O zamanlar stanbulda bu kadar insan yoktu. Sokaklarn admlarla geilebildii ve plaza ne demektir bilinmeyen zamanlard.

Trafik kemekei nedir bilmezdi insanlar. lke ardarda gelen savalarn eiinden km ve yeni domu bir bebek gibi emekleme aamasndayd. Gndelik hayat, hobi denen mereti ilk kez tanyordu insanlar ve futbol malarna dahi son derece k ve gzel geliniyordu.

O zamanlar stanbulda bu kadar stat da yoktu. Tek tribnl Fenerbahe Stad ve eref Stad vard. Gnler geip takm ve ma says arttka statlar ihtiyac karlamaz oldu. Benim sahne alma sram geliyordu artk, bilinmezlerde daha fazla duramazdm. Dodum

Zor ve sancl oldu doumum, tpk her anann evladn doururken ektii o kutsal ac gibi. Planland gibi olmad yeryzne geliim. Gazhane tarafndaki tesislere dokunamadlar. Sonra oray yksek bir ta duvarla kapattlar, artk yeryzne inebilirdim. Hatta stanbulun en gzel yerine konabilirdim. Ayaklarmn altndayd stanbul ve artk Trk futbolunun yeni merkeziydim.

1947 senesinin bir sonbaharnda atm kaplarm cmle cihana ve cihan padiah Beiktaa. Yabanc bir takmla oynuyorlard. Seyirciler hep bir azdan Beikta destekliyordu. O gn benim de her zerrem siyah beyazd. Sanki o gn karar vermitim mrmn sonuna dek Beiktan olmaya. Hele genten bir ocuk vard, Sleyman. lk gol att vakit insanlarn yle bir sevinci vard ki grmeliydiniz. Ben byle mutluluklarn yeni adresiydim.

52 ylyd, adm deitirdiler. Siyasi imi, yle dediler. Yeni adm Mithatpaayd ama insanlar yine de yalnz brakmyorlard beni. Akn akn geliyorlard sevdals olduklar renkleri grmeye. Ben aklar buluturuyordum. Bu yzden herkes beni sevdi. Hatta herkes futbolu benimle sevdi. Artk tm malara neredeyse ev sahiplii yapyordum. stanbulun by de benim kucamda oynad malarn. En byk yldzlar benim amurumla ykand. Kimleri kimleri mutlu ettim, ya da zdm bir bilseniz. Kimleri grdm, kimleri tadm zerimde. Kimler ayak bast harcma keke kelimeler yetse de dkebilsem. Milli malar da dahil olmak zere ne tarihi gnlerin altnda imzam var benim. Belki u vatanda Trk Bayrann santra ncesi en ok dalgaland yerim.

Yllar ilerledike dzen de deiiyordu ve insanlar her yeni dzene ayak uydurmakta ok hzlydlar. smim 73te yeniden eski eklini ald, ona da abucak altlar. Bir de artk her takm malarn burada oynamaya balamt. Derbi malarda da yle bilet snr falan yoktu, isteyen gelebildii kadar geliyordu. O dnemde tm seyircileri tandm yakndan, bana en yakn gelen ilk gzarm Beiktan taraftaryd. En grkemli yerim kapal tribnd, geri hala da yle derler. O kapal tribne hakim olmak iin taraftarlar arasnda bir g gsterisi balad. Beiktallar mangal yrekli ocuklard. Hrriyet, eref, Bahattin, daha niceleri Verdikleri kavga sonucu aldlar kapaly, bir daha kimselere vermemecesine. Artk onlar bana, ben onlara kavumutum.

15 yl hznle getikten sonra 82de ampiyon oldu Beikta. Bu da ok nemliydi elbet ama daha da nemlisi benim bir sevgili bulmamd. O sene Beikta semtinin genleri bir grup kurdular kendi aralarnda. Adn ar esnafndan, gcn aln terinden alsn diye ar koydular adn. Optik vard, Ayhan, Cem, Alen, Cavit, Hacbaba, Hasan, Murat, niceleri Beikta sevgisi gibi byrken ben o kapalnn gbeindeki yakkl ocuk arya kaptrmtm gnlm.

