Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu: Milli Takm'daki Prim Krizinin Detaylar

Milli Takm'daki Prim Krizinin Detaylar

te Milli Takmdaki prim gerei
    Milli Takm'da yaanan prim skandal gn yzne kmaya balad.. te gerekler:

Hrvatistan ve spanya yenilgilerinden sonra Milli Takm ile ilgili saysz eletiri ve iddia ortaya atld. En ok zerinde durulan konu ise parayd. Futbolcular, sonraki aklamalarnda kendileri iin parann deil, milli formann nemli olduunu ska vurgulad ancak malardan nce bu konuda bir kaos yaand da akt.

Milli Takmdaki prim tartmas, birka aamada yaanmt.

1 - 150 bin Euroluk Fransa 2016ya katlma primi zlanda ma sonras Bakan Yldrm Demirren tarafndan 500 bin Euro olarak akland. lk tartma burada balad. 150 bin Euronun zerine 350 bin Euro mu eklenecekti, yoksa 500 bin Euro ayrca m denecekti? Baz futbolculara gre prim 650 bin Euro olmalyd.

kinci tartma ise deme zamanyd. Turnuva 10 Haziranda balayacakt. Ama primler henz yatmamt. ddiaya gre Kaptan Arda Turan ve baz oyuncular federasyon yetkilileriyle prim konusunda Terimin haberi olmadan konumulard.

TFF primi hesaplara yatramyordu, nk 2016 ylnn denei kapanmt. 9 Haziranda yaplacak yeni mali genel kurul ile federasyon nmzdeki yln btesinden demeleri yapacakt.

Sonuta mali genel kuruldan hemen sonra paralar hesaplara yatrld. Primleri belirleyen isim Fatih Terimdi. Tm malarda oynayan oyunculara toplam 500er bin Euro deme yapld. Futbolcular grev aldklar malara gre hakedilerini almlard. rnein Gkhan Trenin hesabna 320 bin Euro yatmt.

2 - ALMANLAR AMPYONLUA 300 BN EURO VERYOR!

Asl mesele ite tam da burada yaand. Burakn hesabna para yatmad. Tm oyuncalar alrken ona hi prim yazlmamt. Primleri belirleyen Fatih Terimdi. Tam da Euro 2016 finallerine giderken byk bir kriz ikinci kez kapy almt. Burak, EURO 2016 elemelerinde 13 maa km ve 7 golle Fransaya gitmemizde byk rol oynamt.

Sorun artk para deildi. Burak ald primlerin bir blmn alanlara datyordu. Arda, kaptan olarak durumu Terime tad:

"Hocam, herkesin ismi listede. Ancak milli takmda golleri atan adamn ismi yok."

Bu szlerin Terimde uyandrd duygu malum... Otoritesine, ynelik k olarak yorumlad bu szlerle Arda ile arasnda ipler kopma noktasna geldi.

Ak ve sert konutu:

"Benim kararlarm m yarglyorsun?"

Bu grme sonras morali bozulan Arda, Hrvatistan ma kadrosunda dahi olmak istemiyordu. Kaptan olarak araya girmi ama teknik direktr ile aras almt.

NOT 1: Futbolcularn ald primlerden sz ettik. Ya teknik heyetin primleri. Onu da aklayalm. Fatih Terim, Euro 2016ya katlma primi olarak szlemesinde yazd gibi 500 bin Euro ald.

NOT 2: Turnuvaya katlan 24 lke arasnda en fazla primi Trk Milli Takm alyor. Almanyann Avrupa ampiyonluuna verdii prim 300 bin Euro, Trkiyenin sadece Avrupa ampiyonasna katlma primi 500 bin Euro.

NELER YAANDI?

EURO 2106 maceramz tatsz bir ekilde sona erdi.

1 galibiyet, 2 yenilgi, yediimiz gol says 4, attmz gol says 2. Yenilgiler deildi canmz skan.. Prim tartmalar, kaprisler, milli takm zerinden grlen yada grlmeye allan kiisel hesaplamalard. 10 gn boyunca TFF ve Turkcellin davetlisi olarak milli takmn malarn izledim.

nce kardm sonular yazaym:

- Trk halk yenilgiye deil, teslim olmaya isyan etti.

- Ne yazk ki ligimizin kalitesi Avrupaya yetmiyor.

