Duyuru

??k?ş
Hen?z duyuru yok

?eref Bey'den Mektup Var... (Ho??akal?n G?z?m)

??k?ş
X

• Filtrele
  • Zaman
  • göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

?eref Bey'den Mektup Var... (Ho??akal?n G?z?m)

O zamanlar ?stanbul?da bu kadar insan yoktu. Sokaklar?n ad?mlarla ge?ilebildi?i ve plaza ne demektir bilinmeyen zamanlard?.

Trafik ke?meke?i nedir bilmezdi insanlar. ?lke ardarda gelen sava?lar?n e?i?inden ??km?? ve yeni do?mu? bir bebek gibi emekleme a?amas?ndayd?. G?ndelik hayat?, hobi denen mereti ilk kez tan?yordu insanlar ve futbol ma?lar?na dahi son derece ??k ve g?zel geliniyordu.

O zamanlar ?stanbul?da bu kadar stat da yoktu. Tek trib?nl? Fenerbah?e Stad? ve ?eref Stad? vard?. G?nler ge?ip tak?m ve ma? say?s? artt?k?a statlar ihtiyac? kar??lamaz oldu. Benim sahne alma s?ram geliyordu art?k, bilinmezlerde daha fazla duramazd?m. Do?dum?

Zor ve sanc?l? oldu do?umum, t?pk? her anan?n evlad?n? do?ururken ?ekti?i o kutsal ac? gibi. Planland??? gibi olmad? yery?z?ne geli?im. Gazhane taraf?ndaki tesislere dokunamad?lar. Sonra oray? y?ksek bir ta? duvarla kapatt?lar, art?k yery?z?ne inebilirdim. Hatta ?stanbul?un en g?zel yerine konabilirdim. Ayaklar?m?n alt?ndayd? ?stanbul ve art?k T?rk futbolunun yeni merkeziydim.

1947 senesinin bir sonbahar?nda a?t?m kap?lar?m? c?mle cihana ve cihan padi?ah? Be?ikta??a. Yabanc? bir tak?mla oynuyorlard?. Seyirciler hep bir a??zdan Be?ikta??? destekliyordu. O g?n benim de her zerrem siyah beyazd?. Sanki o g?n karar vermi?tim ?mr?m?n sonuna dek Be?ikta???n olmaya. Hele gen?ten bir ?ocuk vard?, S?leyman. ?lk gol? att??? vakit insanlar?n ?yle bir sevinci vard? ki g?rmeliydiniz. Ben b?yle mutluluklar?n yeni adresiydim.

52 y?l?yd?, ad?m? de?i?tirdiler. Siyasi imi?, ?yle dediler. Yeni ad?m Mithatpa?a?yd? ama insanlar yine de yaln?z b?rakm?yorlard? beni. Ak?n ak?n geliyorlard? sevdal?s? olduklar? renkleri g?rmeye. Ben a??klar? bulu?turuyordum. Bu y?zden herkes beni sevdi. Hatta herkes futbolu benimle sevdi. Art?k t?m ma?lara neredeyse ev sahipli?i yap?yordum. ?stanbul?un ?? b?y??? de benim kuca??mda oynad? ma?lar?n?. En b?y?k y?ld?zlar benim ?amurumla y?kand?. Kimleri kimleri mutlu ettim, ya da ?zd?m bir bilseniz. Kimleri g?rd?m, kimleri ta??d?m ?zerimde. Kimler ayak bast? harc?ma ke?ke kelimeler yetse de d?kebilsem. Milli ma?lar da dahil olmak ?zere ne tarihi g?nlerin alt?nda imzam var benim. Belki ?u vatanda T?rk Bayra???n?n santra ?ncesi en ?ok dalgaland??? yerim.

Y?llar ilerledik?e d?zen de de?i?iyordu ve insanlar her yeni d?zene ayak uydurmakta ?ok h?zl?yd?lar. ?smim 73?te yeniden eski ?eklini ald?, ona da ?abucak al??t?lar. Bir de art?k her tak?m ma?lar?n? burada oynamaya ba?lam??t?. Derbi ma?larda da ?yle bilet s?n?r? falan yoktu, isteyen gelebildi?i kadar geliyordu. O d?nemde t?m seyircileri tan?d?m yak?ndan, bana en yak?n gelen ilk g?za?r?m Be?ikta???n taraftar?yd?. En g?rkemli yerim kapal? trib?nd?, ger?i hala da ?yle derler. O kapal? trib?ne hakim olmak i?in taraftarlar aras?nda bir g?? g?sterisi ba?lad?. Be?ikta?l?lar mangal y?rekli ?ocuklard?. H?rriyet, ?eref, Bahattin, daha niceleri? Verdikleri kavga sonucu ald?lar kapal?y?, bir daha kimselere vermemecesine. Art?k onlar bana, ben onlara kavu?mu?tum.

15 y?l h?z?nle ge?tikten sonra 82?de ?ampiyon oldu Be?ikta?. Bu da ?ok ?nemliydi elbet ama daha da ?nemlisi benim bir sevgili bulmamd?. O sene Be?ikta? semtinin gen?leri bir grup kurdular kendi aralar?nda. Ad?n? ?ar?? esnaf?ndan, g?c?n? al?n terinden als?n diye ?ar?? koydular ad?n?. Optik vard?, Ayhan, Cem, Alen, Cavit, ?Hac?baba?, Hasan, Murat, niceleri? Be?ikta? sevgisi ??? gibi b?y?rken ben o kapal?n?n g?be?indeki yak???kl? ?ocuk ?ar???ya kapt?rm??t?m g?nl?m?.

