Konu: Beikta ve rakipleri

Beikta ve rakipleri

Milli ma arasndan yararlanp Beiktala rakipleri arasnda ksa bir karlatrmaya girielim. Geri ligde sadece 5 hafta geride kald. Yeterince fikir sahibi olduumuz sylenemez, ama bir erken analize bavurmakta da saknca yok. Her zaman olduunca, gol giriimi ortalamalarn l alacam. Bu keyi dzenli izleyenler artk ezberlemitir: Gol giriimini net pozisyona yeliyorum, nk hem hcum retkenlii hem savunma gvenlii asndan daha aklayc buluyorum. Dier istatistik verilerine ise pek itibar etmiyorum.

nce savunma gvenliinden balayalm. Beiktan 5 malk dnemde kalesinde grd gol giriimi ortalamas sadece 6. F.Bahe ve G.Sarayda ise bu rakam 9,4e kyor. Beiktan Avrupada yakalad rakam da hi fena deil: 6 malk ortalama sadece 8; pozitif futbola yatkn rakiplere bile fazla imkan vermemi. Beiktan fark yaratt yer buras. Ligde kalesinde grd toplam 30 gol giriiminin sadece 2sinin golle sonulanmas da bunun kant. Buraya kadar iyi ve umarm bu izgi devam eder.

Sorun daha ok hcum retkenliinde. Beiktan ligde 5 malk gol giriimi ortalamas 9,8. Yetersiz bir say. G.Sarayda bu rakam 12,4, F.Bahede 11,4. Rakiplerinki yeterli mi? Onlarnki de deil. stelik gol giriimi saylaryla skor retkenliini oranladmzda, takm da hemen hemen ayn hizada kyor. Yani, u ana kadar skor retkenlii asndan birbirlerine stnlkleri yok. Beikta hcum retkenliinde geride kalm deil, ama ne km da deil.

Beiktan Avrupada gol giriimi ortalamas 11,2. Ligden daha iyi. nk modern futbola modern futbolla karlk veriyor Beikta. Pozitif futbola yatknl orada daha bir grnr hale geliyor. Tedbirli futbolla zehirlenen ligimizde de iin panzehiri hcum retkenliinde. Beikta gol giriimi ortalamasn 13-14 dzeyine karmak zorunda. Bunu baard gn, skor retme zorluunu da geride brakacak. Beikta rakip yar sahada geirdii zaman dilimini ne kadar artrrsa, 1-0lk skorlar da psikolojik bariyer olmaktan kacak. Bili de bunun farknda: Biliin nmzdeki 5 haftay kaypsz geme vurgusunu ok nemsiyorum. Beikta bu hedefe ularsa, pozitif futbola en yatkn takm olarak fark fena halde fark edilecek nk.

Star / 16 Ekim Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/be...ri/yazi-952322

https://twitter.com/chakanarslan

Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (16 Ekim 2014 Saat 09:04 ) deitirilmitir.

Her zamanki yaptm yapaym;
    Uzun zaman oldu Hakan Abi
    Buralar eskisi gibi deil, Ustalar tapnaklara geri dnd; koca barakl kaplar kapand.
    rak Sensei ise tapnaktan kovuldu...

Bizim okulun hal sahalarn Barcelona kiralad (10-14 ya)
    Bir hafta ncesinde Milan Lab gelmi...
    Benim ''Allah 'n Baby'' dediim yer imdi Noel Aac oldu; mukadderat be Abi.
    Futbol Antremanlarn kesme gayesi ile yayanway halde intikal ettik sahaya.
    Adamlar galiba bu yzden Barca
    Adamlar galiba bu yzden Mes que un club

Fakat unu anladm kendi adma;
    yi ki topu yerine izleyici olmaya hatta bir aamasn ap taraftara brnmm.
    Golc olsaydm, gol sevincim olmazd
    Zlatan ayor ya ellerini golden sonra... nasl tavm var ya.
    Fakat futbolculuun zor olduunu dnp, taraftarl ''Ye'' etmeyi dnmeden yapmm.

Kongre yesi oluruz, Kongre kirli
    Kombine alrz, don lastii gibi tuhaf tuhaf yerlerde ma yaparz
    Bir rn beeniriz, fiyatlarn fahi ekerler
    Bir transferi inceleriz, altnda peke yatar
    Bir haber okuyalm deriz, haberi yapan hayasz biri
    Rportaj izlemeye kalkarz, Asbakan stat n yakar ''plak dolayor'' der
    Sakatla bakarz, doktorun soyad bile Karanlk
    Alt yapya ineriz, Fener manda pimi eken Necibi grrz
    Maa gideriz, orta dnyada rol alsa srtmayacak ftratta adamlarn raconuna nail oluruz.
    Twitter 'a bakarz, Check n Kartallar 'n grrz

yle ite abi
    Bunlar grdkten sonra Hiper Statik bir kiriin diyagramn izmemi isterler.
    Bunlar grdkten sonra Nie okuyup anlamam beklerler
    Bunlar grdkten sonra ''Beikta ' sevmeye devam et'' derler.
    Elhamdllillah...
    Srahi krld diye su imekten vazgeecek adamlar deiliz
    Kiramen Katiplerden syrldmda;
    ''Beikta komusun, kovalamsn'' diye sorguladklarnda cevabmz mefruz ekilde taslak ekilde hazr vaziyette.

Skut dolu bir normda yol kat etmeye devam ediyoruz.
    Keke bir randev versen de, oturup seni dinlesem
    Saatlerce...
    Su yataklar kum dolu nasl olsa

Selam ettim Abi.

Ha unutmadan;

bir srp, bir ermeni, bir trk, bir alman, bir polonyal ve bir gabonlu 'nun birlikte elendii yer Erasmus deil; Borussia Dortmundur..

Haluk, seni de byle uzun uzun yazmalarn da zlemiim yahu.
    Gzlerinden pyor, selam ediyorum

Beikta ve rakipleri bal altna yazlabilecek iki durum vard. Ziyadesiyle ikisi de icra olmu. Ellerinize salk. Ne olacaksa Bilic ile olsun!!