Konu: Bili'in dorular artyor

Bili'in dorular artyor

Beikta modern futbolun gereklerini uyguladka, pozitif futbola yatkn bir takm olduu gerei de daha belirgin hale gelecek. Haftalardr bunu sylyorum. Geen hafta da tam olarak unu yazmtm: Beikta gol giriimi ortalamasn 13-14 dzeyine karmak zorunda. Bunu baard gn, skor retme zorluunu da geride brakacak. Beikta rakip yar sahada geirdii zaman dilimini ne kadar artrrsa, 1-0lk skorlar da psikolojik bariyer olmaktan kacak. Sivas ma iyi bir rnek: Beikta gol giriimlerinde 16-6 stnlk yakalad. Tottenham deplasmannda da bu say 16-7 idi. Neredeyse ayn bilano. Neredeyse ayn oyun stnl.

Sivas ligin grece pozitif futbol oynayan takmlarndan. Dolaysyla, Arsenal ve Tottenham malarna benzer bir tablo grmemiz artc deil. Yine haftalardr savunma gvenlii asndan vyorum Beikta. Duran toptan yenen iki basit gol var. Ama bunlar dahil Sivasn gol giriimi says 6. stelik bunlarn 2si de dk. 85ten sonra. Beikta, rakiplerinin organize hcumlar gelitirmesine fazla olanak tanmyor. Basit bireysel hatalar da en aza indirgenirse, sonuca gitmekte daha az zorlanacak.

Hcum retkenlii iin de Sivas mandaki tablonun korunmas art. in anahtar sahadaki zihniyette. Ouzhan-Sosa ideal ikili. Ama bu adlardan birinin ya da ikisinin yokluunda da retkenlik salanabiliyor. Sivas manda grdk: Atiba ve Veli rakip ceza alan yayna ne kadar yakn olursa, retkenlik artar. Daha nce Arsenal rvanndaki Atiba rneini vermitim. Sivas manda olan da bu. Ouzhann oyuna girii etkili oldu. Ama Ouzhan girene kadar da tam 9 gol giriimi retti Beikta. Dedim ya, i sahadaki zihniyette.

imdi Biliin nnde iki sorun var. lki, skor avantajndan sonra Beiktan durmasn nlemek. Beikta rakip yar sahadaki arayn inatla srdrmeli, geriye yaslanma huyundan vazgemeli, nk o ii beceremiyor. kincisi, tedbirli futbola yaslanan rakipler karsnda da topu eveleyip gevelemeden, efektif ve dikine oynayan bir Beiktata srar etmek. Her ma Sivas ma gibi olmaz, hcum retkenliini kapanan rakipler karsnda da artrmal Beikta. Tedbirli futbol ligimizi zehirliyor. Beikta kendi dorularn srdrrse, futbolumuzda bir devrimin kapsn da aralayabilir. Bu frsat daha nce tepmiti: Schusterle olmad, Bilile olsun bu kez!

Star / 23 Ekim Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/bi...or/yazi-955636

https://twitter.com/chakanarslan

Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (23 Ekim 2014 Saat 08:44 ) deitirilmitir.

Son paragraftaki sorun zlmezse ilk 3 paragrafn da bir anlam kalmyor.

gurul gurul akan takim gol atinca nasil basi kesik tavuga donuyor aklim almiyor.

Abi selam olsun,

Schuster daynn yapmak isteyipte yapamadna ok yakn Bilic ancak bu lkede tek yanl tm dorular gtryor malesef. Kloop dn ben Trkiye'de olsam mmkn deil buralarda olamazdm diyor, ne yaptmzn farkna ne zaman varacaz ok merak ediyorum sayglar.

yelik tarihi
    Mays 2008
    Yer
    Benim adm Tufan,10.000 tane film izledim.
    Ya
    30
    Canbolat aabey,

