Konu: Vedat pas aar, Yusuf voleyi akar

Vedat pas aar, Yusuf voleyi akar

Gelenei bozmaya hi niyetim yok, her yln bu dneminde paylatm yazy yine keme koyuyorum ufak tefek deiikliklerle. Getiimiz Pazar Vedat Okyarn 5. lm yldnmyd. Sal gn Yusuf Tunaolunu, dn de Cenk Koray yitiriimizin zerinden tam 14 yl gemi oldu. Bugn ynetici an ktene vedamz 27 yln dolduruyor. Yarn da Optik Mehmet Iklarn 7. lm yldnm. Ne kara bir takvim Beikta iin.

73-74 sezonunun balarnda, henz 7 yandayken, ilk kez izleme frsatn buldum Vedat Okyar. 76ya kadar epeyce man izlemiimdir. Yusufu 75-76da, Beiktataki son sezonunda yalnzca 2 kez grebildim sahada. Ama 66 ve 67nin ampiyonluklar o kadar ok anlatlm, o kadar ok Yusuf yks dinlemitim ki onu sahada grmek ba dnmesine benzer bir eydi.

Maradonadan daha iyiydin be Yusuf! demekten yorulmadm bugne kadar. Yarn da ayn eyi sylerim. Benim ocukluk kahramanlarm Yusufla George Besttir. Cruyffla Beckenbauer arkadan gelir. Futbolun bu iki bkn ocuu ayn yl, 46da dodular. 60l yllarn btn sradln stlerinde tadlar. Uslanmadlar. Tutunamadlar. Eskilerin deyiiyle, top cambazyd ikisi de. nsana futbolu sevdiren oyunculard. Byleleri, tpk Maradona gibi, kendilerine de alm atmadan duramaz. Kuzey rlandal George Best de fazla bekletmedi Yusufu, 2005te ekip gitti aramzdan. Bugn Belfastta yatyor.

Yusufun George Bestle buluturduum asi ruhu iyiydi ya, Beiktal olmann btn inceliklerini zerinde toplayan kii de Vedat Okyard. Yorumculuu bile bir baka gzeldi. zerine titrerdi futbolcu kardelerinin. Senin temiz yreinle, Beikta aknla yarlr m be Vedat Kaptan! demekten de alkoyamyorum kendimi. zledik, zlyoruz ikinizi de.

Bu sezon Ouzhan Yusuf, Necipi Vedat Kaptan niyetine izleyeceim. Uykumda George Bestle Yusufu Belfastta bir araya getireceim. Belfasttan eref Beye uzanan bir yol dleyeceim. Basn Szcs Cenk Koray mikrofonlara uzanacak, an kten oturduu yerden dorulacak, tribnlerde Optikin glgesi dolaacak, herkes bir az balayacak: Yamurlu bir gnde grmtm seni, stnde ubuklu formalar vard...

lmle yaam ayran izgide Vedatn pasna Yusuf voleyi akacak!

Star / 24 Temmuz Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/ve...ar/yazi-917240

https://twitter.com/chakanarslan

Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (24 Temmuz 2014 Saat 02:43 ) deitirilmitir.