- Mantalite ve tempoyu artrmamz gerekiyor.

Fenerbahede 1 tane depar atamayan Nani, Portekiz Milli Takmnda yldz oluyorsa bir yerlerde hata yaptmz da kabullenmemiz gerekiyor.

Ve en nemlisi de eletiri kltrnn yerlemesi..

Bu lkede her vatandan Milli Takm hakknda sz syleme hrriyeti vardr. ster tarihi, ister kahveci, isterse siyaseti..

Ve hepimizin de ifade zgrlnn yannda yer almamz gerekir.

Bunlar Euro 2016nn bana rettikleri..

imdi duyduklarm ve grdklerimi paylaabilirim.

GALERC ERKAN FAKTR!

Arda ile Selukun aras byle ald

GALERC Erkan kim, ben bilmiyorum. Ama son gnlerde oka konuulan bir isim.
    Sylenenler u:
    - Galerici Erkan, Seluk nan ile sohbet ederken, Milli Takmda Arda Turann arlndan sz ediyor. Ve hatta, Emre Belzolunun takma alnmama gerekesi olarak Arday iaret ediyor.
    - Galerici Erkan daha sonra yemeden imeden tm konumalar Emreye aktaryor. Emre de, Arday arayarak rahatszln bildiriyor. Ve dolaysyla Seluk ile Ardann aras alyor.

KAMP NASILDI?

TERM LK KEZ DSPLN KURAMADI

- MiLLi Takmn kampn takip edenlerden aktaryorum.
    - Biraz abart gibi gelecek ama panayr yeri gibiydi.
    - Gelenler, gidenler, eler, dostlar eksik olmad.
    - Ge saatlare kadar odalarda oturmalar vard.
    Belki de futbol yaam boyunca Fatih Terimin ilk kez disiplini oluturamad ve otoritesini konuturamad bir kamp dnemi yaand.

RUH HAL NASILDI?

HAKLI IKTI AMA ZM RETEMED

- HIRVATiSTAN ma ncesi Fatih Terim...
    Ruh hali, spanya ma sonras anlattklarndan farkl deildi.
    - Oyuncularn iyi hazrlanmadn dnyordu.
    - Hrvat ma iin umutlu deildi.
    - Tehlikeyi nceden grmt.
    - Ve kamptaki takmn hali ona umut vermiyordu.

Hakl da kt. Ama hakl kmaktan daha ok zm retmesi gerekiyordu.
    retemedi.

TAKIMIN HAL

ADETA BR PASF DREN NDELERD

TRKYE byk umutlarla geldii turnuvadan hayal krkl ile dnd.

En az koan takmlardan biriydi.

En az ut atan (son maa kadar) takmlarn bandayd.

Takmn hali sanki bir pasif direnii artryordu.

Terimin hatal tercihleri bu durumu daha da karmaklatryordu.

TUR PRM

GRUPTAN IKMANIN KARILII 1.5 MLYON EUROYDU

Prim ile devam edelim. Milli Takm eer gruptan ksayd TFF 2.5 milyon Euro dl alacakt. TFF yetkilileri bu miktarn 1.5 milyon Eurosunu turu geme primi olarak oyunculara datacakt.

Kadroda 23 oyuncu olduuna gre, ortalama oyuncu bana 65 bin Euro.

EK MAI SABAHI...

TERM HERKES IKARDI, OYUNCULARLA BABAA KONUTU

EK Cumhuriyeti mandan sonra Fatih Terim Sorunlar bu sabah itibariyle bitti dedi. Bu szlerden anlalan ak ve netti:

Prim tartmas noktaland.

Arda ile olan krgnlk sona erdi.

Oyuncular artk malara odakl. Terim aslnda bu szleri matan saatlerce nce TFF yetkililerine syledi:

Bugn eskisi gibi olmayacak. Arday greceksiniz.

Hem iyi oynayacak, hem de onunla sk sk gz gze geleceiz.

Terim, Hrvatistan ma ncesi nasl tehlikeyi grmse, (ama nlem alamamsa) ek ma ncesi de umudu nceden grmt. Ama i iten gemiti.

Peki ne oldu da milliler iyi oynad?