Yazdklarnn bir ouna katlyorum,ancak ne getikten sonra takm durmamal ksmn biraz aaym izninle.
    ne getikten sonra , zellikle 2. yarda ayn tempoyu srdrmek zor oluyor,zaten ayn tempoyla 90 dakika oynayan ok az takm var dnyada.
    Bence sorun ne getikten sonra ilerde top tutup,ayaa oynamamak,hcumu sete evirmemek de yatyor.
    Takm gol araynda olmasa da,bunlar yapmal.Kritik dakikalarda da ayaa oynamay,topu rakip yar alanda tutmay bilmeli.
    Tabi burda Sosa ve Ouzhan'n nemi 2 kat daha artyor,gol attktan sonra ortaya kan bu savrukluun aresi ilerde top tutmak da ve gol giriiminden ziyade ayaa oynayarak oyunu sete evirmek de yatyor.

@ Tufan, Mustafa, Blent, Sinan

Hepinize ayr ayr selam ettim

Tufan, aynen katlyorum sylediklerine.

Srekli hcum oynayan bir Beikta,can yakmaya devam edecektir..Zira en iyi savunma hcumdur..Yreinize salk abi..

Herkesin tek dusuncesi bu. Bilic te bunun farkindadir. Biseyler yapacaktir muhakkak ki

Sahiden besiktasim gol attiktan sonra duruyor.

Her mac boyle
    Ilginc

Illa gol yiyecegiz ki
    Yine atalim
    Gol yemeden atmayi dusunmuyoruz

Hocamiz entrasan adam

iPhone 'den Tapatalk aracl ile gnderildi

bugn ilk kprtlarn verdi 1.golden sonra yaslanmadk

"Schusterle olmad, Bilile olsun bu kez!"

Schuster'de yaptmz hatay Bilic'te yapmazsak,ben inanyorum hemde en iyisi olacak

Alnt Ersin Develi Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    "Schusterle olmad, Bilile olsun bu kez!"

Schuster'de yaptmz hatay Bilic'te yapmazsak,ben inanyorum hemde en iyisi olacak

Abi yapmayn Schuster modern bir teknik adam deildi. Hzl iki kanat bir tane dzgn top atan orta sahayla Schuster sistemi parampara oluyordu. Trkiye'de 1960'larn futbolu oynanyor eletirisi doruydu ama bunu zmek iin hibir ey yapmyordu.

Kald ki yanlyor muyum diye Malaga'da birok kez takip ettim Schuster'i. nann iren top oynuyordu Malaga.

Ayrca Bilic basna kolay kolay malzeme vermiyor. Bilic'i, Schuster gibi kolay kolay harcayamazlar.

biliide zaman zaman eletiren biri olarak sylyorum schuster bili in trna olamaz. schuster koca bir balondur, oynatmak istedii sistemi elindeki alakasz bir kadro ile oynatmaya alp karabk ibb malarnda dersini alan ezberci bir hocadr benim gzmde.
    bu arada Canbolat beyin schuster dndaki tm tespitlerine katlyorum

Oncelikle Bilic ve ekibinin yaptigi cok guzel bir is var: rakip analizi. Inanilmaz derecede dogru ve tespitli yapiliyor. Takimi rakibe gore yonlendirmek bana kalirsa cok daha avantajli bir oyun getirebilir fakat Besiktas'in bunun icin birkac pozisyon eksigi mevcut. Bu nedenden oturu de, takimi tamamen ofansif bir sekilde oynatmaya calisiyor fakat bunu bir turlu beceremiyoruz maalesef. Son Partizan macinda gorduk ki, 55. dakikadan sonra(mac 4-0 iken) pozisyona giremedik. Grup maci oynuyoruz ve her golun ayri bir onemi var. 6-7'lere gidebilecek maci 4-0 gibi bir skorlar birakmak bence yanlis. Elestiriye son derece katiliyorum ama bunda Bilic'in ne kadar sucu var bilmek gerekiyor. Oyuncularin kondisyonu, mac araliklari, odeme bilgileri ve psikolojileri belirleyici faktor olabiliyor.