?ok g?zel g?nlerimiz, an?lar?m?z oldu. O 15 senenin tad?n? ??kar?rcas?na seri ?ampiyonluklar gelmeye ba?lad?. Gencecik, fidan gibi Be?ikta? ?ocuklar?n?n eviydim art?k. Efsane kadro olarak tarihe ge?ecek isimler, mayalar?nda benim kokumu ta??d?lar hep. O zaman?n ba?kan? da yukarda bahsetti?im S?leyman vard? ya, oydu i?te. Be?ikta??? ?ok mutlu ettik beraber, Be?ikta? da bizi. Metin?in fuleleri, Takoz?un faulleri, Feyyaz??n golleri, Ferdinand??n estetik ?al?mlar?, Mutlu?nun uzun ta?lar?, Sergen?in frikikleri, Pascal??n kapal?ya ko?mas?, ?lhan??n kartal kanatlar?n? a?mas? hi? ??kmad? akl?mdan. A?k?m?z devam ediyor, a?k?m?z? b?y?tenlerin say?s? ise art?yordu. Milenyum dedikleri bir ?a? kap?da bizi beklerken trilyoner dedikleri bir herif talip oldu bana. Cevab? kapal? verdi, ??n?n? bizimdir, direkleri sizindir.?

Hepinize, gelmi? ge?mi? her birinize minnet bor?luyum ?ocuklar. Baz? zaman ?yle boynu b?k?k ayr?ld?n?z ki, bir daha gelmeyece?inizi bile d???nd?m. Ama siz her seferinde daha kalabal?k, daha g?r sesli, daha ba?? dik geldiniz. Ne bana ne sevdaya hi? k?smediniz, beni yaln?z b?rakmad?n?z hi?. O zaman s?ylemedim ama ?imdi s?yleyeyim, ben de size ?ok k?yak ge?tim asl?nda. Mesela Barcelona?y? 3-0 yendi?imiz ma?ta Baba Hakk??y?, Vedat??, Sanl??y?, Yusuf?u kimseler g?rmeden ben ald?m i?eri. Biz o ma?? 11?e 11 oynamad?k. O me?hur PSG ma??nda herkese durmas? gereken yeri ben f?s?ldad?m. Liverpool ma??nda siz kan ter d?kerken ben k?s k?s g?l?yordum ??nk? kalenin i?ine otob?s parketmi?tim ?akt?rmadan, imkans?zd? gol olmas?. Her devirdi?imiz ma?ta vard?r bir Ali Cengiz?im. Feda olsun Be?ikta??a azizim.

Desibel rekoru k?rd???n?z g?nden beri kula??mda i?itme kayb? var. Be?ikta? taraftar? kavga etti?i g?n kalbim teklemeye ba?lad?, huzur vermiyor. O kadar ma?? kald?rmak kolay de?il, tansiyonum da var art?k. Doktorlar heyecan verici ?eyleri yasaklad?, Fener ma?lar?nda bile perhizdeyim art?k. Anlad?n?z siz onu? Kolonlar?m ?atlad?, koltuklar eskidi, boyalar d?k?lmeye ba?lad?. Ben galiba ufaktan ya?land?m ey yolda?lar. O ?a?a ayak uydurmakta bir numara olan insano?lunun da istekleri de?i?ti.

Eskisi kadar sa?lam olmay?nca insanlar da eskisi kadar g?venemiyor bana. Ben siz ???rken oturdu?unuz yerde sizi ?s?tam?yorum da. ?st?n?z? ?rtemiyorum ya?mur ya?d???nda ey yeni ve eski a??k. Halbuki ?imdi stat battaniyeleri var. A??l?r kapan?r oluyor, bir damla ???m?yorsunuz. Ma? seyrederken portakal suyu falan da da??tamam size. Dedik ya ya?land?k diye evlat? ??te beni bu y?zden emekli etmek istiyorlar. Oysa biz mutluyduk de?il mi b?yle? Siz ?slansan?z da ya?murla co?uyordunuz hatta besteniz bile vard? ya. Siz ne kadar so?uk olsa da hava benimle ?s?nm?yor muydunuz s?ylesenize? En g?vende hissetti?iniz yer benim yan?m de?il miydi? Art?k b?yle diyorlar, beni y?k?yorlar. ?stelik karanl?ktan korkar?m ben, birileri iyi geceler demeden uyuyamam. Sizin o son dakikalarda G?ndo?du var ya hani, o benim iyi geceler ?p?c???md?. O da m? gidiyor ?imdi? Hay Allah.

Neyse yolda?lar, laf? uzun ettim. Asl?nda anlatmad?klar?m anlatt?klar?m?n yan?nda okyanustur. Neler g?t?r?yorum kendimle bir bilseniz. Anlatt???m kadar?n? yazmas?n? bir arkada??n?zdan istedim. O da en mutlu g?nlerini benimleyken ya?am??, ?yle s?yledi. Ben de madem ?yle, borcunu ?de dedim. Bu da benim size ayr?l?rken hediyem olsun hesab?.

?unu unutmay?n? Be?ikta? benden sonra da var olacak ve payidar kalacak ama Be?ikta? ve sizler olmasan?z ben bir hi?tim. Ve size bir s?r daha vereyim giderayak. Ben en ?ok sizin bana ??eref Bey? deyi?inizi sevdim. ?erefiniz daim olsun, ?erefin ?ocuklar?.

Be?ikta? ve Be?ikta?l?l???n ?n?nde sayg?yla e?iliyorum.
    Mabediniz, Be?ikta? ?n?n? Stad?.

2011-Doruk Ko?
Hazırlanıyor...
X