Konu: Skorer bir Beikta

Skorer bir Beikta

Beikta gereken hcum retkenliinde deil. Ama bunu abucak da yakalayabilecek bir takm. Kadro yaps buna uygun. Beiktan oyunu dikine ve tempolu oynamas gerekiyor. Beiktan rakip yar sahada geirdii sreyi artrmas, hcumda daha fazla oalmas gerekiyor. Erken presi ve zellikle orta sahada hzl pas trafiini ngrmesi gerekiyor. Bili ve oyuncular bu hedefe varabilir mi? Varabilir. Ben gayet iyimserim.

Dizili iin tercihimin 4-1-2-3 olduunu daha nce belirtmitim. deal ve bir o kadar Schusterist orta lm de belli: Ouzhan-Atiba-Sosa. Tabii buna hrs ve taktik disiplinin elik etmesi artyla. Bursa mandaki Ouzhan da fazla eletiri konusu yapmamak gerek. Sezon iinde ini klar olacaktr, ama oyun sistemine ciddi katkda bulunacandan eminim. unun da altn tekrar izeyim: Bili, Veli-Atiba ikilisi gibi daha tedbirli dizilileri yelese bile, takm ofans odakl klmay baarrsa benim iin sorun yok.

Bursa ma bu adan arpc bir rnek oluturuyor. lk yarm saat kontroll oynamay deneyip bunu beceremeyen bir Beikta var. Mesele oyuncu tercihlerinde deil, sahadaki zihniyette. Yoksa 1. yary da Veli-Atibayla oynad Beikta, 2. yary da. Ama aradaki fark geceyle gndz kadar. Defansif bocalama da ilk yarm saatle snrl. Bursann 6. gol giriimi dk. 27de, 7. gol giriimi ise dk. 70de; aradaki blm hcum arayndan ibaret. lk yarm saat Beiktan neyi yapamadnn uygulamal rnei. Bili gerekli dersleri karmtr.

Bursada ilk yar hi gol giriimi retemeyen, hatta doru dzgn hcuma kamayan Beikta, 2. yar 8 gol giriimi retmi ve ma koparm. Asteras manda gol giriimi says 16ya 5. Yani? Bursadaki ilk yary da kendi oyun karakteriyle oynamay baarsa, Asteras mandaki retkenlii yakalayacak. Bunlar nemli rakamlar. Asteras beraberlii de ansszlktan ibaret. Beikta sezon boyu 15 ve zeri bir gol giriimi ortalamas yakalarsa ok ey yapar. imdi yapc eletiri zaman. Bu takm gereken hcum retkenliini yakalayabilir. Ben 8 resmi mata sadece Arsenala, o da 1-0 yenilen bu takma gveniyorum. Biliten beklentim Beikta skorer bir takm kimliine kavuturmas. Beikta skorer bir takma dntke, oyuncularn taktik disiplini de zgveni de artacak.

Star / 25 Eyll Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/sk...as/yazi-944125

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (25 Eyll 2014 Saat 09:23 ) deitirilmitir.

Yine, ok z ve isabetli tespitlerle dolu bir yaz. Teekkrler aabey. Her matan sonra senin yazlarn bekliyorum sabrszlkla. Mamafih Bilic'in sa bek tercihi veyahut o blgedeki mevcut sorunla ilgili de birka kelam etsen iyi olurdu bence.

yelik tarihi
    Mays 2008
    Yer
    Bu kadeh senin erefine Hernandez !
    Ya
    29
    Hcum konusunda matan maa ok farkl eyler izliyorum ben,

Ama bir takmn hcumu iin en gerekli ey - ki zellikle bizim sistemimizde - beklerin srekli bindirip sal sollu orta yapmas,

Kanat forvetlerimizden biri buna yaparken - Tre - dieri de srekli gol pozisyonlarnn iinde ki ikinci forvet, bu da hcum yelpazesini geniletiyor haliyle.

Ama Ba'nn,Cenk'in hava hakimiyetini hesaba kattmzda onlar kanatlardan da beslemek gerekiyor o yzdendir ki beklerin oyun iin srekli aktif olmas lazm,

Motta bunu fazlasyla yapyor, sknt sa tarafta. Tre'nin orta yapma eilimiyle bu da bir nevi kapanyor tabi.

Yani sol tarafn beki orta yapyor,ucu gol atyor,

Dier kanatta ise Serdar pasifize durumda uan, salt savunma.

Gbekteki l tam rayna oturduu zaman bizde normal randman almaya balarz hcumda,

Atiba-Veli her ma denenecek bir taktik olmasa da Bursa mann ikinici yarsnda bize ma aldran ikili idi onlar,

Biz standart oyunumuzu 60-70 dakika civarna ektiimiz zaman 5 atmadmz takm kalmaz normal artlarda,

Tabi ans,beceri,pozisyon bilgisi vs vs bir dolu deiken olsa da takm ksr deil, sadece oturmayan bir orta saha ve beklerle sadece ilerideki adama bakyor.

Gnaydn Canbolat aabey.