni seviyor musun?

- Eee? (kem ve k?m)
    - Bi dakika bak ??yle yapal?m. Be?ikta??? seviyor musun?
    - Evet.
    - Bak bunu rahatl?kla s?yl?yorsun. Bize gelince mi tutuluyor dilin?
    - ?

Ad?na sevgili denen zat-? muhtereme seni seviyorum deme antrenmanlar? yaparken b?nyeye y?klenen kond?syonun ad?s?n ?anl? Be?ikta?. Trib?nde ?izdi?imiz o f?rlama portreden eser kalmayan bir a??rba?l?l?k i?inde y?re?in sevdi?ine bile a??z dolusu bir ?seviyorum? diyemezken sana olan a?k?m?z? Fizan?a duyurabiliyorsak elbette var sebebi. Sevgili taraf?ndan bile ?k?skan?lan? oluyorsan bu benim de?il, senin eserin. ?steyen istedi?ini desin bana ve kimse aksini iddia etmesin. ??nk? ben sevmeyi senden ??rendim.

?lk sevdalar farkl?d?r, kolayca unutulmaz. Genellikle mahallenin haval? k?z?n? seversin ?ocuk akl?nla. O k?z sa??n? ok?ar, y?z?n? sever ve s?rt?n? s?vazlar. Ama seni ?ocuk g?r?r hep. ?ocuk duyguna bakmaz da ?ocuk ya??na bakar. Onu g?rd???n anda kalbinin ne kadar h?zla ?arpt???n? ?l?mez de b?c?r boyunu ?l?er. Sana hep s?cac?k g?l?mseyi?leri vard?r. Sen bunu hep y?rek ?arp?nt?s? san?rs?n. ?yle sanmak istersin. Hayal kurmak ve de kurdu?un hayale inanmak. ?nan?rs?n, umutlan?rs?n. Ta ki o k?z?n kolunda yalan, dolan ve katakulli eseri bulunan, edebi hi? takmayan hatta yukar?dan bakan, ama s?rf k?za ?irin g?z?kmek i?in yapmac?k sevgi g?sterilerinde bulunan o ?lavu?u? g?rene kadar?

Oysa rivayete g?re (ben hat?rlam?yorum o g?nleri) daha 3-4 ya?lar?mda dilime bir Metin-Ali-Feyyaz bestesiyle d??m??s?n sen ey ?erefli Be?ikta?. ?stelik ne boyumu ?l?m??s?n, ne ?ocuksu sevdamla dalga ge?mi?sin. Beni o bacak kadar boyumla seni sevebilmeye ko?ulsuz ?arts?z kabul etmi?sin. Sonra -mi?'ten -di'ye ge?ince sana dair hat?ralar?m, yani kendim ve kendili?imden hat?rlamaya ba?lay?nca sana dair an?lar?m?, elele b?y?tt?k biz bu sevday?. ?stelik harbi sevdayd?. Sadece beyaz? yoktu, en koyusundan siyah? da vard? i?inde. Sadece sevgilim deyi?ler yoktu, ac?n?n dibini de ya?att?n bana. Daha 12 ya??ndayken i?mek istedim ben Halilagic?in o zalim geri pas?nda. Dahas? var. Meyhanem oldu Valeranga. Kah Takoz Recep?ti arkada??m, kah ?lhan, kah Nouma. Hani o ?ak?rkeyf olunan gecelerin sonunda ille de s?rt?n? s?vazlayan biri ??kar ya? Sen yenilsen de bize senin ?erefini, duru?unu ??reten ?eref Bey, Baba Hakk?, S?leyman Seba? Trib?nde Optik Ba?kan, Pembe Hasan, Koko Cavit, C?ce Ayhan, Hac?baba? Sana i?ilen gecelerin sonunda teselli i?in bizimle de bir duble att? ve s?rt?m?z? s?vazlarken onlar? hat?rlatt? bize hep, omzunda o beyaz havlusu ve sesinde o babacan tonla meyhaneci baba.

?stelik o mahallenin g?zel ablas? gibi sa?a sola mavi boncuk da da??tm?yordun sen. K?r?tarak de?il, d?md?z ve ba?? dik y?r?yordun. Ayak seslerinden belliydi her nereye olursa olsun geli?in ve omzunda siyah palto, ?zerinde beyaz atk?yla sen y?reklerimizi titretiyordun. Senin yan?nda yapmac?k sevgilerden de, abla kovalayan lavuklardan da hi? g?rmedim ben. Sen ?yle ma?rur durdun ve ben sana tutuldum. Sen sadece var oldun, ben sana a??k oldum.