ok gzel gnlerimiz, anlarmz oldu. O 15 senenin tadn karrcasna seri ampiyonluklar gelmeye balad. Gencecik, fidan gibi Beikta ocuklarnn eviydim artk. Efsane kadro olarak tarihe geecek isimler, mayalarnda benim kokumu tadlar hep. O zamann bakan da yukarda bahsettiim Sleyman vard ya, oydu ite. Beikta ok mutlu ettik beraber, Beikta da bizi. Metinin fuleleri, Takozun faulleri, Feyyazn golleri, Ferdinandn estetik almlar, Mutlunun uzun talar, Sergenin frikikleri, Pascaln kapalya komas, lhann kartal kanatlarn amas hi kmad aklmdan. Akmz devam ediyor, akmz bytenlerin says ise artyordu. Milenyum dedikleri bir a kapda bizi beklerken trilyoner dedikleri bir herif talip oldu bana. Cevab kapal verdi, nn bizimdir, direkleri sizindir.

Hepinize, gelmi gemi her birinize minnet borluyum ocuklar. Baz zaman yle boynu bkk ayrldnz ki, bir daha gelmeyeceinizi bile dndm. Ama siz her seferinde daha kalabalk, daha gr sesli, daha ba dik geldiniz. Ne bana ne sevdaya hi ksmediniz, beni yalnz brakmadnz hi. O zaman sylemedim ama imdi syleyeyim, ben de size ok kyak getim aslnda. Mesela Barcelonay 3-0 yendiimiz mata Baba Hakky, Vedat, Sanly, Yusufu kimseler grmeden ben aldm ieri. Biz o ma 11e 11 oynamadk. O mehur PSG manda herkese durmas gereken yeri ben fsldadm. Liverpool manda siz kan ter dkerken ben ks ks glyordum nk kalenin iine otobs parketmitim aktrmadan, imkanszd gol olmas. Her devirdiimiz mata vardr bir Ali Cengizim. Feda olsun Beiktaa azizim.

Desibel rekoru krdnz gnden beri kulamda iitme kayb var. Beikta taraftar kavga ettii gn kalbim teklemeye balad, huzur vermiyor. O kadar ma kaldrmak kolay deil, tansiyonum da var artk. Doktorlar heyecan verici eyleri yasaklad, Fener malarnda bile perhizdeyim artk. Anladnz siz onu Kolonlarm atlad, koltuklar eskidi, boyalar dklmeye balad. Ben galiba ufaktan yalandm ey yoldalar. O aa ayak uydurmakta bir numara olan insanolunun da istekleri deiti.

Eskisi kadar salam olmaynca insanlar da eskisi kadar gvenemiyor bana. Ben siz rken oturduunuz yerde sizi stamyorum da. stnz rtemiyorum yamur yadnda ey yeni ve eski ak. Halbuki imdi stat battaniyeleri var. Alr kapanr oluyor, bir damla myorsunuz. Ma seyrederken portakal suyu falan da datamam size. Dedik ya yalandk diye evlat te beni bu yzden emekli etmek istiyorlar. Oysa biz mutluyduk deil mi byle? Siz slansanz da yamurla couyordunuz hatta besteniz bile vard ya. Siz ne kadar souk olsa da hava benimle snmyor muydunuz sylesenize? En gvende hissettiiniz yer benim yanm deil miydi? Artk byle diyorlar, beni ykyorlar. stelik karanlktan korkarm ben, birileri iyi geceler demeden uyuyamam. Sizin o son dakikalarda Gndodu var ya hani, o benim iyi geceler pcmd. O da m gidiyor imdi? Hay Allah.

Neyse yoldalar, laf uzun ettim. Aslnda anlatmadklarm anlattklarmn yannda okyanustur. Neler gtryorum kendimle bir bilseniz. Anlattm kadarn yazmasn bir arkadanzdan istedim. O da en mutlu gnlerini benimleyken yaam, yle syledi. Ben de madem yle, borcunu de dedim. Bu da benim size ayrlrken hediyem olsun hesab.

unu unutmayn Beikta benden sonra da var olacak ve payidar kalacak ama Beikta ve sizler olmasanz ben bir hitim. Ve size bir sr daha vereyim giderayak. Ben en ok sizin bana eref Bey deyiinizi sevdim. erefiniz daim olsun, erefin ocuklar.

Beikta ve Beiktalln nnde saygyla eiliyorum.
Mabediniz, Beikta nn Stad.

2011-Doruk Ko