Konu: Beikta'a hangi dizili?

Beikta'a hangi dizili?

Mersin mandan sonra Beiktan 4-4-2yle gereken hcum retkenliini salamas mmkn deil diye yazmtm. Rize manda da tablo deimedi. Bilii eletirmiyorum, nk Ouzhan ve Sosann yokluunda kstl seenee sahipti. 4-4-2yle balad, dk. 68de Kerimi oyuna alp 4-1-2-3e dnd. Defans nnde Veli, onun nnde de Kerim-Atiba ikilisi. Hcum retkenlii grece artt bu sayede. Yine de ma sadece 9 gol giriimiyle kapatt Beikta.

Hcum retkenlii iin doru diziliin 4-1-2-3 olduu kansndaym. Orta 3l iin ideal diziliim de belli: Defans n sigorta Atiba, onun nnde de Ouzhan-Sosa ikilisi. Biliin kafasnda da bu mu var, merak ediyorum akas. Ama Sosann sakatl geip form tutana kadar bunu grme frsatmz olmayacak. Bili daha tedbirli dizilileri yelese bile, takm ofans odakl klmay baarrsa sorun yok. Beni Beiktan oyun karakteri ilgilendiriyor.

Yeri gelmiken, bir ift laf da Rizeye. lk yar 2 gol giriimi var Rizenin, 2. yar ise sadece att gol. Hepi topu 3. Bu nasl futbol anlay yahu? Gzlerim Antalyann bandaki ifo Mehmeti aramad deil. Umarm bu anlayta srarc olmaz. Ar tedbirli futbola, futbol katili katenayoya her zaman kar kyorum. Trk futbolu zaten gerileme dneminde. Bu anlay sonu getirdike, Trk futboluna byk zarar veriyor.

Gelelim Ouzhana. Geen sezonun son manda grd krmz kart Mersin ve Rize karsnda Biliin elini kolunu balad. imdi kendini affettirmek iin iyi bir frsat var nnde: nce bu geceki Asteras ma, sonra da Bursa deplasman. Umarm Ouzhan bu frsat iyi kullanr ve Beikta bildiimiz hcum retkenliine geri dner.

Ya Hseyin Gek? Kart tercihlerini, penalt pozisyonlarn szememesini getim. Ama bir hakemin ii ma temposunu yavalatmak mdr yahu? Zaten temposuz bir ligimiz var. stne de tedbirli futbol samal ve rakibe ar sertlik. Buna, oyunu hzlandrmak bir yana, iyice ar aksak klan hakemleri ekleyin bir de. Szm sadece Geke deil, tm hakem camiasna. Hakemin birincil grevi oyunu mmkn olduunca kesmemek ve man temposuna katkda bulunmaktr. Yksek futbol ulemamz her hafta teknik adam ve oyuncu lin etmek yerine, u ie bir el atsa ya. Pek bir hayalciyim ben, yle deil mi?

Star / 18 Eyll Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/be...is/yazi-941435

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (18 Eyll 2014 Saat 07:21 ) deitirilmitir.

Bilic'in Ali Ece'ye syledii geldi aklma birden

Elimizdeki kadroya en uyan taktik u an iin bence tartmasz 4-2-3-1.

Zaman zaman Ba'nn arkasndaki lden birini Pektemek'ten yana kullanp, oyun iinde hcumdayken forveti ancak o ekilde ikileyebiliriz.

4-4-2 bize gelmez.

----------------Tolga----------------

Necip----Pedro----Ersan----Motta

-------Atiba--------Ouzhan-------

Tre-----------Sosa-----------Olcay

--------------Demba Ba-------------

Yedekler: Cenk G. - Sivok - smail - Veli - K.Frei - Pektemek - Cenk T.

yelik tarihi
    Mays 2008
    Yer
    Bu kadeh senin erefine Hernandez !
    Ya
    29
    Gnaydn Canbolat aabey,

Bizim sistemin 4-4-2 olabilmesi iin ncelikle buna uygun kanatlarmzn olmas lazm,gbek ikiliyle forveti bir ekilde kuruyorsun zaten ama kanatlarn buna yatkn oyuncular olmaynca retkenliin dyor haliyle,

Ne Olcay ne Kerim ne Tre o drtlnn kanadnda oynayacak tipte oyuncular deil. Dediin gibi hcumda en etkili 3 adamdan yoksun olunca biraz da mecburiyetten denendi bu sanrm.