Matan bir nceki gn Terim tm yardmclarn dar kard. Oyuncularla ba baa kald.

zellikle Arda ve Buraka ynelikti szleri. Ama isim vermedi.

Hepimiz ayn gemideyiz. Siz ne istiyorsunuz?

Konumann detaylar yok. nk herkes sanki Omerta yemini etmiesine suskunluunu koruyor.

Mehmet Aslan / Hrriyet
    Konu Sinan Erdal tarafndan (16 Haziran 2017 Saat 17:27 ) deitirilmitir.

Ylda Milyonlar kazanan futbolcunun sadece 21 Bin Euro iin bu olay karmalar bana son derece garip geliyor. O Milli Formay iimizden birine giydirsinler, belki iyi oynamaz ama o szde Profesyonellerden daha fazla mcadele eder.

Ben bu olaya sadece Yazk diyorum.

Not: Futbolculara Kii ba 500.000 Euro verilmeyecek miydi ayrca, bu 21 bin olaynn doruluu nedir?

Bunlarn yan sra menajer ahmet bulutun futbolcular hep miili formay giyiyor diye sylendi var. Bu da doru mu ki acaba...
    Emre Mor'a menajerini ahmet bulut yapmazsan forma yz gremezsin falan denmi. ne kadar doru yalan bilmiyorum...

Alnt ahin Bilgili Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Bunlarn yan sra menajer ahmet bulutun futbolcular hep miili formay giyiyor diye sylendi var. Bu da doru mu ki acaba...
    Emre Mor'a menajerini ahmet bulut yapmazsan forma yz gremezsin falan denmi. ne kadar doru yalan bilmiyorum...
    u biey dolayor nette, ahmet bulut'un irketinde Terim'in damad da var..ki ben inanyorum byle ilerin dndne..

Ne Terim'den ne de Federasyon'dan bir hareket grnmyor. Bir hashtag mi patlatsak?

#Terimistifa
    #GleGleTerim
    #Federasyonistifa

Ve baka neriler...

Kisi basina degil miydi bu prim?
    20 bin Euro icin bu kadar polemik yasanmazdi bence.
    Hatta TL diye hatirliyorum.

Belki de ben yanlis biliyorum, her neyse... Byle sacmaliklari yasayan tek lkeyiz ha 20 ha 500, baska hic bir lke takiminda yle bir olaya rastlayamazsin.

Alnt Deniz.Guler Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    Kisi basina degil miydi bu prim?
    20 bin Euro icin bu kadar polemik yasanmazdi bence.
    Hatta TL diye hatirliyorum.

Belki de ben yanlis biliyorum, her neyse... Byle sacmaliklari yasayan tek lkeyiz ha 20 ha 500, baska hic bir lke takiminda yle bir olaya rastlayamazsin.
    Kaynaklarn bir ksm, TFF'nin Euro 2016'ya katlma primini kii bana 500 bin Euro, bir ksm 500 bin TL, bir ksm da toplam 500 bin Euro olarak belirtiyor. Konudaki makale de alntdr ve kaynakta belirtilen ne varsa aktarlmtr.

Milli takm iin ortada bylesine bir prim sistemi olursa bu sonular her zaman olacaktr. Prim sistemi vs. olmayacak arkada.Milli takmda oynamak isteyen tamamen milli duygular ierisinde oynayacak. lerine gelirse.

Konuyu gncel tutmakta fayda var. Ve salkl bilgilerle tm detaylar ortaya konmal.

Milli formann pirimi olmaz. Konu balamadan bitmeli, pirim muhabbetini kim kardysa ondan hesap sorulmal.

Prim iin milli takmda oynayanlar vatan hainidir benim gzmde.

Tapatalk kullanarak iPhone araclyla gnderildi

Ulan paranin kpegi olmuslar ya.. zaten dnya kadar para kazaniyorsunuz bu nasil ac gzllk ya. Haram olsun o paralar size insallah

HUAWEI NXT-L29 cihazmdan Tapatalk kullanlarak gnderildi

Bunlarda hi onur, gurur falan yokmu.
    u yaananlar inanlmaz.
    Ama Trkiye artlar normal.

Hrriyet'ten Mehmet Aslan'n makalesiyle detayl bilgiler eklendi.

Terim brakm...

http://www.hurriyet.com.tr/sporarena...rakti-40531765

Memleket iin hayrl olsun....