Sen bir kez bile seni sevip sevmedi?imi sorgulamad?n. ??nk? cevab?n? biliyordun. Ben binlerce kez seni sevdi?imi hayk?rd?m c?mle cihana. Daha ?ok bil ve daha ?ok sevil istiyordum. Yar?n uyand???mda, bu gece b?rakt???m iyi geceler ?p?c???n?n ?efkati olsun istiyordum armanda. Seni her ge?en g?n daha ?ok sevmek i?in yak?yordum balatalar?. Lay?k olmal?yd?m sana. Bu y?zden kimse b?yle sevilmemeliydi ve kimse ?yle kolay kolay duyamamal?yd? taraf?mdan sevildi?ini, senden ba?ka.
    El de?memi? bir sevdan?n ses de?mi?, y?rek de?mi?, emek de?mi? iki bek?isiydik. Benim d?nyam sendin. D?nya dedikleri ise bir mahalleydi yan?nda olsa olsa. Be?ikta? semtinde herkes bilirdi bizim sana ne derece tutkun oldu?umuzu. Fakat bu kadar severken dahi sadece kendimize saklayamad?k ve saklayamazd?k seni. Payla?mal?yd?k, payla?t?k?a b?y?meliydilk. ?eref Bey?in, Mehmet ?amil?in, Fetgeri?nin kar??s?na ge?ip Allah??n emri peygamberin kavli muhabbeti yapacak kadar cesur de?ildik. Defalarca ayna ?n?nde prova ettik. Daha i?in tiyatrosunda korkudan, heyecandan ve kar??m?zda duran heybetin siluetinden alt?m?za ettik. Bakt?k ki b?yle olmayacak bu i?, biz de a?k? bizden ba?ka kimsenin anlayamayaca?? ?ifrelerle ifade ettik. Ad?na beste dedik, deplasman dedik, ?orba dedik. Sevdam?zdan ?t?r? hi? ba? e?medik. Gizliyattan ziyade harbiyattan yanayd?k. Edebiyatta de?il, biz seni ecelde ve hayatta sevdik. Bulu?malar?m?z a?k?m?z gibi a?ikard?. Randevu saatlerimiz ?a?mazd? hi?. G?ndo?du idi kavu?ma saati. Kavu?tu?umuz yer cennetti. Bize sadece ?n?n? de?il, senin ayak bast???n her yer mabetti. Gen?li?i mahvoldu diye bana dudak b?kenlere ac?r?m esas. Mahvolduysa da o gen?lik, senin a?k?n mahvetti.

Hasetinden ?atl?yordu senden ba?ka ne varsa. G?nlerce a? ve susuz kal?yordu insanlar icab?nda. Ama bir saniye dahi olsa sensiz kalmak feci koyuyordu. Bunu ve bizi kimse anlayam?yordu. Aram?za t?rl? t?rl? engel koydular, a?t?k. Senin i?in dayak yedik, it kopukla dala?t?k. Sanma ki bir an olsun korktuk ve ka?t?k. Sen bizimle olduk?a kaybedecek hi?bir?eyimiz yoktu. Bu y?zden severken s?n?rlar? a?t?k. Her defas?nda bizler de b?ylesine sevebildi?imize ?a?t?k. ?unu bil ki koca ??nar, biz sokakta y?r?rken bile Ahmet, Mehmet, Hasan, H?seyin, Doruk de?il, Be?ikta??t?k.

Biz seni ?eref bildik, namus bildik. Sevdan? yemin bildik. Direnilerek, sava??larak ve m?cadeleyle kazan?lan bir a?k?n sonunda gelinin aln?ndan ?percesine kutsal bildik. ?imdi seni itin ?akal?n a?z?na yem etmeyiz. Ad?n? mahalle kahvelerinde dedikodu ?znesi diye belletmeyiz. T?m d?nya alem k?t?lesin seni vars?n. Biz senin koynunda uyudu?umuz her gece, bir sonraki geceye kavu?mak i?in ?lmeyiz.

Elalemin a?z? torba de?il ki b?zesin. Sana kara ?alan? ?erefinle d?zesin. Tamam, ilk ba?ta k?zd?m ben de. Leke geldi sand?m, ay?kamad?m mevzuya. Ama hangi leke cesaret edebilirdi ki sana bula?maya? S?rf bir tak?m ??karlar ve dolamba?lar u?runa senin ad?na d???r?lmeye ?al???lan g?lgeler varsa da serinletici diye bilinen g?lgeleri yakmaya gidiyoruz inad?na. Adalet ?n?nde su?ludur Be?ikta? diyorlar. Yer miyim ulan ben, i?ler mi bu bana? Bu d?nyada yok ki adalet. Amerika?da bir veledin su p?sk?rtt??? silah, Filistin?de bir bedenin katili oluyorsa hangi d?nyadan ve hangi adaletten bahsediyorsunuz Allah a?k?na?

