17 Mays 2016 Sal, 00:56:56 Gncelleme:08:42:20
Umur Talu

utalu@htgazete.com.tr

54 yllk hayatn aceleyle yklenip hasta yatandan kayan kocaman adamn siyah-beyaz bayrakl tabutuna, henz dolmam 6 yamn bi dolu gzyayla dokunduumda, ben zaten Beiktalydm.
Bir bakma Beikta uruna bir hayat vermi, sonra da hayatn vermiti.
Byynce daha iyi anladm ki, onun Beiktall, biraz da bugn tarafl, tarafsz herkesten sayg grd sylenen Beikta gibiydi.
Sahada seyredememi olsa da gazetelerde, dergilerde yazlarn okuyanlar, her ma, sahadaki iki takm da tutarak anlatan ve TVsiz devirde maa kr olsalar da, yrekleriyle ma dinleyerek yaayanlar, radyodaki sesiyle grenler iin de yleymi.
Belki undan da:
Sonradan Fenerbaheye gidecek ve gen takmdan Sanl ile Yusufa yer aacak enol-Birollu Beiktan ampiyon olduu 1959-60 sezonu ardndan, 27 Mays darbesi dolaysyla yaplan Cemal Grsel Kupasnda, yar final ncesi, Fenerbahe, Beikta karsnda geni skor yapacak diye gazeteden ilan edebilen ve man aynen yle, ok farkl biteceini nceden bilip syleyebilen Beiktalyd!

Msaadenizle bu ampiyonluu ben de onun kabrine brakaym.
Onun karakterine epey benzeyen bir ampiyonluk oldu bu da.
enol Gnein karakteriyle, oyuncularn karakteriyle, statsz mcadelenin karakteriyle, kaybettiklerine ramen inadna sevenlerin karakteriyle Aln teriyle.

Babam doutan deil, nadna Beiktal olmu.
Galatasaray Lisesinde rencilik, retmenlik yapm hasta Galatasarayl babasna inat
Kendi de Galatasarayda okuduu halde, Beiktal olmay, Beiktata oynamay, Beiktata lmne sakatlanmay, Beikta yazmay, Beiktaradyodan naklen anlatmay, Beiktal lmeyi semi.
te bu ok bilinli bir seim!
Benimkisi yle olmayabilir.
nk ben Beiktal domutum!
Beiktan sonradan (doru, yanl) Avrupada Trkiyeyi temsil ettii iin lig ampiyonluu saydrd iki lig ncesi sezonu kucaklayarak, daha dorusu o ampiyonlar tarafndan kucaklanarak.
Beiktal domu, statta da Beiktal olmutum; henz minikken, babam stat yayn kulbesinde radyo iin ma anlatrken, yandaki tahta sralarda 1960 ampiyonu Beikta canl izleyerek.
O yl Roma Olimpiyatlarn da, her gn manzum eklinde yazacakt gazeteye. Ve bu onun son spor seyahati olacakt.
Tutku byle bir ey.
Sadece bir kulb, takm deil; futbolu ve maniple etmeden, kirletmeden onu sevenleri sevmeyi renmi olmalym Trkiyenin ilk spor spikerlerinden Muvakkar Ekrem Taludan.

Mart 1963te ite o cumartesi Trkiye-talya ma vard.
Uzun sre Balarbandaki evde yatalak iken iki ayr gazeteye yaz yazp elden yollayan gazeteci, epeydir SSK Samatya hastanesindeydi.
talyan futbolu uzman olduu iin, meslektalar pe pee gelip ma iin grlerini alyor, ben de heyecanla dinliyordum.
Dedi ki, Cumartesi kp seni milli maa gtreceim.
O cumartesi sabah, acayip bir tecelli ite, ocuktan gizlenen haberi radyodan duydum: Muvakkar Ekrem Taluyu kaybetmiiz!
talya man gremeden hem de.

Bir vasiyeti, o vakit snavla renci alan Galatasaray Lisesi lk Mektebi snavlarna girmemdi.
Benim gibi henz okuma yazma bilmeyenler ile bir sene baka ilkokulda okutulup snava donanml sokulanlara, ekiller zerinden yaplan bir imtihan.
Haziranda snav, sonra Eyllde Galatasaray Lisesi ilk mektepte 12 yllk yatl hayata adm. ou ocuk, ya nceden ya hemen o gn Galatasarayl olmu. Beninadna Beiktal.
Orada iki sene st ste, Yugoslav Spajiin Macar Kuzmanl kadrosunun 1965-66 ve 1966-67 ampiyonluklarn grdm. Gr o gr. Liseden mezun olana kadar bir daha Beikta ampiyon gremedim. Okul takmnda Galatasaray formas giyerken hem de!
Gremedim ama 12 yl nce girdiim kapdan yine inadna Beiktal mezun oldum.
Ortaky ilk mektepten Galatasarayda ortaokula getiimizde, ilk ssz aramba, lise tarihinin karizmatik, kadim Bamuavini Ferruhzat Turan ardn sylediler. rkerek gittim. Byk, lo odann giriinde rkerek akldm.
Koca masada, devasa bir adam, srt dnk oturuyordu. nce bir bant dinletti,Kim dedi. Tahminen, dedem dedim. O Galatasaraylyd dedi, Sen de baban gibi Beiktal msn?
Babamn okul arkada, 91inde ldnde Galatasaraya hizmeti 66 yl bulacakFerruhzat Bey otoritesinin kapsama alannda en az 7 senem vard.
11 yamdan bir nefes aldm, o nefesi verirken, Evet, yleyim dedim.
Git dedi!

Artk babamn ld ya getim; babamdan daha yalym.
12 yl yatl okuduum liseyi hep sevdim, Byk kzmn da 12 yl orada okumasyla mutlu oldum.
Yine de babamn Ho geldin, Hocamn ise Git dedii yerde, kdemli bir muhalifim:
nadna Beiktalym.
Dier renklere, futbolu seven, emek ve yrek veren herkese saygmla. Ama ite yle, inadna!
100 ylda o formay giymi herkesle birlikte (Zalad hari), babamn adnn da bulunduu 100.Yl Formas tam karmdayken yazyorum zaten.

Haklsnz, memleketin onca meselesi varken, futbol avutur, uyutur!
Msaadenizle, bu ahsi yazyla, ben de avunaym; biraz uyuyaym, uyutaym.

Teknik not: Beiktan ligdeki ilk ma Mersin dman Yurdu deplasmanndaki gollerinden ikisiyle, Galatasaray manda ampiyi getiren goln nasl birebir ayn olduunu grnce, daha sezon banda o takmn bu takm olduunu anlyoruz zaten.

Temdit not: Yine msaadenizle, yazlara ksa bir ara!