Beikta'n unutulmaz eski forvet oyuncularndan Ali Gltiken, siyah-beyazl kulple zdeleen "Beiktallk duruu" kavramna yeni bir boyut kazandrd.Siyah-beyazl kulbn resmi internet sitesinde, "Drstlk ve adalet kavramlarn her eyin zerinde tutmak, kazanmaktan nce cesaret, inan ve azimle, ekip ruhu ierisinde mcadele etmek, rakiplere kaytsz sayg gstermek, tevazuyu elden brakmamak ve hakszn karsnda olmak" gibi pek ok erdemli unsuru iinde barndrmasyla aklanan Beiktallk duruunu kendince tarif eden Gltiken, "Ben Beiktallk duruunu, hi durmadan baarya koan ve ampiyonluklar yakalayan bir duru olarak gryorum" dedi.
Beikta'n tarihin her dneminde an ve erefiyle mcadele eden nadide bir kulp olduunu vurgulayan Ali Gltiken, "Beikta belki rakipleri kadar ampiyon olamamtr ama futbola ok ayr bir deer katmtr. Nezaket ve centilmenlik kurallarn, kupa kazanmaktan daha teye koymutur. Rakiplerine nce insan olduklar iin sayg gstermi, 'kazanmak iin her yol mbahtr' dememitir" ifadelerini kulland.

"Beiktallk, zirveye kmak ve orada kalmak iin uramaktr"

Siyah-beyazl kulbn bu saygn tavrn her dnem korumay baardn anlatan Ali Gltiken, unlar syledi:
"Beiktal olmak, baardan asla vazgememektir. Tm bu tavrlar sergilemeye devam etmek, bir Beikta futbolcusu, yneticisi ya da taraftarnn grevi deil, karakteri olmaldr. Bu noktada, gereinden fazla yumuak bal olunmal ya da ampiyonluk ve kupa kazanmak iin gayret sarf etmeyi ikinci plana atmal demiyorum. Beikta ampiyonluklar kovalamal ve kazanmaldr. Baarya ara vermek gibi bir lks asla olamaz. Soluu kesilmeden, hi yorulmadan ve bkmadan zirveye kmak ve orada kalmak iin uramaktr Beiktallk."

"Eskiden Beikta, herkesin Beikta'yd"

Siyah-beyazl formay giydii gnleri zlemle andn ve o dnemlerin gerekten benzersiz olduunu kaydeden Gltiken, yle devam etti: "1984-1995 yllar arasnda bu erefli formay tadm. Sadece biz futbolcular iin deil, yneticilerimiz ve taraftarlarmz iin de altn yllard. Trkiye'de taraftarlk kavram her dnem son derece keskin ve katyd. Her takmn sevenleri kendi renklerine tpk gnmzde olduu gibi sahip kard fakat galiba eskiden Beikta, herkesin Beikta'yd. Fenerbahelisi de Galatasarayls da bizi ok takdir ederdi. Bunda tabii ki balca rol sayn Sleyman Seba'nndr. Sergiledii centilmen ve sayg dolu tavrla, Beikta'n gnllerde farkl bir yere konmasn salad. Gnmzde taraftarlarn kendilerini bireysel anlamda ifade edebilecei internet ortam ve sosyal medya ok gl. Bylelikle futbol daha ok tartlr ve konuulur bir hale geliyor. Dolaysyla bazen krc ve zc eyler yaanabiliyor, nk tartma platformlar ok geni ve kontrolsz."

Seba'nn ynetim tarz

Halen youn bakmda tedavisine devam edilen efsanevi bakan Sleyman Seba'ya da ayr bir parantez aan eski Beiktal yldz, szlerini Seba'y anlatarak tamamlad: "Onun ynetim tarz imdiden ok farklyd. 10 ksur senede, tesislere ya 3 ya 4 kere gelmitir. Futbol kariyerimiz boyunca yzn ok fazla grmedik diyebilirim. Fakat tesislere gelmese bile yanmzdaki otorite ve varln hissettirebilirdi. Hep kulpte olurdu, gerektiinde bizleri kulbe arrd. Hatta bazen takm halinde gittiimiz bile olurdu. Sleyman aabey dnemindeki yapda byk bir samimiyet vard ama laubalilik yoktu. Bizlere kar her zaman mesafeliydi. Fakat bamza bir ey geldiinde ya da bir skntmz olduunda, kapsn rahatlkla alabileceimizi hissederdik."