B?yle karma??k ortamlarda s?ylemeyi ?ok sevdi?imiz bir s?z vard?r ya hani. ?Herkes kendi kap?s?n?n ?n?n? s?p?rs?n.? derler, s?p?rm?yorum ulan ben. Elimde fara? da var, s?p?rge de ama bulam?yorum bizim kap?n?n ?n?nde bir ??p tanesi ve bir toplu i?ne ba?? kadar leke bile. Benim yerim, meskenim Topuk Yaylas? de?il. Aksi bir durumda, ortaya ??kan herhangi bir foyada topuklamak gibi bir gayretim de yok ?abam da. Aln?m a??k, ba??m dik. Bulamazs?n?z en ufak bir kara, beyaz?n yan?ndaki rengimizden ba?ka. Yerin yedi kat dibinden ar?-? al?ya kadar aramas? da denemesi de bedava. Neyin kafas?n? ya??yor ve neyin cakas?n? yap?yorsunuz ulan? Be?ikta???n ad?n? katakulliyle anmak i?in d?n de bug?n de yar?n da sekiz tane ci?er, on okka John Benjamin Toshack laz?m adama.

Lanet olsun d?nyaya yeni gelen ?ocuklara b?rakt???n?z ?u d?nyaya. Lanet olsun bu d?nyay? terk etti?iniz d?zene. ??kar?n?za, menfaatinize, g?steri?inize, as?lan s?sl? p?sl? afi?inize lanet olsun. Futbolu mahalle aras?nda iki ta? ve bir me?inden ibaret g?renler biziz. Rant kap?s?, kurt sofras? haline getirenlerin yeri ve rengi ba?ka. Ba?kas? i?in vuslat ve r?ya, bizim i?in tenekedir sizin d?zeninizdeki her kupa. Be?ikta??ta kaptanl?k pazuband?n? takm??, hoca olarak kul?besinde volta atm?? Tayfur?a, Seba?n?n ye?eni Tayfur?a y?klenip karanl?k sorgu odalar?nda bas?yorsunuz ya sorular? ard? ard?na, benim sadece ?u soruma cevap verin. Sizin yaratmaya ?al??t???n?z ve ?imdi de erk i?in kurban arad???n?z bu d?zene kahrolsun end?striyel futbol diyerek kar?? ??kan var m? bizden ba?ka? Bizim o derdi tasay? unutturan ve sevgiliyle bulu?turan romantik oyunumuzu bu hale siz getirdiniz. Aksini ispat edene benden bir hipodrom, bir de ?eref i?in feragat edilmi? kupa. Hadi beni de al?n teknik takibe. Dava s?recini etkilemeye te?ebb?sten tam d?n Adal? Ba?kan ve Tayfur Hoca i?in tutuklama karar?n?n ??kt??? saatte al?n g?t?r?n beni de. Sonra k???kken a??k oldu?umu sand???m o mahalle k?z?n?n yan?ndaki eleman buyursun ?bu ate? ?flemeyle s?nmez ? diye ve ben de g?leyim kaba etimle.

Sen ald?rma Be?ikta?, biz bunu da atlat?r?z. Bir g?n birinden darbe alacaksa bu d?zen, emin ol ki surat?na tokad? biz patlat?r?z: Kim ne derse desin, benim Be?ikta??ms?n sen. Kimsenin ne etti?iyle ne etmedi?iyle lekelenecek t?rden de?ilsin. Sen ?eref?in u?runa feda dedi?isin. Sen benim ilk al?n terim, sen benim ilk helal i?kim, sen benim ilk ve sonsuz sevdam, sen benim mecburiyetimsin. Sen bana bu saatte ilan-? a?k ettirecek tek kuvvetsin. ?akal?n kol gezdi?i yerde kartal?n, ?erefsizliklerin kar??s?nda ?erefin ta kendisisin. Senin ne tarlan ye?erdi ne bu?day?n ba?akland?. Sen bizim a?k tohumlar?n? b?rakt???m?z tarlas?n. Sen bizim yedi?imiz helal ekme?in i?indeki bu?daydan ?tesine ge?mezsin. Sen deplasman yoluna ??karken validenin gazete ka??d?na sard??? ekmek kadar helal, o ekme?i kazanan al?n teri kadar ?ereflisin. Alem sana e?ilsin, seni sevmeyen ?ls?n.

Yaz? da, gece de ?i?e de bitti. Bir sarho? bile sana bunlar? yazabiliyorsa d???n, temiz bir ci?erden ne s?zler yaz?l?r sana. Ama ?ok i?iyorsam sebebi var anlasana. Ben her i?ti?imde senin ?erefine i?iyorum. ?i?e bitiyor, ben bitiyorum, ?erefine yeti?emiyorum.

Ya?as?n ?anl? ?erefli Be?ikta?.
    Ya?as?n ey sevgilim Be?ikta?.
    G?zlerim doldu a?l?yorum lan Be?ikta?.
    Aslolan ?eref?tir, ?erefin ta kendisi sap?na kadar Be?ikta?!

Eyvallah?

2011-Doruk Ko?
Hazırlanıyor...
X