Ouzhan,Sosa,Ba kadroya girince opsiyonlar da hcum hareketleri de epey art haneye geecek,

Sistem,taktik,dizili bunlar bana ok ekstrem eyler geliyor mesela,

Orta saha ln ne kadar iyiyse o kadar etkin oluyorsun oyun iinde,

Atiba-Veli-Ouzhan olursa kanatlara Sosa-Olcay-Tre-Kerim'den ikisini koyacaksn,

Sosa'y gbee ekersen Ouzhan'dan 8 numarada ekstra katk koymasn bekleyeceksin,

Aslnda ok dnml kadro var Bilic'in elinde, nereye koyarsan ucundan bucandan iler bir ekilde.

2-3-1 orta sahas bana da ok mantkl geliyor ama Bilic'in kafasn kartran tek adam Mustafa Pektemek,

Formdayken de dnmek istemedi sistemden, yedek kulbesine atmakta,

Ba dnnce tercihleri belirleyici olur ileri oyuncular iin.

Bu akam Sosa-Ba ikinci yar girerse aa yukar fikir verirler bize de bu sezon ne oynayacaklar konusunda.

Bende 4-2-3-1 oynanmasnn daha mantkl olduunu dnyorum. Bu sistemde oynad zaman man gidiatna gre hamle ansn daha yksek. nde gtrdn bi ma tutmak iin 3 lnn ofans oyuncusunu kartp orta sahan daha gl yapabilirsin. Geride gtrdn mata orta sahadan birini kartp forveti iftleyip daha ofansif oynayabilirsin. Ayrca kenarlarda oynayabilen olcay gkhan kerim hatta sosa 4-4-2 ye uygun deilmi gibi duruyor. Dediiniz gibi hocann kafasn M.Pektemek'in formu kartrd.
    Yalnz ben takmmzn ok alternatifli olduunu dnmyorum. En azndan 3 kulvarda gtrebilirmiyiz bu byk soru iareti. Daha ligin banda ka tane sakat verdik. Ersan sakat Sivok ve Franco stoper oynayacak. Bi sknt olduu taktirde bu blgede Atn var. Bakada yedek yok. Sa bek sknt. Kanatlar sknt ve n liberoda Veli ve Necip'ten biraz daha iyi adama ihtiyacmz var. Zaten bilic'te bunun farknda olduu iin dnk basn toplantsnda Ocak ayna kadar bu oyuncularla oynayacaz dedi.

4-1-4-1 are olur. atiba tek n libero. nlerinde sosa ve ouzhan kanatlarda gkhan ve kerim. ileride demba ba. topu ayanda tutabilen
    dribling yapabilen yaratc alm atabilen araya oynayabilen bi orta saha olur. ve bu orta saha kazanmay gelenek haline getiren bi takm oluturur.
    mustafa, veli olcay cenk de hamle oyuncusu olarak kullanlr.

eer beklerimizin hcuma destek vermesini istiyorsak mutlaka bir defansif orta saha ile oynamalyz. bunun yannda kanat oyuncular geriden gelen beklerin nn tkamamal, gkhan tre bunu ok yapyor; daha ieride oynamas gerekirken ceza sahas kenarnda ok top tutuyor ayanda. sistem olarak 4' l savunma, nlerinde bir defansif orta saha ki bu oyuncu atiba olmal. hem oyun kurucu hem de kesici zellii var, bu zellik ne necip' te ne de veli' de var. orta sahamzda 2 oyuncudan biri veli-necip' ten seilebilir dier oyuncu ofansif oynanacaksa sosa veya ouzhan olmal. Bu 4 isimden seilecek ikilinin bir birini tamamlamas ok nemli, biri top tayan zellie sahipse dieri alkan isim olmal. kanatlarda oynayan isimler yukarda da bahsettiim gibi ofansif orta saha zelliine veya forvet zelliine sahip olmal, aksi takdirde beklerin n tkanr ve 2 adam eksik hcum ederiz.

dizili ise u ekilde:

Use this11.com for drawing your football tactics