Konu: Kupa eh ite, Beikta belirsiz

Kupa eh ite, Beikta belirsiz

nce Dnya Kupas zerine birka sz, sonra da Beikta zerine. Kupadaki futbol kalitesinden memnun olmadm daha nce belirtmitim. Bata tarihsel Almanya-Brezilya ma olmak zere, az sayda heyecan dzeyi yksek ma da (ilk aklma gelen Belika-ABD) bu dncemi deitirmi deil. Futbol son 20 yldr bir gerileme dneminde. Rakibi durdurmak gittike daha fazla nem kazanr oldu. Tedbirli futbol anlay pek ok futbol ekoln zehirledi. Bu anlayla gelen baarlar tuz biber ekti.

Bunun bir kolayclk olduunu grmek gerek. Teknik beceri her gn biraz daha arka planda kalyor. Duran toplarn gittike daha belirleyici olmas da bundan. Teknik becerinin sergilenebilecei alan o lde darald neredeyse. Almanlarn taktik disiplinle teknik beceriyi birletiren anlay keke tedbirli futbolun sonunu da getirse. Grup malar sonrasnda Almanya en ok gzme arpan takm yazmtm, yanlmadm iin mutluyum.

Gelelim Beiktaa. O konuda pek mutlu deilim ne yazk ki. Olmak istiyorum, ama bunu salayacak iaretleri bir trl gremiyorum. Ynetimin stat zerinden yrtt ar iletiimi, sergiledii okseslilii, sezon planlamasndaki belirsizlikleri frsat bulduka eletirdim. Bir iki ey daha eklemek istiyorum. Hepimizin gurur duyaca bir stada kavuacamzdan kukum yok. Ama ynetim gereki bir zaman izelgesi belirlese ve buna sadk kalsayd keke. Ya da, tam tersine, daha iin bandan esnek bir ereve belirlese, umut datmasayd. O zaman bunca youn iletiime de gerek kalmazd, ayrca bunca vaat de belirsizlie mahkum olmazd.

Bir de okseslilik meselesi var. Beiktata resmen bir deme ve rivayet kirlilii yaanyor. Bunca laf, taraftar ortada bir sezon planlamas olduuna ikna edeceine, tam tersi sonular douruyor. Sadece sezon deil, iletiim de iyi planlanmam Beiktata. nk bu okseslilik iinde asl sorularn hibiri yant bulmuyor. Asl sorularn tek karl sessizlik oluyor. Deme kirlilii bu sessizlii rtmeye yetmiyor. Bir kez daha yanlyor olma umuduyla bitiriyorum yazm. Dar zamanda ok iler grmeyi diliyorum Beikta ynetiminden. Bir dier dileim de Almanyann futbol ciddiyetinin Beiktaa rnek oluturmas.

Star / 10 Temmuz Perembe

http://haber.stargazete.com/yazar/ku...iz/yazi-908600

https://twitter.com/chakanarslan
    Konu Canbolat Hakan Arslan tarafndan (10 Temmuz 2014 Saat 02:03 ) deitirilmitir.