Konu: Engelleri a Beikta

Engelleri a Beikta

Partizan ve Baakehir malarnn kazanlmas, takmn nndeki psikolojik engelin almas asndan nemliydi. Deeri byk. Ama yalnzca ilk engeldi bu, Beikta sezon boyu kritik eiklerden geecek. Daha iin bandayz. Yeni eiklerin kaypsz almas iin, kimi sorunlarn zlmesi art: Hcum retkenliinin artrlmas. Duran top zaafnn giderilmesi. Malarn son blmlerinde ortaya kan ve Beiktan oyun karakterine hi yakmayan kontroll futboldan vazgeilmesi.

Duran top sorununu bir yana brakrsak, Beiktan savunma gvenlii konusunda gereinden ar eletiriler ald kansndaym. Partizann ilk gol giriimi dk. 50de. kincisi de dk. 77de ve golle sonulanyor. Asl sorun, sonraki dilimde ortaya kan kontroll futbol samal. Baakehirin ilk gol giriimi dk. 30da. En etkili olduu blm ise dk. 48-57 aras; Beiktan hcum araynda olduu sra gerekleen kontrataklar. Dk. 57den son anlardaki pozisyona kadar ciddi bir gol giriimi yok Baakehirin. Yine de galibiyet golnn hemen ardndan gelen krmz kart, takmdaki kontroll futbol kaygsnn bir yansmas bence. Bili bu sorunu zmek zorunda.

Geen sezon ska unu dile getirmitim: Bili de takm da bir ampiyonluk yarnn stresini ynetecek deneyimde deil. Geen sezon edinilen deneyimlerin tabloya olumlu yansyacan umuyordum, ama bu istenen hzda gereklemiyor. Olabilir, sabrl olacaz. Bilie de oyunculara da gereken zaman vermek lazm. Kart konusu fazlasyla eletirildi: Hakemlerin kart konusundaki cmertliini Beiktan rakiplerine de gstermesini bekliyoruz, oras ak. Ama bu kartlarda sz konusu deneyim eksikliinin de izi var. Beikta serinkanl ve zgvenli bir takma dnmeli. O zaman kontroll futbol samalndan da kurtulacak.

Baakehir manda 4-4-2 oynad Beikta, Sosa sa kanattayd. Benim beklentim Ouzhan-Atiba-Sosa orta sahasndan oluan bir 4-3-3t. Olmad. Dolaysyla Ouzhan ve Sosa, ma iinde pozisyon gerei oluan baz anlar hari, birbirine ok uzak kald. Bu ikilinin birbirine yakn oynadnda hcum retkenliine katksn merak ediyordum. Grme ansm olmad. Ama nmzdeki dnemde bunu da greceimizi, Biliin bu konuda da gereken cesareti gstereceini dnyorum. Bu takma gvenmek ve o gveni oyunculara tek tek alamak gerek. Sonras kendiliinden gelir.

Star / 13 Kasm Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/en...as/yazi-965513

https://twitter.com/chakanarslan

Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (13 Kasm 2014 Saat 09:56 ) deitirilmitir.

Veli ve atibanin sakatlik veya ceza gibi bir sorunu yoksa, bilic pek bozmuyor ikisini. Aslinda duz mantik ile top ne kadar ayagimizda kalirsa o kadar az baski yeriz gibi basit bir mantigi bilic dusunemiyor mu anlamiyorum dogrusu. Oguzhan ve sosa oyundayken, hem oyunun temposunu ve yonunu ayarlayacagimiz gibi, topu dolastirma ve farkliliklar yaratma acisindan da bir adim one cikariz. Ayrica sosa nin oguzhandan farki topu izlemiyor ve rakipteykende gerek pres gerekse de duracagi yer konusunda hep oyunun icinde. Atiba gibi bir kesici ile birlikte orta sahanin yukunu cekebilirler bencede. Agzina saglik abim. Saygilar...

SM-N9000Q cihazmdan Tapatalk kullanlarak gnderildi