Konu: Beikta'n Sezon Performans

Beikta'n Sezon Performans

imdi analiz zaman. sabetli transferlere k tutmas dileiyle girieceim bu ie. nce rakamlara boulalm, sonra sonulara geelim. Beiktan 34 malk gol giriimi ortalamas 13. Evinde 13,5, deplasmanda 12,5 olmu bu ortalama. Sezonun 1. yarsnda 14,3 ortalama yakalam Beikta, 2. yar bu say 11,8e dm. Son saptama sezonun zeti aslnda. Hcum retkenliinde byk takma yakan bir performans kmam ortaya.

Ya savunma gvenlii? Beiktan kalesinde grd gol giriimi ortalamas 7,74. Evindeki ortalama 6,9, deplasmanda ise 8,5. Sezonun 1. yarsnda 8,2 olmu ortalama, 2. yarda 7,3e dm. Olduka iyi rakamlar. Ama skora yeterince yansmam ite. Futbolda bireysel hata var, zaman zaman pozisyon hatas var. Gol yemek kanlmaz. Bunu telafi etmenin yolu ise gereken hcum retkenliini salamaktan geiyor.

Bu retkenlik iin modern futbolun belli ilkeleri var: ki ift-ynl orta saha ve bir defans n sigortadan oluan 3lnz olacak. Beklerinizin ofansif katks yksek olacak. Buna bir de sahadaki boyu olabildiince ksalan, pas trafii yksek, tempolu oynayan bir takm grnts ekleyebilirseniz, ne ala. Gelelim bu sezona:

Sezon ba Beiktan ideal ls Ouzhan-Atiba-Fernandes diye yazmtm. Sakatlk, ceza, Atibann beke kaydrlmas derken, bu l yalnzca 2 ma ilk 11de kabildi sahaya. Atiba bekte verimsizleir, Veli onun boluunu doldururken, Ouzhan-Fernandes ikilisinin boy gsterdii 7 ma daha var. Toplam 9 ma. Beikta bu malarda 5G, 4B elde etmi. 4Bnin 3 zorlu F.Bahe (3-3), Trabzon (1-1), Akhisar (3-3) deplasmanlar. Bu 9 mata 21 gol atp 10 gol yemi Beikta.

Yanl anlalmasn, Fernandes harikayd falan demiyorum. 2. yar skartaya kt zaten. Neden ara transferde Fernandesin alternatifi alnmad diye soruyorum. Neden modern futbol anlayna sadk kalnmad? Neden tm yk Ouzhana bindirildi? Yukarda yazdm, orta sahada ift-ynl oyuncunuz teke dyorsa iki telafi yolu var: 1) Beklerin ofansif katks, 2) Birbirine ve hcum hattna olabildiince yakn oynayan bir orta 3l. Umarm transfer politikasnda bu eler iyi hesaplanyordur.

Tek yazyla btn tabloyu zetlemek zor. Gelecek hafta orta saha ve bekler meselesini kurcalamaya devam edeceim.

Star / 5 Haziran Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/be...si/yazi-891741

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (05 Haziran 2014 Saat 08:48 ) deitirilmitir.

Canbolat aabey,her yol "Hcum Beikta Hcum" balna kyor.En doru tespit o balk ama sonu nafile oldu ne yazk ki..

Alnt Turgut Reis Erdogan Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Canbolat aabey,her yol "Hcum Beikta Hcum" balna kyor.En doru tespit o balk ama sonu nafile oldu ne yazk ki..
    Sorma gitsin, ama benim inadm inat
    Son sezondur ayn eyleri yazmaktan, vurgulamaktan yorulmadm deil ama.
    Selam ettim.

Aklma dmken syleyeyim:

Beikta unun ya da bunun deil, hepimizindir.

Ama Beikta' "hepimizin" klmak kolay i deildir, laf kadar eyleme gemeyi de gerektirir.

Diyeceim budur. Hepinize selam olsun Karakartallar