Konu: Selahattin DUMAN - Byle bir babam olsayd da 103 milyon borcum olsayd..

Cool Selahattin DUMAN - Byle bir babam olsayd da 103 milyon borcum olsayd..

Bu gn Selahattin Duman tarafndan Hrriyet de yaynlanan muhteem bir yaz " Byle bir babam olsayd da 103 milyon borcum olsayd.. "

Babalar Gnnn idrak edilmesine daha vakit var ama adaym imdiden aklyorum.. Eski patronumu (Dnya durduka nam yedi iklim on drt diyar dolasn..) bir evlada kar gsterilen hogrnn rekortmeni olduu iin resmen yln babas aday iln ediyorum..

Bir baba kendisini ska hayal krklna uratan bir evlada kar ancak bu kadar sabrl, bu kadar anlayl, bu kadar yce gnll olabilir..Kendi z, ahsi babam da bana kar ok sabrlyd ama ne yazk ki eli, eski patronum kadar ak deildi..On liralk haftaln tahsilat saati geldiinde, bana tasarruf zerine uzun bir nutuk ekmeden elini cebine sokmazd.. stelik o nutuklar, Mecliste bte grmelerinde sz alan muhalefet liderininki kadar uzun olurdu.. Lafn da beni srgndeki Msr Kral Faruktan bile msrif iln etmeden bitirmezdi..

Yln babalna aday gsterdiim eski patronumun el akl ile ahsi babamn mali politikas kyas bile kabul etmez..
    Eski patronumun evlad iin harcad paralarla Gney Dounun eitim sorunu zlrd..
    Olann bnyesindeki avarelik geni.. daha ergenlik anda kendini yz sivilcesi olarak belli ettiinden efkatli Baba harekete geti..Evladn diploma sahibi yapmak iin gitti, zel bir lise satn ald..
    Yzde yz doru bir yatrmd.. e de yarad..
    Olan ya olarak zaten retmenlerin ouyla akran saylrd.. Aralarnda karlkl sevgi ve sayg vard..
    Bu sayede okulu fazla zorlanmadan bitirdi.. Hayatta her zengin ocuuna helva filan sarmas iin.. lazm olacak diplomasn ald..

AL SANA TAKIM..

EEE! Lise diplomas ald diye ocuun hayata, Beikta lesi Kaymakam Yardmcs olarak balayacak hali yoktu.. O yzden bir eyyam kendi irketleri iinde oyaland..
    efkatli Baba bakt ki kendi irketleri oluna skc geliyor.. irket iinde bo gezip, avare olmasn.. diye dnd ve olunun elinden tutup kulp bakan yapt..
    irketin parasn yiyeceine takmn parasn yesindi.. Ana fikir buydu..
    Kulp bana ne geldiini anlayana kadar, iki rakaml olan borlar, Hayrl Evladn ynetiminde yarm milyar buluverdi..
    Kulbn kongre yeleri o kadar parann harcanmasndan dolay aduman olacaklarna, ileri geri konumaya baladlar..
    ki taraftar yan yana gelse birinden biri mutlaka lafa Bu kadar borcu kim deyecek? diye balyordu..
    Hayrl Evlad sonunda bu kadar bo laftan bunald.. Kulbn resmi bir toplantsnda krsye kt.. Arkadalar ben federasyona gidiyorum.. Giderken de kulpten alacam olan 103 milyon liray hibe ediyorum.. deyiverdi..
    Geri para babann cebinden kmt ama balayan oydu..

BABA NE YAPTI?

AHS kasasndan 126 milyon lira kan ancak kulbn defterine gre sadece 103 milyon lira alacakl.. gzken efkatli Baba duruma nce uyanamad..
    Zaten o srada ba satn ald iki gazetenin (Milliyet ile Vatan) karn doymaz personeli ile beladayd..
    Her birine gnde yedi lira yemek paras veriyor, yine yetiremiyordu.. stelik karsna dikilen Milliyetin o gnk paas gnde alt lira.. daha yemek zamm istiyordu..
    Gnde 13 lira yemek paras!! Teheey!! Bu ocuklar Paper Moonda m yiyordu le yemeklerini?
    Baba veremem, batarm.. dedi.. Gazetenin o zamanki izansz paas ise Ama olun takma 103 milyon lira balad, imdi bunu arkadalarma nasl anlataym.. deyip laf soktu..
    efkatli Baba ister istemez evladn savundu..
    O kadar para ak diye balanr m? Bir iki yaz yazarsnz.. Millet unutur gider..
    Gazete alarnn doymak bilmez karnlar iin yemek paras zammn vermedi ama o ba iinin de peine demedi..
    Gezi vakasndan beri siyaseten ortam gerilimliydi..
    Gazeteleri hkmet adamlarna bir trl yaranamyor, atlan balklar yznden her gn fra yiyordu.. Tape tacirlerinin gzleri kr olsun.. O fra yznden hngr angr alamasn internetin diline dren onlardr..
    Uzun etmeyelim.. 103 milyonluk hesap bir trl kapanmaz olmutu.. Kapatlmas iin bir fikir reten de yoktu..
    Kapatmak belki de Hayrl Evlada nasip olacakt..

Trkiye Futbol Federasyonunun binas iin Okey Federasyonunu da iinde gizliden barndryor.. diyenlerin yalancsym..
    Fikir byk ihtimal Okeyde tek taa dnerken geldi..
    Kafann iinde bir piknik tp yand ve avkn beynin n korteksine gnderdi..
    Kafasnda yanan tpn avkyla zihni aydnlanan Hayrl Evlad kendi kendine; Neden olmasn? diye sordu..
    Kongrede kp Alacam balyorum.. demitim.. Szm yine sz.. Onlar bana krk milyonu elden verirler, geriye kalan balam sayarz.. Takmn borcu 103 milyon eksilir.. Ben sa, kulp selamet..

U ANDA DURUM

FEDERASYONda yanan tpn avk takmn ynetimini de aydnlatt..
    Takmn bakan, hesap defterinde kayd duran ancak ne balanan ne tahsil edilen paray her gn kara kara dnyordu..
    Forml kabul ederse, cepten 40 milyon kacak ama defterdeki bor 103 milyon eksilecekti.. Ne yalan sylesin, fikir aklna yatmt..
    Ne var ki takmn ikinci bakan takmn paras konusunda aksi, inat bir ahst..
    stelik ynetimdeki tek ii de takmn mali ilerini yola koymakt.. Bakan teklifi anca;
    Cebimizden krk para vermem.. Madem borcu balyorum dedi, tamamn balar.. dedi..
    Bu hayrl i de ylece ortada kald.. Top imdi bakan ile yardmcs arasnda dnp duruyor..
    Gel de alan savunmas yapan baba ile oulun haline bakp duygulanma..

yatacak yerin yok tp

Cumhurbakan aday olacak adamsn

laf oturtma byle mi oluyordu acep

samimi olarak demirorenin ocuklarna zlyorum.
    daha byk utan Allah yaatmasn.

Son zamanlarda okudugum en gzel yazi, masallah.